cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

12 + 11 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • b12 vitamini

  B12 vitamini, diğer adı kobalamin olan bir çeşit vitamindir. DNA sentezi, sinir sistemi, kırmızı kan oluşumu ve bağışıklık sistemi olmak üzere birçok metabolizma faaliyetinde görev alır. biyokimyasal olarak kobalt minerali de içerir, bu diğer ismi kobalamin'in kaynağıdır.  vücutta DNA sentezi, sinir sistemi, kırmızı kan oluşumu ve bağışıklık sistemi olmak üzere birçok metabolizma faaliyetinde görev alır. spirulina , tempeh , kuru maya, soya sütü ya da kahvaltılık gevrek gibi besinlerden elde edilebilir. insan vücudunun günlük ihtiyacı aşağı yukarı 2.4 miligramdır. (bakın gram da değil miligram) (bkz:vegan beslenme tablosu)


  aslında tam anlamıyla vitamin değildir. insan bedeninde ince bağırsakta yaşayan kimi bakterilerin sentezlediği bir oluşumdur.


  insanların doğal olarak ürettiği b12'yi kullanamamasının sebebi, bilimsel olmayan teorime göre; doğal olmayan yeme alışkanlıklarının sonucunda normalde bu hassas ortamı mide asidinin etkisinden koruyan mukus tabakasının zamanla yağ ve protein kalıntılarından oluşan bir karışımla birleşerek kalınlaşması ve bağırsaklarda besin emiliminden sorumlu olan ince tüycüklerin artık işlevlerini yerine getiremez hale gelmeleridir.


  dolayısıyla sindirim sistemi bu kalıntılardan temizlenip emilim tekrar sağlıklı şekilde gerçekleştiğinde, dengeli bir mikrobiyomun veganlar için yeterli b12'yi sağlayacağına inanıyorum.


  çağımızda bu vitaminimsi tek bir büyük şirket tarafından bakteriyel endüstri kullanılarak üretilmekte. b12 mitinin ardında bu büyük şirketin payı olduğunu tahmin etmek zor değil.


  "hayvancılık" sektörü, hayvanları mısır ve diğer yapay yemlerle beslediği, bundan kaynaklanan enfeksiyonları önlemek icin de dünyada üretilen antibiyotiğin yarısından fazlasını bu hayvanlara verdiği için, b12 de onlara yapay olarak veriliyor.


  şahsen herhangi bir takviye kullanmadan yaşıyorum. vegan oluşumun üç, beş ve altıncı yıllarında yaptırdığım kan testlerinde tüm değerlerim normal aralıklarda seyrediyordu.

  Nam-ı değer kobalamin,b vitamini ailesinin bir üyesi. kaynağı insan, sığır ve koyun gibi canlıların gastrointestinal sistemlerindeki(yani sindirim sistemi) anaerobik(yani hücresel metabolizmalarında oksijene ihtiyac duymayan) mikroorganizmalardır. hayvan-mikrorganizma mutualistik ilişkisinin ürünü olduğu için büyük oranda hayvansal besinlerle alındığı söylenir ki zira öyledir. bir bitkesel besin kaynağı yukarıda sayılan canlıların dışkılarıyla kontamine olmadıkça b12 içermez. alametifarikası ise insan biyokimyasında birçok basamakta kofaktör olarak kullanılmasıdır. bu sebeple eksiliği halinde başta hematolojik ve nörolojik olmak üzere birçok bulgu verir.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk