cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

4 + 9 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • çevrenizde veganlığın iyileştirdiği hastalıklar

  /
  2

  bir sure once tanistigim bir kisi uzun suren ödem problemi oldugunu, doktor doktor gezip yapilan ilac tedavilerinin geciremedigini en son bir doktordan aldigi vegan beslenme önerisiyle ödemlerinden kurtuldugunu soylemisti. tanik olunan, duyulan bu tarz yasanmisliklari paylasmakta fayda var. benzer hastaliklara sahip, buralari okuyan birileri icin ilac olabilir.


  edit: youtubeda dr. murat kinikoglu'nun basaran hastalar serisine rastladim. seri umarim devam eder


  basaran hastalar - 3

  basaran hastalar - 8

  basaran hastalar - 2

  basaran hastalar - 9

  basaran hastalar - 7

  basaran hastalar - 1

  vegan olmadan önce insülin direnci geliştiriyor olduğumu düşünüyordum

  çünkü acıkınca midem bulanır, başım dönerdi falan.


  vegan olduktan sonra bu şikayetim bir anda yok oldu.

  artık acıkınca midem bulanmıyor sadece aç hissediyorum. aşırı iyi

  18-19 yaslarımdan beri kolestrol ve trigliserid seviyem o kadar yüksekti ki kolestrol düşürücü ilaç raporu yazıldı bana. Doktorlarım o yaşlarda benim gibi fit ve spor yapan birinin bu seviyede yüksek kolestrole sahip olmasını genetik faktore bağlıyordu. 30'lu yaşlarında yaklaşık 2 yıldır vegan biri olarak gecen ay yaptırdığım kan testinde kolestrolümün ve trigliseritimin hayatımda ilk defa normal değerlere indiğini gördüm.

  veganlık psikolojimizi düzeltmiştir. doğduğumuz günden beri bize hayvan yemenin çok önemli olduğunu, eğer tüketmezsek protein eksikliğimiz olacağını, hastalanacağımızı söyleyip durdular. bunun gerçekten öyle olmadığını anlayınca psikolojik olarak bir devrim yaşadığımı söyleyebilirim. bu bir uyanış gibi, herkesin bu uykudan bir an önce uyanmasını diliyorum.

  Kendimden örnek vereyim küçüklüğümden beri kansızlığım vardı demir depolarim bir türlü dolmuyordu uzun yıllar ilaç kullandım en son bayılma çarpıntı şikayetlerim çok artmıştı bitkisel bir diyet denedim ondan sonra vejetaryenlik veganlık sürecinin sonunda bir de baktım ki artık demir eksikliğim yok daha sağlıklıyım dincim ve mutluyum.
  Ağır bir travma geçirdikten sonra relgim aşırı düzensizleşmişti bazen tamamen olmuyor ,olduğum aylarda da kanım çok az akıyor ve en fazla 2 3 gün sürüyordu doktora da gitsem bir faydası olmadı nerdeyse 2 yıl boyunca bu böyle devam etti ve psikolojimi olumsuz etkiledi vegan olduktan sonra ,böyle bir beklentim olmamasına rağmen, relgim 5-6 gün kadar ve sağlıklı bir şekilde geçmeye başladı vegan olmamdan endişe duyan bir tanıdığıma anlattığımda şok olmuştu ve düşünceleri değişmişti :)

  ankilozan spondilit hastasiyim. geceleri agri dolayisiyla uyuyamadigim ve agladigim, hastaneye gitmek icin yola cikmaya calisip hareket edemedigim, oturdugum klozetten kalkamadigim gunler oluyordu. su an ise boyle bir hastaliga sahip oldugumu bile nadiren hatirliyorum.

  vegan olduktan sonra polikistik over hastalığımda ve sedef hastalığım üzerinde şaşırtıcı düzeyde düzelme oldu. ayrıca eşim de yüksek tansiyon hastasıydı 2 yıldır tansiyonu 2 kereden fazla yükselmedi. üstelik öyle aman aman hareketli bir yaşantımız da yok. yaşasın veganlık be :)

  demir seviyemde yükselme oldu, sinüzitim daha iyi durumda, hashimotom durağan seyrediyor, hashimoto sebepli, yaşam kalitemdeki pek çok sorun çözülmüş durumda diyebilirim.

  1 aylık vejetaryenlik ve kısmî veganlıkla alt, ast karaciğer değerlerim daha sağlıklı sonuç verdi kan testimde ve diyetsiz ödem attım. kilom hâlâ aynı ama birçok kişi kilo mu verdin sen dedi ve daha dinç hissediyorum.


  bitlis'te görev yaparken biraz ortama uyup (hazır yemeyi seven biri olarak) kebap ve alabalık ağırlıklı beslendim. resmen 20 kilo aldım ve bir kadın olarak erkek tipi göbeklenme ve 2. evre karaciğer yağlanması sahibi oldum orada. et, homo sapiens sapiens için kötü bir şey yeminle.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk