cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

14 + 12 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • eski tatları arayan vegan

  peynir, sut, yumarta, et gibi gidalarin tatlarini aradigi icin vegan muadillerini tuketen vegandir. eskiden aldigimiz bu tatlar aslinda hayvanlarin acisina sebep oldugu icin bu damak zevkini hayvanlara yasattigimiz aci ile iliskindermemiz gerekiyor. vegan olunan ilk zamanlarda muadiller gecis suresince kullanilabilir fakat belirli bir sure sonra bu tatlarin birakilmasi ya da azaltilmasi gerektigini dusunuyorum.

  vegan ikameyi akla getiren başlık. tat ve koku duyularım veganlıkla birlikte o kadar çok açıldı ki en ufak şeyin tadını ya da kokusunu çok keskin bir şekilde alır oldum. bu da daha önce alamadığım ekstra bir damak tadını kazandırdı bana. vegan ikameyi neredeyse hiç aramıyorum.


  veganlık bir ikame sorunu değil, duyuların yeniden hız kazanarak sömürüsüz beslenme biçimine alışmasıdır.


  benim için sömürüden arta kalan tatlar unutuldu. tat ve kokuda acının son bir ikame biçimi gündeme bile gelemez artık.

  empati yapılması ve anlayışla karşılanılması gereken bir durumdur bence. damak tadı, alışkanlıklar çevre filan buna etkendir muhtemelen. şahsen ben herhangi bir eski tükettiğim birşeyi aramıyorum ama işte diğerlerinden de benim gibi bir performans beklemek saçma olur heral.

  eski tatları aramayan biriyim. aklıma bile gelmiyor. hergün canım salata istiyor hatta ama hiç vegan köfte gibi şeyler istemiyor. ama ilk hayvan ve hayvansalları yemeyi bıraktığımda yoğurtsuz nasıl yaşıycam diye baya düşündüm. bu benim fikrimi değiştirecek bir şey değildi ama heryerde vegan yoğurt olsa kötü mü olurdu.

  Eski tatlar dediğiniz hayvansalların bitkisel versiyonlarını çokça tükete biri olarak net bir şekilde söyleyebilirim ki, zaten eskiden aldığımız damak zevkinin hayvanla bir ilgisi yokmuş ki.


  Yani bitkisel köfte yiyorum bildiğin köfte. Soyadan Lahmacun yiyorum eskiden yediğim lahmacunlardan farkı yok. Zevk aldığmız tat doğru baharatlar ve sarımsak marinasyonlarından başka birşey değilmiş.

  veganlık tohumlarının ilk filizlendiği günlerde kendime bile çaktırmadan et yememeye başlamıştım. bir baktim altı ay geçmiş. gideyim su çok sevdiğim berlin dönerini alıp yiyeyim diye karar verdim. altı ay sonra nasıl gelecek diye heyecanlı ve bir tık gerginim. döneri aldım, ısırdım, çiğnedim ve tükürdüm. aha dedim, olmuşum ben.


  bence insanın nefsi ikame ürünlerle tatmin oluyorsa afiyet şeker olsun. bir türlü olmuyor, pişmiş ceset tadı hiç aklımdan çıkmıyor noktasında bence kişi bi doz earthlings çakıp, gidip yemeli. tadından iğrenme, o tadı ve kokuyu yeniden acı ve korku ile ilişkilendirme fırsatını kendine vermezse insan, yemeyerek, kendini tutarak yaşanan veganlık birgün muhakkak patlar.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk