cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

3 + 12 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • veganlar ve b12

  B12 vitamininin sadece veganlar tarafından tüketiliyor gibi algılanması yanlış. Vegan olup B12 takviyesi almayan kişilerde, vegan olmayıp B12 takviyesi alan kişiler de mevcuttur.
  1 yıldır veganım her ay düzenli olarak kan tahlili olurum hiç b12 vitamini değerim düşük çıkmadı, aile hekimim şaşkınlık yaşıyor, kendisinin b12 takviyesi aldığı söyledi. Nohut ve baklagıllierin gücü adınaaaa :) Vegan Ol🌱
  Girdilerde tahıllardan ve baklagillerden alındığı gibi bir algı oluşmuş olsa da, vegan, navegan herkesin supplement ettiği vitamindir. Zira Hayvansal gıdalarda bulunan b12 de, özgürce, tarım ilaçlarının bakterileri öldürmediği topraklarda otlayan hayvanların topraktan aldıkları bağırsaklarındaki bakteriler tarafından değil; mezbahalara tıkılmış, durdukları yerde ölümü beklerken önlerine konulmuş olan b12 takviyeli yemlerden gelir.
  Bitkisel bazlı beslenmeye geçmeden önceki beslenme tipine de bağlı olarak veganlar veganlıklarının 2-3 yılında da b12 eksikliği çekmez, depolarından kullanırlar. Sonraki aşamada mutlaka supplement edilmelidir. İnsan eli değmemiş topraklarda avuç avuç toprak yiyip b12 sentezleyen bakterileri ince bağırsağınıza almıyorsanız tabii. Bazı insanlarda bu bakteriler bağırsağın üst kısmına yerleşmiştir, bu şanslı kesimin hayatları boyunca takviye kullanmaları gerekmeyebilir. Fakat bitki bazlı beslenmenin b12 açısından yeterli olduğu varsayımı cahilliktir, lütfen veganların toplum tarafından bu kadar didik didik edildiği dönemlerde böyle hatalara düşmeyin.
  Veganım dediğiniz zaman size ilk gelen sorulardan biridir bu B-12 sadece hayvanlarda var nasıl alıyorsun, diğer girdilerde de bahsedildiği gibi bazı vegan arkadaşlar takviyeye filan ihtiyaç duymazken bazı naveganlar dahi takviyeye ihtiyaç duymaktadır. Hayvansal bir vitamin olduğu doğrudur fakat artık hayvanlarında b-12yi doğal olarak almadıkları gerçeği ap ayrı bir sorundur.
  Sağlığımız politikamızdır o yüzden kulaktan dolma bilgilerle kendimizi ve navegan insanları yanlış yönlendirmemeliyiz
  vegan olduktan sağlık olarak ne olur ne biter diye bakmadım pek, araştırmadım da. b12 duydum ama önemsemedim. nasıl desem adı b12 olan şey ne kadar önemli olabilir diye saçma sapan bir şey düşündüm.

  konuya ilişkin yanılmıyorsam murat kınıkoğlu'nun bir videosu vardı.

  şimdiye kadar b12 ile ilgili bir problem yaşamadım, doktoruma da hiç veganım vs de demedim, kıl bir doktor olsa tuhaf şeyler söyleyeceğini ve ister istemez gergin bir konuşmanın olabileceğini hayal ettim, kah tahlil sonuçlarımda şimdiye kadar b12 ile ilgili hiç sorun yaşamadım. bu olayın ise genetik midir diye de düşünüyorum. navegan olan kimselerin dahi b12 değeri düşük çıkıyor.
  B12 eksikliğim taa küçüklükten beri vardı, leşçiyken de vejetaryenken de veganken de takviye aldım. Olabildiğince doğal yollardan almaya çalışıyorum ama takviyesiz de duramıyorum. Siz de D vitamini, kalsiyum, B12 takviyesi de alabilirsiniz, 100 gram su mercimeğinde 1 porsiyon balık ürününden faxla B12, 1 şişe Beypazarı'nda 1 şişe sütten fazla kalsiyum var. Herkesin kan değerlerine bakması ve hangi vitamini eksikse takviyesini alması gerektiğini düşünüyorum. B12'li kalın! 💚🌱
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk