cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

9 + 11 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat

pet maması sorunsalı - #2640

gerçekten bir sorunsal olup olmadığını sorgulamamız gereken sorunsal. bunda düşünecek ne var anlamıyorum. eğer vegan bir mama varsa ve bu mamayla bir hayvanın ihtiyaç duyduğu her şey karşılanabiliyorsa vegan olmayan bir mamayı kullanmak ne kadar mantıklı? (hayvanların bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek besin öğelerine sahip olan vegan bir mamadan bahsediyorum. hayvanı evde pırasayla besleyelim demiyorum.)

bir de entryleri okuyorum kedinin etobur olduğundan falan bahsediyorlar. hayvanların doğalarını bozmamaktan bahsediyorlar. sizin etobur dediğiniz kedi binlerce yıl önce yaşıyordu. apartmanda yaşayan kedileriniz gerçekten etobur mu sanıyorsunuz? bugün evlerinizde yaşayan hayvanlar ne kadar doğal ortamlarında? bir kedinin çişini kakasını kuma yapması ne kadar doğal? bir köpeğin günde 3-4 kez çişe çıkarılması ne kadar doğal? bu hayvanlar doğal hayatlarında iç-dış parazit aşıları mı oluyorlardı? kediler ya da köpekler ne zamandan beri domuz, deve, inek avlayıp yiyorlar?

mevcut sistemde doğal olduğunu sandığınız her şey insanın binlerce yıldır sistematik olarak kendi lehine değiştirdiği, dönüştürdüğü ortamlardan ibaret. o yüzden bu mama konusu da bir sorunsal falan değil. alternatifi varken doğası çoktan allaha emanet edilmiş bir canlıya etobur diye başka bir canlının etini yedirmenin izahı yok. evcil dostlarınızın vegan mamayla beslenmesinin doğalarına aykırı olduğunu düşünüyorsanız iç dış parazitlerini de yaptırmayın, kum da almayın, hatta salın doğaya avlanıp kendi yemeklerini yesinler.
23 entry daha var
vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk