cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

14 + 16 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • veganların maruz kaldığı sosyal baskı

  /
  3
  Sosyal bir ortamda yemek zamanı oluşan baskı. İnsanların ortamdaki veganı incitici sözlerle ya da saçma sorularla baskı altında hissettirmesidir. Veganlık zor değil ancak ince düşünemeyen insanlarla yaşamak zor.
  Etrafınızda ki insanların ne kadar saygılı yahut sizi ve fikirlerinizi ne kadar önemsediğinizi kolayca anlamanızı sağlar vegan olmanız bu baskılar yüzünden, daha vegan olduğunuzu herhangi bir ortamda duyan bir arkadaşınız ya şimdi şişe şöyle takacaksın mangalı böyle yakacaksın filan diye gayet saygısızca giriş yapar cümleye. Sonra bir başkası gizli gizli yiyordur gibi saçma çıkışlarda bulunur. İncindiğinizden, kırıldığınızdan bi haber yersiz şakalarına deva ederler.
  az önce sağolsun birisi bana nasıl yoğurt yedireceğini bulduğunu söyledi, bir anne'den (insan) süt rica edip yoğurt yaptıralım sana dedi (baya kahkahalı bir bölümdü bu kısım), ben de direkt sütün zaten bir anneden geldiğini söyledim, bilmiyorum ne kadarı karşı tarafa geçti ama her gün bu tür çabalarla karşılaşıyoruz. çünkü biz yoğurt yersek, onlar rahatlayacak, gösterdikleri çabanın bizimle hiç bir ilgisiz yok bunu unutmamak lazım..
  iş yerinde naveganların hayvan bedeni yediklerini, nasıl yediklerini bagırarak özellikle benim duymamı istercesine anlatması.Vegan olduktan sonra ilk aylar sürekli ofis ortamında dalga geçilmesi.Siz sunu da yiyemiyorsunuz değil mi? sanki bi hastalıgımız varmış da yiyemiyormusuz gibi konuşup aslında kendi yaptıklarının yanlış olmadıgını kendi kendilerine tekrar hatılatmaları ,bizim üzerimizden vicdan rahatlatma girişimleri.

  Ve bazı insanların özellikle bizim yanımızda hayvanları ne kadar sevdiğini ne kadar üzüldüğünü anlatması .Balık tutan insanlara kızması ,sonra o zaman satın alıp yeme tabağındaki de aynı acıyı çekti dediğimizde agresifleşip yemek zorunda olduklarını ve bunun tamamını bizim onayımızı almak için yaptıklarını, onaylamadıgımız zaman daha da agresifleşmeleri...
  vegan olduğunuz biliniyorsa eğer her şeye sizden önce atlayıp sizin yerinize karar veriyorlar
  -X kişisi vegan ya şundan yesin o, sever bunu o di mi canım seversin sen
  vicdan masturbasyonu çabası
  -benim de kedim var ya, zaten çok az et yiyorum, yumurta falan da sevmem kokuyor, sen abartıyosun ya ehehe
  durumun sadece yemekten ibaret olduğunu sananlar
  -koklsana ya bayıldım, bak harika kokuyor(burnuma navegan kozmetik ürünü sokmuştur)
  ,
  Alay geçme, saçma sorularla çürütme çabaları, zorla hayvan parçaları yedirme şakaları ve buna benzer durumlarda; duvara çarpma etkisi yaratmak gerekir. "Uğruna savaş verdiğimiz canlıların; acısı ve ölümü ile dalga geçtiğinizin farkında mısınız?", "Herşeyden önce yaptığınız saygısızlık" gibi...
  Genelde hasta olduğunda ''hiçbir şey yemiyor ki iyi olsun'' klişeleriyle aile arasında kendini gösteren, eş dost ortamlarında asla karşılaşmadığım durum.
  toplumun üzerine biçtiği ve beklediği yolun biraz dışında yürü, baskı başlıyor. evet vegan olan bireyler zaten toplumun "standart"larının dışında bir çok duruşu ve düşünceyi zaten benimsemiş oluyor zira bahsettiğim sadece bu değil, baskı mahallede başlıyor, tüm toplumu sarıyor, her konuda.
  Yemek sofrasında insanların sorularını en iyi şekilde cevaplamalıyım diye çabalarken yemek yiyemek ya da herkes yiyipte kalktıktan sonra sofra toplanma aşamasındayken yiyebilmek...
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk