cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

17 + 13 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • pet maması sorunsalı

  İlk vegan olduğum zamanlarda bir hayvanın etiyle başka bir hayvanı besleyemem düşüncesiyle kedilerden uzak duruyordum ve hayat işte... minik bir kedi kanıma girdi :)
  Vegan mama getirtebilecek bütçem olmadığı için bu konuyu düşünmekten kaçmaya başladım. Son zamanlarda da şöyle düşünüyorum
  Bu bir süreç
  Şu an insanlar hala et yiyor ve bu mamalar o atıklardan yapılıyor
  Çoğunluğun vegan olmaya başlamasıyla beraber bu mamalarda dönüşecek, sokak hayvanları da bilinçli bir şekilde giderek daha az insan elinin değmesiyle kendi doğalarını yaşamaya başlayacak
  Şehirlerde betonlaşma duracak
  Ağaçlara ve hayvanlara saygı duyulacak
  Biz onların yaşam alanlarına müdahaleyi bırakınca mamaya da ihtiyaç kalmayacak
  Yavaş yavaş yoluna girecek herşey ama çokta yavaş olmasın :)
  Veganlığın tanımına bakacak olursak; "Veganlık hayvanların gıda, giyim ya da başka amaçlarla maruz kaldıkları sömürü ve zulmün her türlüsünden –uygulanabilir olan en mümkün mertebede- kaçınan ve buna ek olarak insanların, hayvanların ve çevrenin yararına, hayvan kullanımı içermeyen alternatiflerin geliştirilmesi ve kullanımını destekleyen felsefe ve yaşam biçimidir. Beslenme söz konusu olduğunda, hayvanlardan tamamen veya kısmi olarak elde edilen ürünlerin reddedilmesini ifade eder.’

  Tanımda da "uygulanabilir olan en mümkün mertebede" der. Kedi ve köpeğim taze fasulye yemektense beni yemeyi tercih edecektir. Herşeye gücümüz yetmez arkadaşlar yapabileceklerimiz yapmaya devam edelim.
  Veganlık tanımında da bahsedildiği gibi "uygulanabilir olan en mümkün mertebede" bunu baz alarak ilkesel bir sorun olmadığı açıktır sizin bu duruma kaygılanıyor ve üzülüyor olmanız ise hassasiyetinizle doğru orantılıdır.
  Evcil ve sokakta yaşayan dostlarımız için evrimsel süreç insan gibi gelişmemesi nedeniyle onlara sebze yedirmemiz onlar için iyide olmayan sonuçlar doğurabilir. Kedilerle ilgili yaptığım okumaların bir çoğu Vegan beslenmeye uygun olmamaları yönündeydi.
  Bu konuda biz veganları nispeten daha iyi hissettirecek önerilerim şunlar;

  1- kedi, köpeğimizin mamasını bizzat kendimiz hazırlıyorsak; yerel üreticiden yaşam koşullarının market ürünlerine kıyasla bir nebze de olsa iyi olduğunu umduğumuz hayvansal gıdalara yönelmek.

  2- hazır mama alıyorsak yerliden ziyade hayvan refahı konusunda daha etkin çalışmaların yapıldığı, daha etkin yasalara sahip ülkelerin ithal mamalarına yönelmek.

  3- sığırlı, tavuklu mamalardansa balık içerikli mamalar kullanmak. En azından balıkçılık, hayvancılığın diğer alanları kadar endüstrileşmiş değil. Çiftlik balıkçılığı olmadığı sürece balıklar, en azından özgür ortamında avlanıyor, kapalı alanlara hapsedilimiyor, diğer hayvanlar gibi hayatta oldukları süre insan işkencesiyle geçmiyor.

  Kedimi vegan yapamasam da pesketeryan yapabildim ;)


  Not: bu önerilerim sadece ve sadece et yemek zorunda olan etobur kedi ve köpeklerimiz içindir. Bu entrymden "serbest gezen" ibaresini, köy tavukçuluğunu, balık avlamayı normalleştirdiğim sonucu çıkmayacağını umuyorum. Etobur hayvanlarımız için kötünün iyisini seçmeye çalışıyoruz hepsi bu.
  Kedi doğal hayatında olsa sığır kuzu domuz yer mi nasıl yesin diye düşünüp, balık yiyebilir diye balıklı vermek daha mantıklı geliyor (soruya cevap değil ama). bir de cruelty free mama seçip biraz daha iyi hissedilebilir.
  Benim de çok kafamı karıştıran bir sorun. Köpekler bitkisel beslenebilen hayvanlar o yüzden türkiyede vegan köpek maması satışı olsaydı büyük ihtimalle köpeklerimi vegan mamayla beslerdim maalesef ki yok biz de balıklı mamalarla idare ediyoruz. Kediler ise bence özel bir durumu yoksa evde beslenmese de olur zaten sürekli dışarı çıkmak istiyorlar onları eve kapatmak biraz zulüm oluyor gibi.
  söylediğiniz/yazdığınız gibi veganlığın tanımı kişinin kendisini ifade eder. başka bir kişinin ya da hayvanın adına karar vermek, hayvanları insanlarla bir tutmak bence yanlıştır. Zaten insanoğlu olarak hayvanların doğalarını ve yaşam alanlarını gasp ettik. bu nedenle "kediler dışarıda çok rahat yaşayabilen canlılar" tanımlaması çok yanlış ve bu söylem onlara yapılan haksızlığın üstünü kapatmak, haksız iken haklı olma söylemi/çabası en kibar tabirle. onların maruz kaldığı bu durumun sorumluları olarak onlara ufak da bir özür borcumuz varsa eğer, onları onların yeme alışkanlıklarına göre beslemeliyiz. nasıl ki vegan olmayan birinin yanında vegan olmayı sürdürüyorsanız, size bir bakıma muhtaç olan hayvanların da yanında vegan olmayı sürdürebilirsiniz. ayrıcakedi/köpek ve diğer hayvanların sevgileri ile verdikeri huzur da cabası.
  Pet maması sorunsalı ifadesi bile kendi içerisinde ironik bir durum yaratıyor.
  Ben kullanılan dilin de zihniyetimizin büyük bir yansıması olduğuna inanıyorum. Ne oldu şimdi, savunduğunuz canlılar "petleriniz" mi oldu? Enteresan gerçekten. Ya da ben yanlış düşünüyorum.
  Ayrıca, kedi gibi hepten etobur canlıları vegan ürünler ile beslemeyi kesinlikle doğru bulmuyorum. Halihazırda besin zincirinden koparılan canlılara bir de ne idüğü belirsiz kuru mama veriyoruz. Yetmiyor onu da vegan veriyoruz. Bilemiyorum...
  Kedilerin kendi doğalarında sığır eti yemiyor bilgisi kesinlikle doğru sanırım fakat sahiplenmeme kısmına katılmıyorum neden? çünkü sokaklar herhangi bir canı için artık yaşama elverişli ortamlar değiller ki bunun nedenini bu paragrafı okuyan sözlük okuyucusu zaten biliyordur diye düşünüyorum. Evet sokakta yaşayan kediler var ancak ne kadar yıldır sokaktalar ve ne kadar sağlıklılar gibi göz önünde bulundurulması gereken durumlar var
  evimde üç dostum var sokaktan. iki köpek bir kedi. türkiye’de bitkisel içerikli mamalar olsaydı tercih ederdim, nd balık yiyor hepsi. şartlar değişene kadar “olabildiğince vegan” kafasıyla yaşamaya devam edeceğim.
  hayvanların yeri sokak diye düşünen arkadaşlara kesinlikle katılmıyorum. hayvanlar sokakta her zaman yiyecek bir şeyler bulur kafasında olanlardan ise nefret ediyorum. evet sokaklar onların yaşam alanı(ydı) ama biz insanlardan önceydi bu. yerlerini gasp ettik şimdi de onları sokakta bile görmeye tahammül edemeyen yobazlarla yaşamak zorundayız. sokaklar artık hayvanların yaşayacağı bir yer olmaktan çıktı, arabalar ruh hastaları tecavüzcüler onlar için tehlike arz ediyor. hayvanların yaşam alanı diyebileceğimiz bir sokak kalmadı. çöpte yemek arayan kedinin üzerine çöp konteynerinin kapağını kapatan bir toplumla yaşadığımız gerçeğini unutmayın, ki bu yapılan şerefsizliklerin en masumu.
  Vegan beslenme hepçil köpekler için uygun olsa da kediler için mümkün değildir. Pet mama sektöründe genel olarak et tüketen insanların tercih etmediği, atık "çöp" etler kullanılır. Dolayısıyla direkt olarak evcillerimiz için bir hayvan öldürülmemektedir. Bir gün herkes vegan olana kadar evimizde ve sokakta baktığımız hayvanlar için aldığımız mamaların büyük bir sorun teşkil etmediğini bizi sadece dolaylı olarak sömürüye dahil ettiğini düşünüyorum.

  vegan kedi ve köpekler yurtdışında mevcut ve hepsinni gayet sağlıklı olduğuyla ilgili yazıları mamaların satıldığı amazon gibi sitelerdeki yorumlarda, blog sitelerinde vs görmek mümkün. benim bizzat tanıdığım türkiyede yaşayan 5 vegan köpek var, hepsi beraber yaşıyorlar ve vegan mama ile değil evde, bitkisel ve vegan ürünlerle pratik günlük hazırlanan karışımlarla besleniyorlar. veterinerleri, köpekleri ne ile besliyorsanız öyle beslemeye devam edin bu kadar sağlıklı köpekler görmedim diyor. bu örnekleri gördükçe benim de aklıma takılan şu oluyor, acaba onu vegan beslemeyerek ömrünü kısaltıyor olabilir miyim? acaba vegan beslenmesi onun için daha mı sağlıklı? aslında mutlaka daha sağlıklıdır diye düşünüyorum tamamen etçil de olsa bir canlının alması gereken tüm besinlerin bitkisellerden oluşan doğru bir karışım ile sağlanabileceğine inanıyorum. kediler zorunlu etçildir diye bir düşünce var fakat son zamanlardaki bilimsel çalışmalarda, doğru formule edilmiş bir bitkisel mama ile kedilerin taurin de dahil tüm ihtiyaçlarının karşılanabildiği görülüyor, belki de bu beslenme de kedi için en sağlıklı olandır denemeden gözlemlemeden bilmek ne yazık ki çok zor. kaldı ki daha sağlıksız bile olsa, benimle beraber yaşayan bir canlının daha sağlıklı ve uzun yaşaması için başka canlıların acılarını görmezden gelmem ve buna destek olmam da etik olmayacaktır. bu yüzden de vegan seçenekler varsa vegan olmayan ürünleri tercih etmeyi doğru bulmuyorum.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk