cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

9 + 12 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • Sebzeler ve Tarım İlaçları

  bildiğimiz üzere türkiyedeki sebzelerin bir çoğunda tarım ilaçları kullanılıyor ve onların kalıntısı pestisitler sağlığımıza zarar veriyor.


  neonikotinoid grubundaki pestisitlerin türkiye yüksek miktarda kullandığı düşünülüyor.


  ayrıca klorpirifos isimli pestisitin de sinir sistemi üzerinde ciddi etkileri olduğu düşünülüyor.

  kaynakça


  evde yapabileceğimiz en etkili çözüm:

  kaynakça


  yüzde 5 asetik asit kullanmak, başka bir deyişle beyaz sirke. ancak dışarıdaki sirkelerin birçoğu seyreltilmiş olduğu için 9 ölçü suya 1 ölçü tuz da sebzelerimizi bekletip sonrasınra tüm tuzlarını arındırmak en iyi çözüm gibi.


  diğer kaynaklar:

  mutfaktaki kimyacı (bülent şık)

  how to not die (dr. michael greger ve gene stone)
  son zamanlarda karşıma çok çıkan, sebze ve meyveler tuzlu suda bırakılınca içlerinden böceklerin çıkması videolarından sonra nasıl başa çıkabilirim diye çok düşünüyordum. sanırım artık herşeyi tüketmeden önce sirkeli ve tuzlu suda bekletmek olacak.

  meyve ve sebzeleri çay ağacı yağı eklenmiş suda bekletmenin de çok etkili olduğu söyleniyor. antibakteriyel, antiviral ve antifungal etkisi epey yüksekmiş bu çay ağacı yağının ve sirkeli suda beklettiğiniz kadar uzun bekletmeye gerek yokmuş. limonlu ya da bikorbanatlı su da tavsiye ediliyor. ayrıca kabuğunu soyacağınız meyve ve sebzeyi de mutlaka iyice yıkamak gerek.


  Bir umut verici nokta: zararlı kimyasalların vücutta doymuş yağ sayesinde daha uzun süre kaldığını gösteren çalışmalar var. O yüzden bitkisel beslenenlerin bu toksinleri vücutlarından kısa sürede atma ihtimalleri daha fazla. Bunun için de bol bol egzersiz ve su içmek gerek.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk