cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

13 + 14 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • vegan olup vegan sucuk yemek

  Bana veganlık açısından çelişkili gelen durum. Bence bunun altında bir kompleks yatıyor. Neden bir rekabet hali var anlamıyorum vegansan, hayvanların istismarına karşı olduğun içindir. Hayvandan yapılan kebap, sucuk vs nin sen vegan olanını üretmek zorunda değilsin ki, veganlığı bir farklı olma aracı, bir tarafta yer alma aracı olarak görüyorsan da bunu samimi bulmuyorum. vegan sucuğu, vegan kebabı, vegan peyniri gibi tabirlerin yemek isimlerine koyulmasını hoş bir şey değil, bunun mevzunun özüne ters bir hareket olduğunu düşünüyorum. Örneğin Felafel eskiden gelen bir ismi var evet ama orjinal kendine has bir isim, dünyaca ünlü, isminde vegan vs. yok. Yeni üretilen vegan içerikli yiyeceklere yeni bir isim koymak varken vegan sucuğu, peyniri vs diyerek rekabete girmek kompleksli gibi hareketler yapmak doğru değil. İzmirliler bile bildiğin çekirdeğe çiğdem diyor, izmir çekirdeği dendiğini duymadım. Reklamını iyi yapılmadığı için oluyor bence. kısacası Hayvansal nitelik taşıyan isimlerin vegan yiyeceklerinde yer almasını doğru bulmuyorum.

  Gayet normal olan durumdur. Her kültürün, mutfağın insanda yarattığı bir damak tadı alışkanlığı vardır, bunu silip atmak kolay değil ve neyse ki zorunlu da değildir. Nihayetinde bu damak tadının püf noktasının baharatlar ve pişirme yöntemleri olduğunu fark ettiğimizde kolaylaşıyor her şey. Vegan olmanın asıl amacı hayvan sömürüsüne aracı olmamak. Bir ürün rafa gelene kadar bir hayvana zarar verilmediyse onu tüketmek neden yanlış olsun? Kaldı ki birçok insan alıştığı lezzetlerden vazgeçmekte zorlandığı için vegan olmaya sıcak bakamıyor ve biz bu insanlara elimizde vegan sucuk, vegan burger vs ile gittiğimizde onlar da o lezzetleri hayvanlara zarar vermeden de hayatlarında tutabileceklerini anlayarak bize bir adım daha yaklaşıyor. Mutfak insanların yaratıcı olabileceği güzel bir alan, hiçbir canlı acı çekmedikten ve öldürülmedikten sonra herkes kendi damak zevkinin sınırlarını kimsenin kısıtlaması ve diktesi olmadan özgürce keşfedebilmeli. Bir insan etik sebeplerle, hayvanlar için vegan olup yine de bu tarz ürünlerin tadını çıkarabilir. Alternatiflerin farklı bir isimlerinin olması gerektiğini de düşünmüyorum zira kebap kelimesi aramice kızartmadan, sucuk ise farsça çekme-germeden geliyor ama isteyen yeni isimler geliştirebilir tabii. Burada önemli olan dışlayıcı ve zorba bir tutuma girmeden, sömürüsüz bütün damak tatlarına saygı duymamız gerektiğini unutmamak.

  tercih meselesi olan durumdur. ahlaki açıdan bir sorun yaratmadığı sürece isteyen istediğini yapabilmekte özgür.

  et meselesi gibi zeytinin etlisi domatesin etlisi vs deriz bu içinde hayvan parçası olduğu için değil fazla şişkin vs olduğu için bu yüzden vegan sucuk vegan peynir demenin yanlış olduğunu düşünmüyorum

  Nasıl insanların aklına çiğ köfte deyince artık et gelmiyorsa, çiğ köftenin etsiz hali artık "yeni normal" haline geldiyse birgün sucuğun da peynirin de böyle olacağını umut ediyorum.

  hayatımda gördüğüm en anlamsız hareket tamam denemek için yersinde tadı nasıl dıye hanı süreklide yenmez hiç güzel değil ve de cok pahalı hanı gereksız bısey ama vegan restoranlar yapmalı o ayrı

  sucuk yerken kim hayvanı düşünüyor ki? Düşünebilse zaten çoğu kişi Vegan olur. Herkes lezzet için yiyor. vegan olan kişiler zaten bunun lezzetini beğenmediği için değil hayvanlara saygı duyduğu için oluyorlar. o yüzden bir veganın lezzet için eski hayvansal ürünlerin ismini taşıyan birşey yemesinde herhangi sorun yok bence. bir kere bizimkilere sucuk baharatlarıyla vegan köfte yaptım onun dışında almışlığım yok ama gruplardan gördüğüm kadarıyla 'pumpkin bitkisel vegan sucuğu' beğenenler var. içeriğindede sadece doğal malzemeler var, beyond burgerda olduğu gibi öyle abudik gubudik şeyler yok içinde.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk