cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

12 + 9 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • falafel

  /
  3
  nohut köftesi olarak da bilinen vegan maması. evde yapımın püf noktası, nohutları pişirmeden tamamen çiğ olarak kullanmaktır.
  Nohut veya bakla ile yapılan bir ortadoğu yemeğidir. Kimyon gibi baharatlarla çok güzel bir köfte yemeği olduğunu düşünüyorum. Tahinli sos ile tadından yenmez...
  evde bir türlü kıvamını tutturamadığım yapabilen veganlara hayranlık ( içten içe de kıskançlık )beslediğim yemek.
  kıvamını tutturabilmek için robottan geçen tüm malzemelerin tamamen kuru olması lazım. özellikle nohutlar. ben saç kurutma makinesiyle kurutuyorum bi damla nem kalmasın diye. yine de yeşilliklerin, soğanın falan nemi kalıyor. onun için de 2 yemek kaşığı kıvama göre un katıyorum.

  bi de ben hep nohutları geceden ıslatıp sonrasında pişirip kullanıyordum eskiden falafel yaparken. ama internette gördüğüm başka bi tarifi deneyip direkt çiğ nohut kullandım. pişmiş nohutla yapılan karışım daha nemli oluyo bi de pişerken nohut içine hafif yağ çektiğinden dışını hafif çıtır yapamıyordum. ama çiğ nohut hem içine yağ çekmiyor hem de dışı çıtır çıtır olurken içi baharat bahçesi gibi yeşil felan. rulo'daki falafele aşık olduğumdan ona benzetmeye çalışıyordum hep ve benzedi de sanırım.

  perfect falafelime ulaşmama az kaldı hissediyorum slfşsşf. öyle güzel şöyle güzel diyip yazmak yerine herkes bi püf noktası yazsa çok ponçik olur bence.
  okul çıkışları kurstan kaçıp yemeye gittiğim şeydir kendisi, hatta 2 haft önce 5 gün üst üste yedim. arkadaşlarımın telefonlarında falafel diye kayıtlıyım ve şimdilik 6 kişiye zorla yedirdim KLNGXNCNKNKKRHEL

  HERKES BİR GÜN FALAFEL YİYECEK
  evde yapmayı öğrendiğimden beri farklı farklı türlerini de denediğim çok acayip bir lezzet. evde yapmayı öğrendiğimden beri dışarıda da ne kadar pahalı olduğunun farkına varmam da şaşırttı beni.
  Pek çok denemeden sonra en iyi sonuç için 1/3 bakla ve 1/2 nohut kullanmak gerektiğine ikna olduğum vegan köftesi. Ayrıca suda bekletilmiş bakliyatın pişirilmemesi, blenderdan gecirmekle yetinilmesi daha iyi sonuç veriyor, hatta abartmamak lazım blenderi da, biraz iri parca olsun daha da çıtır oluyor. Un yerine nohut unu kullanmak lezzet bütünlüğü için faydalı sonuç veriyor.
  Kızgın yağ beni bozar diyen falafelleri fırçayla/ elle yağlayıp fırında yapmayi da deneyebilir, azıcık lezzet kaybı oluyor ama ayni sekilde firinlanmis patatesin yanında yine de güzel oluyor.
  evde bir türlü dışarıda yediğim lezzetleri tutturamadığım, dışı çıtır çıtırı makbul lezzet, yanına da lezzetli akışkan bir humus sos, oh. ben fırında yapıyorum ama kızartması daha lezzetli oluyor sanırım.
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk