cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

12 + 14 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • sözlük formatı

  sözlük formatındaki websitelerde oturmuş, belli başlı bir sözlük yazarı olma ve sözlük kullanma "adabına" denir. basit hatları ile ;


  - soru başlıkları açmamak, yani "x yaptırmak vegan mı ?" gibi bir başlıktan ziyade, "x ve veganlık" daha formata uygun oluyor. başlığı sözlük içerisinde arayan kişiler genellikle daha basit olan, kelimeleri tek tek incelediğinde ek vb dilbilgisi enstrümanlarından sıyrılmış olduğu için, başlığa daha rahat ulaşabiliyor. emir kipi vb birinci tekil şahısa hitabet içeren başlıklar açmaktan kaçınmak, başlık için anlaşılır bir türkçe kullanmak yine format için önemli.


  - açılan başlıklar genellikle ilgili kavramın ismi ile açılır. "vegan sözlük sitesi" değil de "vegan sözlük" gibi.- sözlük formatındaki en önemli kavramlardan birisi "aramaya inanmak" olarak bilinir. x bir konu ile ilgili başlık açmadan önce, sözlükte benzer bir başlık var mı ya da açmayı düşündüğünüz başlık daha önceden açılmış mı diye ufak bir arama yapmak, her zaman faydalıdır.- açılan başlıklar genel hatları itibarı ile doğrudan ya da dolayılı yoldan veganlık, hayvan hakları, eşitlik, çevre vb konular çerçevesinde olmalıdır. başlık açarken emoji, smiley vb öğeler kullanılmamalıdır. bahsi geçen genel konular ve konsept dışında kalan başlıklar silinecektir.


  - tabi ki, kişiler, kitaplar,ürünler ve filmler gibi başlıklar çok sayıda var ve daha da fazla olacaktır. lakin dikkat edilmesi gereken bu tür başlıkların açılırken, "x ürünü" başlığında direkt sadece instagram adresi vermek, websitesi vermek ya da iki, üç adet bakınızla başlığı açmak genelde formata aykırı olabiliyor. ufak bir tanımla, ilgili kişiyi, ürünü, kitabı vs başlığa ulaşan, konuyu merak eden kitleye özetlemek daha uygun ve biraz daha sözlük amacına hizmet eden bir yöntem olabilir.


  - link vermek, sözlük formatının vazgeçilmezidir. ancak link verilirken dikkat edilmesi gereken hususlar da vardır. örn; "https/www.123456.com" gibi linkler verilmemesi rica olunur. link verilmesi gerektiğinde, link butonuna tıkladığınızda alt pencerede linki, üst pencerede linkin görülmesini istediğiniz kelimeyi girmeniz gerekmektedir, örn; "kaynak" ya da "link". zaten sözlüğümüzün link verme arayüzü de bu şekilde çalışmaktadır. hatalı verilen linkler site yönetimi tarafından, sözlüğün dağınık görüntüsünün önüne geçmek adına silinecektir.


  - (bkz:vegan sözlük kurallar)


  - bu başlık gibi genel kural ve duyuru başlıkları, düzenli güncellenen, değişiklikler olan ve kullanıcıların arada bir kontrol etmesinde fayda olan başlıklardır. doğrudan içeriğe ulaşabilmesi için yoruma yapılmaması gereken başlıklardır, yapılan yorumlar doğrudan silinecektir. fikir ve tavsiye vermek isteyen yazarların iletişim bölümünden sözlüğe bildirmeleri gerekmektedir.


  not: sözlük, yazarları oldukça vardır, lütfen bu tür konularda eleştirilerinizi, bildiklerinizi, iletişim ve şikayet butonu üzerinden sözlük yönetiminden esirgemeyin. sözlüğün daha iyi bir platform olması adına yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler, sevgiler.


  bu belge en son 16.05.2021 tarihinde güncellenmiştir

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk