cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

6 + 17 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • veganların et benzeri şeyler yemesi

  /
  2

  Veganlar etin tadını beğenebilir ve bunda sorun yoktur çünkü veganlığın amacı gereksiz acıyı önlemektir, etten nefret etmek değil. Sevdiğiniz şey zulmü zorunlu kılıyorsa, etik olan o şeyi bırakmaktır.

  Sürekli evde yemek yapamayanlar için de pratiktir. Hop iki vegan köfte kızart, koy ekmeğin arasına, taşıması kolay, pratik öğle yemeği.
  gerçekten zamanım olmadığı ya da uğraşmak istemediğimz anların kurtarıcısı olarak veggy'yi ilan ediyorum.

  hayvansal ürünlere benzeyen ürünler tüketmenin psikolojik bir tarafı var muhakkak onu inkar ediyor değilim ama dünyadaki değişim hep aşama aşama olmuştur, gerek hızlı gerek yavaş, kendi adıma da bu değişimin akışına saygı duyarak ilerliyorum. her ne kadar sınıflandırmak istemesem de kendimi, o'yum bu'yum diye, evet vegan yaşamaya çalışıyorum ama ufak bir motor kullanmam bile kimilerine göre çevreye zarar veriyor diyerek etik gelmeyebilir. sadece elimden geldiğince yapıyorum ve şu an elimden gelen ben hayattayım diye hiç bir canlının zarar görmemesi.
  Hollanda’da aldığımız bir vegan köftenin tadı o kadar çok ete benziyordu ki yiyememiştik. Hazır ürünler her ne kadar kurtarıcı olsa da tadını öldürülmüş bir hayvanınkine benzetmeye gerek yok, kendi yaptığım sebze topları çok daha lezzetli.
  Su ana kadar (bkz:Mock food) olarak, görüntü olarak et benzeri seyler çok tükettim ama tat olarak bana et yiyormusum gibi hissettiren hiç olmadi, eger olursa nasil bir reaksiyon veririm bilmiyorum ama pek içim rahat tüketebilirmisim gibi gelmiyor.
  zaten bir hayvanın sucuk, sosis, pastırma vb gibi görünmesini sağlayanlar insanlar. bir canlıyı öldürüp kalıplara sokup buna isim vermişler. belki bunu yemek bazı veganları rahatsız ediyordur, ama bu dünyada etin görüntüsünden hoşlanan bir çok insan var ve veganlığın sürdürülebilir olması için şuanki bildiğimiz et kalıpları içerisinde bitkisel ürünler üretip satmak bence gerçekten iyi bir fikir.
  Hayvansal ürünlerin tadını beğenmedigimiz için vegan olmadik.o yüzden bir sakıncası yok bence. Ama gerçekten yediklerimin veya tarif olarak verilenleri evde yapinca sadece et tadina ve hayvansal ürünlere benzeyen vegan ürünlerin abartılmış olduğu sonucuna vardim. Hicbirinin tadi hayvanin etine benzemiyordu. Ayni şey yoğurt vb türevleri içinde geçerli
  eğer piyasada satın aldığımız ürünlerden et vb. hayvansal bir tat almış olsaydım satın almaya devam etmezdim çünkü tadını sevmiyordum, seviyor olsaydım da alır mıydım bilemiyorum. yıllardır alışılagelmiş görsel standartlara devam ediliyor ürün şekilleri olarak, bu bademden elde ettiğimiz sıvıya bitkisel süt dememiz gibi, bir ara süt firmaları bitkisel sütlere süt denilmesini istemediklerini söylemişlerdi.

  bunu asla yapamıyorum 'vegan tantuni' 'vegan lahmacun' ' vegan köfte' vb.. bunlar bana çok mantıklı gelmiyor. bir kere vegan hamburger yedim ve normal sebzeden yapılmış olmasına rağmen kendimi kötü hissedip, midem bulanmıştı. o günden beri bu ürünleri hiç tüketmiyorum. mercimekten, kuru fasulyeden vs devam :)

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk