cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

16 + 13 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • regl ağrısı için tavsiyeler

  rahim yollarında sağlık problemi olmamasına rağmen ergenlikten bu yana her ay; genetik olarak ölümüne regl ağrısı çeken, hatta bu ağrıları intiharı düşünecek kadar korkunç bir şekilde alt gövdesinin tamamında hisseden, sık sık midesi de bulanan, yataktan çıkamayan, tansiyonu oldukça düşen birisinin yardım çığlığıdır. o kişiyi sadece o kişi gibi olanlar anlamaktadır, geriye kalanlarsa sadece ezbere, kulaktan duyma tavsiyeler vermektedir. :(

  artık mecbur kalındığı için ağrı kesici içilir. ancak bazı ağrı kesiciler dahi fayda vermemektedir. hele evde fayda eden bir ağrı kesici kalmamışsa sıcak su torbası da hiçbir işe yaramıyorsa o kişinin vay halinedir...

  ben de uzun seneler boyunca yoğun regl sancılarına maruz kaldım. neyse ki yoga imdadıma yetişti. yoga eğitmenliğimi aldıktan sonra bedenime iyi gelen asanalardan bir akış hazırladım ve regl dönemlerimi yoga ile sakinleştirmeyi başardım. sevgiyle tavsiye ediyorum, bende çok işe yarıyor.


  edit: o zaman toplanıp beraber regl yogası yapsak keşke <3

  Bir zamanlar günde 2 apranax forte 550 mg içsem bile fayda etmezdi, yerlerde sürünürdüm. Bir gün gözümü karartıp ağrı kesiciyi hayatımdan çıkarma kararı aldım. Ne oldu nasıl oldu bilmiyorum ama yaklaşık 1 yıldır ağrı kesici almıyorum ve regl ağrılarımın şiddeti her ay daha çekilir hale geliyor.


  Regl döneminden birkaç gün önce işlenmiş gıdaları diyetten çıkarmak ve düzenli beslenmek çok fayda ediyor. Ayrıca yine öncesinde ve sırasında bol bol rezene çayı, domates, ceviz, zencefil (mide bulantısına da iyi gelir) ile demir ve kalsiyum bakımından zengin besinlere ağırlık verilmeli. D vitaminini de ihmal etmeyin. Ve tabii ki de meditasyon ve nefes egzersizleri...

  Ne yediğiniz çok önemli bu dönemde, daha çok bitki ve meyve tüketin, muz iyi geliyor derler sancıya. ayrıca bitki çayı içmek, tavsiye olarak papatya çayı, iyi geliyor. egzersiz yapmak iyi geliyor, daha önce denmiş ama ben de söylemeden geçemeyeceğim, yoga bu anlamda oldukça iyi geliyor. tabi bu egzersizi sadece regl döneminde değil hayatınızın geneline yaymanız daha iyi olacaktır.

  Ben de günde 2 apranax alanlardandım. Ve başlığı açan arkadaş kadar çaresiz zamanlardan geçtim. Vegan beslenmenin çok faydasını gördüm, ağrı kesici almıyorum artık ama kramplarım sıfırlandı diyemem. Menstrual kramplar için özel vitamin mineral takviyeleri dışında kramplarımı sıfırlayan bir şey olmadı. Son 1-2 aydır rezene tohumu ve zencefil tüketimimi artırdım, sevgili michael greger'ın youtube kanalında kadın sağlığı için verdiği tavsiyelerle. yine de menstruasyona son 1 hafta kala mineral takviyemi almaya devam ediyorum, henüz bırakmaya cesaret edemedim. Tek başına zencefil ve rezene tohumu işe yararsa burayı güncellerim.

  ayrıca civan perçemi kesinlikle işe yarıyor. Ben sadece ilk gün 1500mg lık formunu kullanıyorum. Ağrım dayanılmazsa direk ağrı kesici yerine kullanıyorum. Fakat yan etkileri olduğunu okumuştum lütfen araştırmadan denemeyin.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk