cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

12 + 11 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • tahin pekmez

  /
  2

  vegan yerel ve nispeten sağlıklı nutella. çifte kavrulmuş tahin ve harnup (keçiboynuzu) kullanılıp toz kakao ile birleştirildiğinde akıl uçuran bir kombodur.

  Kesinlikle kendi fikrimce doğal vegan Nutella'dır. Keçiboynuzu pekmeziyle başka bir güzel oluyor. Her ikisini de pasta, çörek yaparken kullanıyorum. 🌱

  içine eklenecek öğütülmüş fındık veya cevizle bir tık daha yükseltilebilecek efsanevi karışım.

  Tahinbi bol yaparsanız daha kalorili bir karışım elde edersiniz.

  benim ideal oranım bir birim tahin, iki birim pekmez.

  bitkisel beslenmeye başlamadan önce hiç sevmediğim ama artık vazgeçemediğim bir karışım. benim gibi sevmiyorsanız fındık pürelisini ya da kakaolusunu deneyebilirsiniz. hatta koskanın denemelik sürülebilir paketleri var (fındık püreli, fıstık ezmeli, keçiboynuzlu), hani şu küçükken sıkmalık çikolata dediğimiz paketlerde. onlardan da deneyebilirsiniz.

  haşhaş ve cevizle bombaya dönüşür. Ayrıca pekmez yerine hurma özü veya suda bekletilmiş hurma veya incir blenderdan geçirilerek ilave şekersiz pekmezle efsane olur.

  Pekmez, ve pekmezin seçimi, kullanım biçimi, (Demir ve emilimi açısından güvenilir olduğu varsayıldığı için) veg/vej bireyler için oldukça önemli olmalı.


  Diğer yandan, tükettiğimiz pekmezin ne oranda meyveden, ne oranda şekerden olduğunu biliyor muyuz? Daha önceden aldığımız yerel pekmez yerine, ivedi ihtiyaç gidermek için, bilinen zincir marketlerden birinden (Migros) aldığımız pekmez, bu konuda kandırılmaya ne kadar açık olduğumuzu düşündürdü.


  Konunun uzmanı olmadığımız için, internette sıklıkla dolaşan bilgiyi uyguladık. Neyse ki, pekmezi sınamak:), dünyanın en fazla tağşiş yapılan gıdalarından olan zeytinyağ kadar zorlu değilmiş:)


  Bilgi şu: Doğallığını tespit etmek için bir bardağa pekmez alındıktan sonra üzerine su ilave edilmelidir. Su dökülme esnasında pekmezin rengi suya karışıyor ve rengini suya veriyorsa gerçek pekmezdir. Ancak suyu dökerken pekmez dipte kalıyor ise şekerden yapılmıştır.


  Tabi ki, -kristal şekerden o kadar sakınmaya çalışırken-, pekmezi dipte görünce, içine sağlıklı kuruyemiş atılmış bir kaşık pekmezi ambalajlı atıştırmalıklara tercih etmenin “rahatlığı” sönümlenip gitti. Önceden kullandığımız, yerel ve katkısız sandığımız pekmezlere de artık güvenemez olduk. Sözün özü, pekmez evet önemli ama, doğru pekmezi bulmak daha da önemliymiş. Tabi, demir emilimini sağlamak ve artırmak için doğru gıdalarla (C vitamini içeren) birlikte, çay kahveden zamansal olarak uzak süreçlerde tüketmek de.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk