cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

17 + 6 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • hayvanları kısırlaştırmak

  /
  2
  Bir canlının insan ırkından biri tarafından cinsel güdülerinin köreltilip doğurganlığının sonlandırılması!
  Kendini kısırlaştıran kaç kişi var? (Ben yokum)
  Sorumluluğunu üstlendiği hayvanı kısırlaştıran kaç kişi var? ( Ben yokum ama olmak üzereydim)
  Neden?
  Çünkü aslında hayvan ırklarını kendi ırkımızdan korumaya çalışıyoruz!
  İşte bir öykü...
  Anne köpek... 4 yavrusu var... köyün birinde... avlanıp besleyerek büyüttüğü 4 yavru... yazlıkçılar o yavrulardan korkar... O yavrular alınıp yazlıkçılardan uzak bir araziye sıcağın bilmem kaç derece olduğu bir günde terk edilir... ölmek üzereyken yine insanlar tarafından kurtulurlar... önce barınak... sonra sahiplendirme işlemleri... hepsi sahiplendirilir. Birisinden haber gelir, barınakta kaptığı mikroptan ölmüştür... diğerleri ise kendilerine bakan insanlar tarafından kısırlaştırılır. Çünkü o insanlarında sorumluluğunu üstlenebileceği hayvan sayısı sınırlıdır!
  Ben şimdi kimlere kızayım???
  O hayvanlar doğal ortamlarında kendi kendilerini döndürüp yaşayabilecekken...
  Üstelik o hayvanlar insan yaşamı için hiç bir tehdit bulundurmamakla beraber özellikle insanlardan uzak durmaya çalışırken!
  Üstüne birde anne köpeğin ölüsü bulunur, vurulmuştur! Bir daha doğurmasın diye...

  Çözüm müdahale değil! Çözüm kısırlaştırmak değil! Çözüm anlatmak... hissettirmek... empati... saygı... saygı... saygı....
  Hayvanların bizim koyacağımız mamalara aslında ihtiyacı yok hayvanların bizim tarafımızdan rahat bırakılmaya ihtiyacı var... mama koyuyoruz çünkü onları yerlerinden ettik... yiyebileceklerinin üstüne asfalt döktük... eve alıyoruz çünkü dışarda başka insanlar tarafından neye maruz kalacağını biliyoruz... sabır...sabır...sabır...
  ben hala kısırlaştırmadım bir dönem düşünsem de vazgeçtim, algımda sınırsız sayılabilecek bir zenginliğe sahip olsaydım düşünmem bile, çocuğu olursa dahi bakabilirim düşüncesiyle dert etmezdim.

  bugün beş köpek doğsa o köpekler çiftleşse 25 köpek eder ve onlar da çiftleşse 125 köpek oluyor. bu 125 köpek çiftleştiğinde ise 625 köpek olur. bütün bunlar 10 sene bile sürmez. bir köpeğin kazara çiftleşmesi bu kadar büyük bir soruna yol açabiliyor. şehirler, köyler, insan yerleşiminin olduğu her noktada maalesef canlar için dramlar yaşanıyor. bugün barınaktan geldim hala bir dolu çaresiz can var. bu sayıların benzeri kediler için de geçerli.

  bazı kısırlaştırılmış hatta çok iyi olduğu iddia edilen veterinerlikte kısırlaştırılmış köpeklerin de davranışları ve hormonları altüst oluyor bu yüzden biraz soru işaretleri biriktirdim. kısırlaştırmanın tam olarak etkileri nelerdir bilmiyorum. bence dışarıda dram yaşanacağına o köpeğin veya kedinin tohumun bile atılmaması daha iyi olur.

  çare olarak yurtdışındayken türkçesi nasıl çevrilir bilemem de şişme köpek aldım, en azından rahatlatıyor köpeği.
  Hayvanları kısırlaştırmayıp hem de eve kapatıp çiftleşmesine izin vermemek. Dışarıda olsa her kızgınlığa girdiğinde çiftleşir. Evde yaşayan, doğasına aykırı diye ya da hakkım yok diye kısırlaştırmadığım bir hayvana çiftleşme yasağı koymak da saçmalık gibi.
  evcil hayvan kısırlaştırmama nedenlerinde insanların çok bahaneleri var. doğaya müdahale etme, anneliği yaşasın istiyorum, soyları tükenecek vs.
  ve kısırlaştırmaya karşı olan insanları bencil olarak görüyorum. doğalarına karışmayın diyerek kenara geçemezsiniz. gerisini düşünmek zorundasınız. bizden önce avlanarak yaşıyorlardı ama günümüzde evcilleştirildiler ve yaşayacakları besin bulabilecekleri bir doğa kalmadı.
  inanılmaz bir üreme ve popülasyon var, bildiğiniz gibi her doğumda da bi bebek doğurmuyorlar. her yeni bebek yeni bir acı demek, malum yemek bulamayıp açlıktan ölen, kardeşinin yavrusunun ölüsünü yemek zorunda kalan, saçmalara maruz kalan, tecavüze uğrayan hayvanlar sokak hayvanları. arabayla vurup kaçanlarla, iple kedi köpeği asarak, köpeğin makatına biber sokup üstüne sakız yapıştıran insanlarla aynı ülkede yaşıyoruz, bu nedenlerle gönül ister ki sokakta iyi insanların bakabileceği kadar kedi köpek olmalı, güven altına başka türlü nasıl alırız bilmiyorum, zaten üreme çok hızlı bunu kontrol altına almak çok çok zor. unutmayın ki araba altında kalan, kanser olan hayvanların çoğunluğu kısırlaştırılmamış hayvanlardır.
  çiftleştirmediğiniz hayvanları evde kızgınlık geçirmelerini izlemek dinlemek mantıklı gelmiyor.
  en tav olduğum şey ise erkek kedi köpeklerin kızgınlık döneminde dışarıya salınması, bu nasıl bir kafa? amaç belli, sorumsuzluk had safhada. bu durum aklıma, elinde cins köpeğinin tasmasını tutarken sokak köpeğine vuran kişiyi getirdi.
  bir de erkekleri kısırlaştırmayıp dişileri kısırlaştıran kafa var, aman aman.
  ayrıca kedi ve köpeklerdeki çiftleşme isteği insanlardakiyle aynı değildir, o duygudan mahrum kalmasın diye hiç düşünmeyin.
  evdeki üç çocuğum da kısır, sokakta baktığım çocukları da kısırlaştırıyorum.
  hayvanların doğasını düşünüyorum diyerek sorumluluklardan kaçmayın.
  veganların onayladığına çok şaşırdığım hayvanları sakatlama, ampüte etme eylemi. cidden çok şaşırıyorum nasıl bir vegan böyle bir şeye onay verebilir
  benim en şaşırdığım şeylerden biri hayvanların kısırlaştırılmasına şaşıran, karşı çıkan insanlar.. gerçekçi bir çözüm önerisi olmadan içi boş 'erdem' cümleleri kurmak kolay. elbette ki hayvanların yaşayacak yer bulamaması, kendi doğalarını yaşayamamaları insanlığın suçu.. elbette ki olması gereken asfaltların sökülmesi ve doğanın canlanması.. ama yapabilir miyiz? mümkün mü bu şu an? yaşayacakları güvenli ortamlar sağlayamadığımız hayvanların kontrolsüzce üremesinin ve korkunç acılara maruz kalmasının daha doğru olduğunun düşünülebilmesine gerçekten hayret ediyorum.
  Şu an elimde doğumu yakın bir sokak kedisi var. Haldır huldur geçici/kalıcı yuva arıyorum günlerdir kimsenin umrunda değil!!! Sokaklar hastalıktan açlıktan mahvolmuş kedi köpek kaynıyor bunlara bakmaya gelince kimse bakmıyor ne hikmetse konu kısırlaştırmaya gelince yok “anneliği tatsın” yok doğalarına karışmayın, yok hayvanın sevişmesine mani olmayın??? Ay okudukça, duydukça çıldırıyorum. Kedi köpeğin annelik duygusu dediğiniz en fazla 2 ay, sonrasında yeterince büyüyen yavrusuyla bile çiftleşebilecek hayvanların anneliğinden bahsediyorsunuz. DOĞAL ALANLARI YOK ÇÖP YEMEYE ÇALIŞIYORLAR AÇLIKTAN. Bu sefaleti durdurabilmenin tek yolu da kısırlaştırmadır. Hadi bakalım change my mind

  ben bu yazımda avlanan avlanmasına şahit olunan, yavrularını besleme kapasitesi olan bir yaban köpeğin, üstelik insanlardan özellikle uzak duran bir yaban köpeğin ve yavrularının yaşadığını anlattım size. o köpek ve yavrularına hiç bir müdahale edilmeseydi onlar kendilerini var ediyorlardı!!!! burda şehir ya da ev köpeğinin ormana bırakılmasından bahsetmedim ben. anne yaban köpeğinin öldürülüp yavrularının o yabanda özgürce yaşaması varken şehirdeki evlere gönderilmesinden bahsediyoruuuummmm. ben bu yazıda yabanın korunması gerekliliğinden bahsettim. hiç bir hayvanı da kısırlaştırmıyorum ölümcül bir tehlikesi olması dışında ki hayvanlarında insanlar gibi uygun koşullar oluşmadığında ölme hakları var şikayet veryansın edecekseniz bakmayın bencilsiniz kendi konforunuzu düşünüyorsunuz! onların bireyselliğinin farkında değilsiniz! eve kapatıp kısırlaştırıp sonra da peşimden ayrılmıyor diyorsunuz! siz şikayet ediyorsunuz! hiç dokunmayın daha iyiiiiii! tek kısırlaştıralım dediğim hayvan çok hassastı bu doğuma dayanamaz dedim ve öyle de oldu, öldü. sorumluluğunu direk aldığım bir hayvan değildi, bakımına yardımcı olduğumdu... ben kimseyi suçlamıyorum kısırlaştırmak çözüm değil ahlaki değil vegan değil diyorum. birde herkes dişileri kısırlaştırıyor ve erkekler yavrulara, erkek yavru dişi yavru farketmeden tecavüz ediyooooooorrrrr! kendinizi kısırlaştırın boş boş konuşmayın atıp tutmayın hadi kendinizi ve iyiliğini düşündüğünüz yakınlarınızı kısırlaştırın! hani nerde??? var mı bir örnek? nüfusları artıyormuş ya bizim nüfusumuz ne alemde? kısırlaştırma çözüm değil! çözümden bahsediyorum o da en az müdahaleyle onları kendi doğalarına ne kadar uzun sürecek bir süreç olursa olsun adapte edebilmek.

  Veganlığın gri bölgelerinden biridir. kısırlaştırma, hayvanın beden bütünlüğüne karışmaktır. ne var ki, şehirlerde yaşayan kedi-köpek popülasyonunu kontrol altına almak adına kötünün iyisi bir seçim yapmak zorundayız. aksi halde yaşamlarına uygun dizayn edilmemiş şehirlerde açlıktan, hastalıktan ya da kaza sonucu ölen çok sayıda yavru var. bir kar-zarar hesabı yapılınca kısırlaştırma daha uygun gözüküyor. öte yandan, bu hiçbir şekilde kısırlaştırmanın etik olduğunu göstermez - apaçık beden bütünlüğüne müdahaledir. bu yüzden de gri bölgedir. en iyisi uzun vadede bu hayvanların yaşayabilecekleri, özgürce çoğalıp üreyebilecekleri yaşam alanları için girişimlere başlamaktır. tabi şimdilik sadece bir düşünce de olsa bir yerden başlamalıyız değil mi.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk