cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

8 + 10 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • pet maması sorunsalı

  /
  3
  Bi kızım var.Ve kendisini et içerikli mamalarla besliyoruz mecburen.
  Sokak kedisi bizim kız, et içerikli bir ürün almamak için sokağa mı bırakayım kızı?
  Sokakta olan hayvanları neyle besleyeceğiz peki?
  Al sana ikilem.
  Düşün dur!
  Veganlığın tanımına bakacak olursak; "Veganlık hayvanların gıda, giyim ya da başka amaçlarla maruz kaldıkları sömürü ve zulmün her türlüsünden –uygulanabilir olan en mümkün mertebede- kaçınan ve buna ek olarak insanların, hayvanların ve çevrenin yararına, hayvan kullanımı içermeyen alternatiflerin geliştirilmesi ve kullanımını destekleyen felsefe ve yaşam biçimidir. Beslenme söz konusu olduğunda, hayvanlardan tamamen veya kısmi olarak elde edilen ürünlerin reddedilmesini ifade eder.’

  Tanımda da "uygulanabilir olan en mümkün mertebede" der. Kedi ve köpeğim taze fasulye yemektense beni yemeyi tercih edecektir. Herşeye gücümüz yetmez arkadaşlar yapabileceklerimiz yapmaya devam edelim.
  Veganlık tanımında da bahsedildiği gibi "uygulanabilir olan en mümkün mertebede" bunu baz alarak ilkesel bir sorun olmadığı açıktır sizin bu duruma kaygılanıyor ve üzülüyor olmanız ise hassasiyetinizle doğru orantılıdır.
  Evcil ve sokakta yaşayan dostlarımız için evrimsel süreç insan gibi gelişmemesi nedeniyle onlara sebze yedirmemiz onlar için iyide olmayan sonuçlar doğurabilir. Kedilerle ilgili yaptığım okumaların bir çoğu Vegan beslenmeye uygun olmamaları yönündeydi.
  Bu konuda biz veganları nispeten daha iyi hissettirecek önerilerim şunlar;

  1- kedi, köpeğimizin mamasını bizzat kendimiz hazırlıyorsak; yerel üreticiden yaşam koşullarının market ürünlerine kıyasla bir nebze de olsa iyi olduğunu umduğumuz hayvansal gıdalara yönelmek.

  2- hazır mama alıyorsak yerliden ziyade hayvan refahı konusunda daha etkin çalışmaların yapıldığı, daha etkin yasalara sahip ülkelerin ithal mamalarına yönelmek.

  3- sığırlı, tavuklu mamalardansa balık içerikli mamalar kullanmak. En azından balıkçılık, hayvancılığın diğer alanları kadar endüstrileşmiş değil. Çiftlik balıkçılığı olmadığı sürece balıklar, en azından özgür ortamında avlanıyor, kapalı alanlara hapsedilimiyor, diğer hayvanlar gibi hayatta oldukları süre insan işkencesiyle geçmiyor.

  Kedimi vegan yapamasam da pesketeryan yapabildim ;)


  Not: bu önerilerim sadece ve sadece et yemek zorunda olan etobur kedi ve köpeklerimiz içindir. Bu entrymden "serbest gezen" ibaresini, köy tavukçuluğunu, balık avlamayı normalleştirdiğim sonucu çıkmayacağını umuyorum. Etobur hayvanlarımız için kötünün iyisini seçmeye çalışıyoruz hepsi bu.
  Kedi doğal hayatında olsa sığır kuzu domuz yer mi nasıl yesin diye düşünüp, balık yiyebilir diye balıklı vermek daha mantıklı geliyor (soruya cevap değil ama). bir de cruelty free mama seçip biraz daha iyi hissedilebilir.
  kedi sığır eti yemez ama bir kedi için her seferinde bir can mı kurban edeceğiz? merak ettiğim sorular bunlar. benim de kafamı karıştırıyor. kediler dışarıda çok rahat yaşayabilen canlılar. o yüzden sahiplenilmesini de doğru bulmuyorum. bir tane kör olduğu için baktığım bir kedi var. kör haliyle bile bir fare ve bir kuş avladı. inanılmaz bir avcı özelliği olan hatta sayıları arttığında çok kısa sürede soykırım dahi yapabilen ve çevresindeki ekosistemi değiştirecek kudrette canlılar.

  köpeğim için genellikle sebze ağırlıklı bir şeyler hazırlıyorum. makarna/pirinç/bulgur+sebze zaman zaman da yumurta. iki günde bir kasaba uğrayıp artan kemikleri veriyorum. doğrusu ne? nasıl yapılmalı? hala kafamın içinde dolaşıyor ama cevap da bulamıyorum.
  Benim de çok kafamı karıştıran bir sorun. Köpekler bitkisel beslenebilen hayvanlar o yüzden türkiyede vegan köpek maması satışı olsaydı büyük ihtimalle köpeklerimi vegan mamayla beslerdim maalesef ki yok biz de balıklı mamalarla idare ediyoruz. Kediler ise bence özel bir durumu yoksa evde beslenmese de olur zaten sürekli dışarı çıkmak istiyorlar onları eve kapatmak biraz zulüm oluyor gibi.
  benim de aynı şekilde kafamı çok karıştıran bir durum bu. 4 yaşında erkek bir kediyle birlikte yaşıyorum, meyve çok seviyor mesela. çilek, muz, elma gördü mü koşa koşa geliyor biraz veriyorum yesin diye. ama ev yemeklerinden hiç hoşlanmıyor. kafasını çevirip gidiyor. royal canin mama dışında da bir mama yemiyor o yüzden onu vermek zorunda kalıyorum. bu sektöre para kazandırmak benim de hiç istemediğim bir şey, ev yemeği yeseydi mamayı azaltmaya çalışırdım ama ne yazık ki mümkün değil.
  söylediğiniz/yazdığınız gibi veganlığın tanımı kişinin kendisini ifade eder. başka bir kişinin ya da hayvanın adına karar vermek, hayvanları insanlarla bir tutmak bence yanlıştır. Zaten insanoğlu olarak hayvanların doğalarını ve yaşam alanlarını gasp ettik. bu nedenle "kediler dışarıda çok rahat yaşayabilen canlılar" tanımlaması çok yanlış ve bu söylem onlara yapılan haksızlığın üstünü kapatmak, haksız iken haklı olma söylemi/çabası en kibar tabirle. onların maruz kaldığı bu durumun sorumluları olarak onlara ufak da bir özür borcumuz varsa eğer, onları onların yeme alışkanlıklarına göre beslemeliyiz. nasıl ki vegan olmayan birinin yanında vegan olmayı sürdürüyorsanız, size bir bakıma muhtaç olan hayvanların da yanında vegan olmayı sürdürebilirsiniz. ayrıcakedi/köpek ve diğer hayvanların sevgileri ile verdikeri huzur da cabası.
  Pet maması sorunsalı ifadesi bile kendi içerisinde ironik bir durum yaratıyor.
  Ben kullanılan dilin de zihniyetimizin büyük bir yansıması olduğuna inanıyorum. Ne oldu şimdi, savunduğunuz canlılar "petleriniz" mi oldu? Enteresan gerçekten. Ya da ben yanlış düşünüyorum.
  Ayrıca, kedi gibi hepten etobur canlıları vegan ürünler ile beslemeyi kesinlikle doğru bulmuyorum. Halihazırda besin zincirinden koparılan canlılara bir de ne idüğü belirsiz kuru mama veriyoruz. Yetmiyor onu da vegan veriyoruz. Bilemiyorum...
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk