cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

13 + 9 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • veganlık çok pahalı söylemi

  /
  4

  Peynir, tofu, soya kıyması ve hazır köfteler Orta kalite ve üstü Hayvansal alternatiflerinden daha pahalı değil, aksine ucuz. BUnun Tek istisnası bitkisel süt ki evde hem çok ucuza hem de kolaylıkla yapabileceğimiz birşey. Bir de bunların hiçbiri elzem değil "vegan oldun mutlaka tofu almalısın" diye birşey yok. Vegan olunca hayatından sadece hayvan bedenini ve hayvan çıktılarını çıkarıyorsun, yerini o zamana kadar beslenmene dahil etmediğin hiçbirşeyle doldurmuyorsun. Zaten naveganken de yediğin baklagil, sebze, meyve ve tahıllara ağırlık veriyorsun hepsi bu.

  veganlık çok pahalı diyorlar da naveganlar çok mu ucuza yemek yiyor anlamadım. gıda fiyatlarının pahalılığı haberlerinde mutlaka et ürünleri göstermezler mi? hatta bir ürünün fiyatı artınca hemen "et fiyatları ile yarışıyor" haberi gelir

  İyi beslenmenin her türlüsünün hatta yaşamanın bile pahalı olduğu yerde bunu sadece veganlık üzerinden söyleyince veganlık karalamaktır. Evet, vegan ikameler çok pahalı. Keşke daha ucuz olsa ve tüm veganlar ulaşabilse. Fakat hayvanların etleri, çıktıları da çok pahalı. İkame tüketmek zorunda değilsiniz. İkame tüketmez ya da evde kendiniz yapmaya çalışırsanız veganlık bütçenize iyi gelir. Naveganken harcadığınızdan daha az bile harcarsınız. Pazardan/manavdan/marketten meyvemizi, sebzemizi, bakliyatımızı yiyelim. Vegan olalım.

  Sebze, meyve, baklagil ve kuruyemişle sürdüreceğiniz bir yaşamı tarzını hâlâ pahalı bulmak gerçekten biraz trajkomik ki ülkemizde pahalı olmayan şey neredeyse yok.. vegan OLMAK SANILDIĞI kadar pahalı değildir.🌱💚

  OMNIVORELAR ICIN BESLENMEYI EN PAHALI HALE GETIREN SEY DISARDAN FARKLI FIYAT SKALASINDA YEMEK YIYEBILME OZGURLUKLERI SEBEBIYLE DISARDAN YEMEK YEMELERI. BI KERE VEGAN OLUNCA BU COK ZOR. HELE KI BENIM GIBI ET URUNLERI SATAN RESTORANLARIN VEGAN SECENEKLERI VAR DIYE YINE DE ORAYA GITMIYORSANIZ; YUZDEYUZ VEGAN RESTORAN ARIYORSANIZ DISARDA YEMEK GIBI BIR MASRAFINIZ OLMUYOR. YIYECEGINIZ TUM OGUNLERI GENELDE KENDINIZ YAPIYOR OLUYORSUNUZ VE BU OGUNLERI HAZIRLARKEN BIR SEKILDE ORTAK MALZEMELERDEN BIRSEYLER CIKARMAYA CALISIYORSUNUZ (DOLABTA NE VARSA HESABI) BI KERE BU SIZI INANILMAZ EKONOMIK OLARAK ARTIYA GECIRIYOR.

  veganlık pahalı değildir, ama ülkemizde bazı çıkarcı firmalar vegan logosuyla ürünü farklı birşeymiş gibi daha pahalıdan satabiliyor... bu insanda ister istemez bu farklı özel bir ürünmüş pahalı havasını veriyor... veganlık sosyetik sanıyorlar.

  Veganlığı vegan markalı ürünlere mahkum olmak olarak düşünenlerin haksız olmadığı bir konu. vegan markalı diş fırçasından vegan peynire hepsi ortamala bütçeyi aşan ürünler. Hele bir de yeni çıkan vegan ürünleri müjde verir gibi tanıtmak ve sonra üzerindeki fahiş fiyatı görmek gerçekten sinir bozucu. Bu ürünleri alım gücü olup da veganlığı bu şekilde sürdüren kaç kişi var bilmiyorum. Ancak klasik anam babam usulü beslenme de çoklukla zaten vegan ya da kolaylıkla veganize edilir türde bir beslenme tarzı. Veganlığın nasıl sunulduğu çok önemli. Vegan mamüller üretip fahiş fiyata satmak sömürüyü sürdürmekten ve toplumsal uçlar arasındaki mesafeyi biraz daha artırmaktan öteye gitmiyor ne yazık ki.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk