cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

12 + 16 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
  • vegan beslenmek sağlıklıdır

    saglik gibi genetik, cevresel, beslenme, mikrobiyota, psikoloji vb gibi parametrelerin oldugu karmasik bir yapi icin "vegan olmak sagliklidir" genellemesi yapamayiz. hicbir beslenme cesidi genel olarak saglikli oldugunu iddia edemez. belki vegan beslenmek daha sagliklidir diyebiliriz ama onu da bilemeyiz. en azindan "vegan besleniyorum, saglikliyim" guvencesi altina siginip beslenmeye dikkat etmemezlik yapmamaliyiz.

    vegan beslenmek sağlıklı mı bilmiyorum ama beslenmeye daha bir yıldır dikkat ediyorum. öncesinde vegan oldum diye hiç sağlık sorunu yaşamadım. hatta düzenli yaşadığım bazı sağlık sorunlarını yaşamamaya başlamıştım. benim bedenime hayvan ve hayvansal yememek bile iyi gelmişti. iyi beslenen bir vegan oldum yeni yeni beklentim büyük😁

    hiperlipidemi, ateroskleroz, hipertansiyon, diyabet gibi toplumda sık görülen komorbid tablolara vegan/vejeteryan popülasyonlarda daha az rastlanmaktadır. fakat yalnızca hayvansal gıdalarla temin edilebilenler ek takviye ile mutlaka alınmalıdır, özellikle B12 vitamini. burada değinmek istediğim başka bir nokta da vegan olup oldukça sağlıksız beslenmek, sabah akşam hamur işi ve şekerle beslenmek de mümkündür. doğru bir beslenme programıyla, sıkı bir takiple sağlığınızı da formunuzu da korumanız mümkündür.

    vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk