cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

17 + 6 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • pet maması sorunsalı

  kedi sığır eti yemez ama bir kedi için her seferinde bir can mı kurban edeceğiz? merak ettiğim sorular bunlar. benim de kafamı karıştırıyor. kediler dışarıda çok rahat yaşayabilen canlılar. o yüzden sahiplenilmesini de doğru bulmuyorum. bir tane kör olduğu için baktığım bir kedi var. kör haliyle bile bir fare ve bir kuş avladı. inanılmaz bir avcı özelliği olan hatta sayıları arttığında çok kısa sürede soykırım dahi yapabilen ve çevresindeki ekosistemi değiştirecek kudrette canlılar.

  köpeğim için genellikle sebze ağırlıklı bir şeyler hazırlıyorum. makarna/pirinç/bulgur+sebze zaman zaman da yumurta. iki günde bir kasaba uğrayıp artan kemikleri veriyorum. doğrusu ne? nasıl yapılmalı? hala kafamın içinde dolaşıyor ama cevap da bulamıyorum.
  Kediler ve köpekler teorik olarak vegan beslenebilir. Pratikte köpekler hesaplanmis ev yapimi tariflerle kedilerse hazir vegan mamayla beslenebilir. Aksi hali yanlıştır, meşru görülemez ve türcülüktür. Ne yapalim yani sokaga atalım ölsünler mi diyip diger hayvanlarin o hayvan icin ölmesini desteklemek,göz yummak türcülük degil de nedir? Her hayvanın aynı yasam hakkina sahip oldugunu dusunuyorsak evdeki kedinin yasamasi icin tavuklar inekler balıkları öldürmemeliyiz.
  gerçekten bir sorunsal olup olmadığını sorgulamamız gereken sorunsal. bunda düşünecek ne var anlamıyorum. eğer vegan bir mama varsa ve bu mamayla bir hayvanın ihtiyaç duyduğu her şey karşılanabiliyorsa vegan olmayan bir mamayı kullanmak ne kadar mantıklı? (hayvanların bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek besin öğelerine sahip olan vegan bir mamadan bahsediyorum. hayvanı evde pırasayla besleyelim demiyorum.)

  bir de entryleri okuyorum kedinin etobur olduğundan falan bahsediyorlar. hayvanların doğalarını bozmamaktan bahsediyorlar. sizin etobur dediğiniz kedi binlerce yıl önce yaşıyordu. apartmanda yaşayan kedileriniz gerçekten etobur mu sanıyorsunuz? bugün evlerinizde yaşayan hayvanlar ne kadar doğal ortamlarında? bir kedinin çişini kakasını kuma yapması ne kadar doğal? bir köpeğin günde 3-4 kez çişe çıkarılması ne kadar doğal? bu hayvanlar doğal hayatlarında iç-dış parazit aşıları mı oluyorlardı? kediler ya da köpekler ne zamandan beri domuz, deve, inek avlayıp yiyorlar?

  mevcut sistemde doğal olduğunu sandığınız her şey insanın binlerce yıldır sistematik olarak kendi lehine değiştirdiği, dönüştürdüğü ortamlardan ibaret. o yüzden bu mama konusu da bir sorunsal falan değil. alternatifi varken doğası çoktan allaha emanet edilmiş bir canlıya etobur diye başka bir canlının etini yedirmenin izahı yok. evcil dostlarınızın vegan mamayla beslenmesinin doğalarına aykırı olduğunu düşünüyorsanız iç dış parazitlerini de yaptırmayın, kum da almayın, hatta salın doğaya avlanıp kendi yemeklerini yesinler.
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk