cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

3 + 11 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • zülal kalkandelen

  /
  6

  twitter'dan baktığımda beni engellediğini gördüğüm kişi. ferhan şensoy'un kitabıyla ilgili çıkışını eleştirmiştim, sanırım bunun için. bir kitaptaki bir karakter kötü, sapık, katil falan olabilir. bu yazarını kötü insan yapmıyor. sapla samanı karıştırmış.

  9027; deri kullanıyorsanız vegan değilsiniz dedi evet. açıkçası buna zerre kadar katılmıyorum, beni kim nasıl tanımlıyor zerre kadar da umurumda değil, bana göre ben veganım dediğim noktadan sonra yaptığım seçimler önemlidir benim için (ama sizi kırmayayım hadi dediğiniz gibi olsun,ben bitkisel beslenen biriyim). beslenmeden başlamak en kolayıdır, çünkü her öğünde yeni bir seçim yaparsınız, giyim kuşamı ise değiştirmek komple farklı bir konu. Çok ucuza deri olmayan ayakkabılar var evet ve ihtiyaç duyduğumda da onlardan alıyorum zaten ama 10 yıl önce aldığım ayakkabılarımı da atmıyorum, atmayacağım. buzlukta kalan son eti yemekten farkı yoksa bu durumun, çöpün yanına bırakmak da buzlukta kalan eti başkasına ikram etmekten farkı yok, ben yemiyorum ama sen yiyebilirsin, bu durum hala birilerinin ceset kemirdiği gerçeğini değiştirmiyor. nasıl ki 35 yıl et yedim ve bunu kabul ediyorsam, giyim tercihlerimde de yün, kaz tüyü, ipek deri kullandım, inkar etmiyorum, bağışladıklarım da oldu ama hala duranlar da var, çoğunluğunu artık giymiyorum ama giydiklerim de var, lütfen kimse kendini en mükemmel benim aman da şunu yapmıyorum vs diye pohpohlamasın, bu haltı bu kararları verene kadar yedik, çok net.


  kürk - deri kıyaslamasına gelince, halen daha ikisinin aynı şey olmadığını düşünüyorum evet. ama bu deri kullanmayı normal gördüğüm anlamına gelmiyor, sadece kürkü için yetiştirilen hayvan ile eti için yetiştirilip eti alındıktan sonra yan ürün olarak derisi kullanılan (ya da ben öyle biliyorum) hayvan aynı değil, söylemeye çalıştığım şey şuydu, derisi kullanılan hayvan derisi kullanılmayacak olsaydı bile eti için öldürülecekti, bu nedenle esas problem et yemek demek istemiştim, kürkü için kullanılan hayvanda ise direkt olarak problem kürkü giymeyi arzulamak, kastettiğim şey buydu.yoksa evet ikisi de yaşamak isteyen bir canlının cildidir, ama derideki birincil problem et yemektir.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk