cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

11 + 14 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • veganlıktan vazgeçmek

  /
  3

  yarım sene kadar önce eski bir vegan veganlığını bırakma sebebi olarak şu argümanları sunmuştu; hiçbir zaman yüzde yüz vegan olunamazmış şehir hayatında yaşadığımız için. yediğimiz meyve, sebzelerin gübresinde bile hayvan kanı varmış. tam olarak vegan olamayacaksa hiç vegan olmazmış. bu yüzden veganlığı bırakmış, vejetaryenliği da boşvermiş ve et yemeye de başlamış.

  tam olarak vegan olamamaya katılıyor olsam da ya hep ya hiç mantığı bana uymuyor. mükemmel olmaya gerek yok, zaten olmak da zor. olabileceğimiz en iyi halimize yakın olup hayatımızı da güzel geçirmek gerek bana göre.

  Antigone'da kreon'un söylediği sözlerle hitap edebileceğimiz kitle:


  "nankörler! et yemeyi seviyorsunuz ama aşçının kanlı önlüğü sizi rahatsız ediyor."

  Geçen gün bir arkadaşım yaklaşık bir hafta süren vejetaryenlik serüveninden vazgeçti. Bence bu tarz vazgeçmeler en başından vazgeçme niyetiyle başlıyor.


  hiçbirşey yapmamış, denememiş olmanın altında ezilmektense "denedim olmadı" diyerek vicdan yüklerini hafifletmeye çalışıyorlar.

  Miley Cyrus "beyninin artık düzgün çalışmamaya başladığını düşünerek" veganlıktan vazgeçmiş.


  Beyninin çalışmadığı zaten buradan belli oluyor veganlığı bıraktığına göre.

  Miley olayından sonra bunu düşündüm. yani veganlığı bırakmayı değil tabii, birakmak zorunda kaldığım bir senaryo içinde kalsaydım ne yapardım diye.


  Emin olduğum birşey var ki kesinlikle bıraktığımı kimseyle paylaşmazdım. Kendi iradesizligim ve kendi beceriksizliğim icin koskaca bir olgunun zarar görmesine izin vermezdim. Nitekim ilk vegan olduğum süreci düşünüyorum. ilk bir hafta kimseyle paylaşmamıştım. Belki nefsime yenik düşer devam edemem, insanlar "bak veganlık çok zor, sürdürülebilir değil, vegfam de denedi yapamadı" demesinler diye.

  etik sebeplerle vegan olmuş biriyim.

  ama en büyük korkularımdan biri de bu.

  başka veganlar vazgeçmiş ya bir gün ben de o kadar gerizekalı bir karar verirsem diye tırsmıyor değilim.

  Veganlığın etik duruşunu anlayamamıştır. Dünyayı ben mi düzelteceğim, varsın ne olursa olsun, inceldiği yerden kopsun.. Kaç vegan var ki zaten? Gibi sözlerle kendi kendini avutmaya kararlı, asıl gerçeği görmek istemeyen, empati ve vicdan eksikliğine sahip kimsedir.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk