cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

12 + 11 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • ailenin kurban geleneğini sürdürmesi

  /
  2

  yine bir kurban bayramına yaklaşılırken tüm çelişkelerin ortaya dökülmesi. kan, revan, biçare vegan. dayanışmanın hat safhaya çıkması beklenen zamanlarda her şeyden uzaklaşmak, yalnızca uzaklaşmak, kendinden ıramak. öznel alanın aile bağlarını çok fazla zedelemesi, daha niceleri..

  en kısa sürede ailenin de kurban alışkanlıklarını bırakması ile sonuçlanmasını dilediğim.

  şanslıyım ki böyle bir ailede büyümedim. alevi olduğumuz için olabilir ramazan, kurban bayramı kutlamaz ailem ve akrabalarım. hayatımın en büyük şansı bu olabilir, çok korkunç bir zaman dilimi kurban bayramı. ailesi kurban kesen ve buna maruz kalmak zorunda kalanlar için gerçekten çok üzgünüm. belki bizim yaşadığımız hayata denk gelmeyecek ama insanlık elbet bu çağdışı davranıştan vazgeçecek.

  ailenin kurban geleneğini sürdürmesi başımızın belası, ruhumuzun azabı iken yetmezmiş gibi ailenin kurban geleneğini arttırarak sürdürmesi gibi durumları çıkartır hayat karşımıza. Daha dünün tüyü bitmemiş kuzenleri, ellerine geçen birkaç kuruşla kurbana ortak olmak ister," benim de kesecek bir hayvanım olsun ya", gibi saçmalıklarla beliriveririler. bir de benimki gibi bir babanız varsa, "ben bu hayvanları çokça hem de topluca keseyim, bir de insanlara pay edeyim" gibi beyanlarla vegan çocuğuna kalp krizi geçirtmeye ant içmiştir.


  evde cesetler gördükçe sinir krizi geçirmemesi elde değildir. veganların o hayvanların çaktiği zülme üzülmesi yetmiyormuş gibi birde akrabalarla uğraşmak durumunda kalmasıdır. ki bazı veganların hayvanların bu şekilde acı çekmesini kaldıramayıp intahar girişimlerinde bulunduğunu bilmekteyim. ne güzel ki artık aktivizm yaparak daha çok hayvan kurtaracaklar. vegan dostlarım bu kadar yılmayın inat edince neler yaptığımızı hepimiz biliyoruz.

  Neresinden tutsan elinde kalır.Görmemek duymamak istersin ama o et evde pişer ve ısrarla sana yedirmeye çalışırlar şakayla karışık ama bir adım atsan ciddi ısrar geleceğini bilirsin.bir de küçük çocukları kesmeye götürurler bence çocuk istismarı sayılabilecek niteliktedir.

  Çocuklukta travma etkisi yaratabilecek bir deneyimdir. Bir canlının ölümüne şahit olursun ve o esnada çıkarcı düşüncelerin gelişmediği ve empati düzeyin hasar almadığı için hayretle dehşete düşersin.

  Şükürler olsun ki ailemde artık bu gelenek devam etmiyor. Dinin gerektirdiği kuralların diğer alanlarda zamanla esnediği ve şekil değiştirdiği görüşü ile bu da uyarlanabilir. Asıl amacın öldürmek olduğu değil, yardımlaşma olduğu düşünülürse zaten bir can almaya gerek olmadığı kabul edilecektir diye umuyorum.

  Çocukluğumda aylarca baktığım kuzuyu bayramda elimden alıp kestiler ve bu hayvan zaten kesilmek için geldi dediler (ağzıma surmedim)

  Kurbanlik canlarin kacislarini gördükçe sordum bak kaçmak istiyor diye onlar tabi ki öyle görmüyorlar allah için kurban olabilmek adına sana geliyorlar diyorlardı.

  Daha yeni kurban bayramında katliyam yapılıyor diye uzun bir yazı paylaştım bütün akrabalar üstüme cullandi allahın emirleri kurban olmasa cocugumuzu kesecektik o hayvanlar allah yoluna ölüyor ve acı hissetmiyor diye sacmaliklardan bahsettiler.

  Bir kez daha ben nasıl insanların yanındayım diye kendimi sorguladim. Bayram birleştirir bayram yakinlastirir insanları yani öyle olması gerek ama ben her bayramda dislaniyorum her bayram biraz daha uzaklasiyorum. Hayvanların çektiği acılar bir gün son bulursa benim bayramim o gün olacak. Masumlar acı cekmezse cinayetler tecavuzler vb. Bi sürü kötülük son bulursa ancak o zaman bir tanrının varlığına inanırım..

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk