cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

11 + 12 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • veganlık çok pahalı söylemi

  /
  4
  Vegan değilken ben de kısmen böyle düşünüyordum :'( Şu an birkaç ürün dışında asla katılmadığım söylem. Evde süt, peynir, tofu vs. birkaç liraya yaptıktan sonra ve yemekleri de kendi elimle daha az maliyetli ve daha sağlıklı yaptığım için de gayet mutluyum
  Vegan olduğumu duyan arkadaşların verdiği ilk tepkilerden biri bende diyorum ki,
  - bak kardeşim en yakın market yada pazara gidip bakalım yeşil fasülye kg fiyatı ne kadar ve orada veganlara şu kadar diye birşey yazıyor mu, yada mesela diyorum peynirin kilosu ne kadar x bak ben tou alıyorum oda x evet pahalı şeyler var yok değil ama bu naveganlar içinde geçerli
  insanların öne sürecek argümanı kalmayınca arkasına sığındıkları ön yargılı ve bence asılsız söylem, aksine; normalde yedikleri yemeklerin içinden et, süt, peynir gibi malzemeleri çıkararak yerine bitkisel alternatifler kullanıp yemeklerini pişirince kâra bile geçerler
  Vegan olduktan sonra cebim para gördü 🤠 Et yok Hayvan sütü yok peynir yok tereyağ yok yok da yok . Para otomatikman cepte kalıyor 🤠😄
  Veganlığı wellness hareketiyle kesiştirenlerin veya sadece sağlık sebebiyle vegan beslenmeyi tercih edenlerin ithal/pahalı ürünleri pohpohlayıp durarak oluşmasına büyük katkı sağladığı algıdır. Türkiye dışında da fazlasıyla yaygındır da mutfağı bu kadar zengin şöyle bir ülkede nasıl bu kadar yerleştiğini anlamak güç. "E ben şimdi ne pişireceğim sana?" diyen tanıdıklara "kuru fasulye-pilav?" deyince yaşadıkları minnoş afallamanın verdiği tadı şunca yıldır başka şeyden alamıyorum :)
  Sırf dışarda yenen fast foodlarin bile sıfırlanması sebebiyle çürütülen söylem. Eskiden her kafamıza estiğinde burger dominos vs.. takılır haftada hic olmazsa 50 - 100 lira harcardık.. Şimdi evde sandviç yapıp sahile iniyoruz , hem yediklerimiz temiz ve sağlıklı hem de maliyetsiz.
  Vegan burger, vegan peynir, vegan yoğurt vb ürünlerin evde yapılmamış paketli versiyonlarının yarattığı algı sebebiyle çıkan görüş. Hepsini evde yapabileceğimiz gibi veganlığın aynı zamanda sağlığımızı da temel alması ile bitkisel beslenmenin düşük maliyetli olması bilinciyle köreltilir. Temel beslenmemiz bu paketli ürünler üzerine olmamalı da. Bunlar daha çok vegan fast food sınıfına girer ve vegan olmayan insanlar da bunun için fazla, gereksiz paralar harcar. Evde çok güzel zeytinyağlı besleyici yemekler yapmak hem uygun hem çok sağlıklı hem de kimseyi sömürmeden bizi musmutlu edecektir. Ayrıca evde de ucuza bitkisel süt, bakliyatlardan burger-köfte yapmak bence çok keyiflidir.
  İşin içine girmeden benim de aynı görüşte olduğum, şimdi ise kesinlikle katılmadığım bir cümle.

  Veganlık pahalı değil yediğimiz sebze, kurubaklagil, tahıl sonuçta. Ama işin içine bitkisel sütler, kaliteli tohumlar girdiğinde maddi olarak zorlamasa da ulaşmak o kadar kolay olmadığı için yorucu.
  vegan cafe ve mekanların özellikle bu algıda önemli rol oynadığına inanıyorum. cidden çok pahalı her şey o tür yerlerde ve de inanılmaz lezzetsiz olabiliyor bazı şeyler. en son sıcak çikolataya 18 lira vermiştim hem buz gibiydi hem de bir garipti bitkisel sütün içine toz koyup mu verdiler anlamadım. hiç başarılı bir hamburger de yiyemedim ona rağmen pahalı mesela. yok mu bir yiğit ki şöyle vegan bir mekan açsın fiyatı uygun olsun sürümden kazansın?

  veganlık da sınıfsaldır mıdır? vegan olmak üst sınıfa ait bir şey değildir. zaten alt sınıfların ulaşamadığı bir pahalılık zincirini de etik-politik düzlemde kırmaktır. dolayısıyla sınıf tahakkümünü de alt üst eden bir tüketim tarzını tercih etmektir.


  örneğin korona yüzünden düşen gelirimle üç aydır kira+faturalar'ı çıkarın, gıda tüketimim 500 tl'dır. vegan şarap dahil.


  kendi tüketiminizin ucuzluğunu anlatın çünkü ucuzluk rocks.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk