cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

6 + 16 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • Veganlığa geçiş

  bu insanlık için küçük benim için büyük olan bu adımda bana yardımcı olabilecek anı veya önerilere çok ihtiyacım var. bir senedir vejetaryen besleniyorum bunun yanında peynir yoğurt süt gibi gıdaları da çok çok az tükettim ama atmam gereken bu adıma hala hazır hissedemiyorum.


  empati yapmanız açısından daha önceden hayatında yumurta bile kırmamış biriyim. (deyimlerimiz bile navegan belki vegan olunca bu tüketimi normalmiş algısı yaratan deyişlerden bile sakınmalıyım) veganlığın öyle ya da böyle mutfağa girmek gerektirdiğinin farkındayım ama olabildiğince pratik yemek tavsiyelerine ihtiyacım var. olayın sağlıksal tarafında değilim. örneğin dün akşam yemeği olarak komagene sabah da pringles yedim. yani hayatımda marketten erzak alışverişi yapmadım desem yeridir. şuan listeme aldığım yemek nohut dürüm bir kere yaptım gayet de güzel ve pratik.


  mesela ayakkabı alıcam alamıyorum. güzel ve vegan ayakkabı bulamıyorum. vans giyecek yaşı da çoktan geçtim. hala şekilci ve bencil düşünüyorum. ayağımda navegan ayakkabıyla dükkanlara gidip bu vegan mı diye soracak cesaretim de yok.her gün giydiğim ayakkabılar düşüncelerime ters kendimle çelişiyor kavga ediyorum. bu geçiş bende geçiş sürecine dönüştü ve uzaktıkça psikolojik olarak beni çok yoruyor.

  Genelde bu sürecin uzamasının sebebi insanın yüzde yüz vegan olamayacağına olan inancı. Herşeyde olduğu gibi veganlıkta da mükemmele ulaşma hedefi ya da bu hedefin zorluğunun farkında olmak stres yaratabilmekte ve rasyonel adımları atmayı geciktirmekte.


  Oysa önemli olan bir yerden başlamak ve zamanla değişimi sindire sindire yaşamak. Vegan popülasyonun yüksek olduğu bir toplumda yaşamadığımızın biliciyle, her zaman herşeyin vegan alternatifine ulaşamayacağımızı bilerek bu yola girmeliyiz. söz konusu imkansızlıklardan kaynaklanan mecburi durumların bizim ahlaki duruşumuzun kıymetini azaltmadığını bilmeliyiz.

  çevredeki herkes navegansa biraz gerici bir süreç olabiliyor. anlamayacaklarını ve bildikleri yanlışları doğruymuş gibi karşısındakini "düzeltemek" için kullanacaklarını bildiğim için sessiz kalıyorum.


  türk kahvaltısı için olmazsa olmaz kabul edilen peynir ve yumurtasız bir kahvaltı sofrasında misafir ağırladığımda, bu onlara eksik geliyor. sanıyorum bir süre sonra gelmekten vazgeçecekler :)


  Aynı çizgide olduğunu bildiğin insanlar TANIMAK hem destek hem de fikir alışverişleri konusunda bir nefes olurdu.

  kişisel deneyimim; vegan ev arkadaşlarının ektiği tohumların Filiz vermesi sonucu, altı aylık bilir-bilmez bir etyemezliğin ardından vegan hayata geçiş yaptıktan sonra özellikle beslenme konusunda müthiş bir bilgi kirliliğinin içine düştüm.


  proteinler, b12ler, kaloriler, "hayvansal gıda tüketmemenin yaratacağı eksiklikler"i telafi etmeler derken saatlerce video, bilmem kaç satır yazı okumak zorunda kaldım. bilimsel geçinen kaynaklar sıklıkla yanlı ve yanlış bilgiler içerdiğinden ana akım bilime olan inancım yok olma seviyesine geldi.aslında çok değil yedi yıl önceydi, lâkin internetteki tek türkçe kaynak -sanki evrenden bir hediye gibi- tam da vegan olduğum ay yayımlanan, zülal kalkandelen ve can başkent 'in diyaloglarından oluşan veganizm: ahlakı, siyaseti ve mücadelesi isimli kitaptı.


  şimdi bir vegan sözlükte yazıyor olmanın mutluluğunu anlatamam. zülal, can ve 20-30 yıl once vegan olan diğer insanların nasıl bir yalnızlıkla boğuştuklarını ise tahmin bile edemiyorum.

  Benim veganlığa geçisim ki hala devam ediyor ben ilk hayvansal ürünleri gıda dışı alanlarda kullanmayı bıraktım.devamında et ve ürünleri hayatımdan çıktı.Zaten su ürünlerini hemen hemen hiç tüketmedim küçüklüğümden beri.daha sonra imza vs toplayarak okulumda da vegan menü çıkmasını sağladık ama malesef aşçılar buna dikkat etmiyordu. okul olmadigi zaman çok rahat vegan besleniyorum.
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk