cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

8 + 15 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • işiniz gereği hayvan sömürüsüne katlanmak

  Çok ama çok problemli bir konu olduğunu düşünüyorum. Geçenlerde bilgisayar mühendisi bir arkadaşım geldi dedi ki bi iş geldi gıda işi(çikolata) yapıyor ama Ürünleri vegan değil bu işi yapmak istemiyorum ama artık bu şekilde çalışırsam hayatımı devam ettiremem. piyasadaki birçok iş vegan olmayan ürünlerle dolu. yapmak istemiyorum derken ellerini ovuşturuyor tedirgin bir şekilde ve ağlamaklı. Yani bazen işiniz gereği vegan olmayan sektörleri desteklemek zorunda kaldığınızda ne yapiyorusnuz? Vegan bir dünyada yaşamıyoruz ve yaptığımız işlerin çoğu da şu anki sistemi destekleyen işler. Kendinizi benzer biçimde çaresiz hissettiğiniz oluyor mu? :(
  Sinema tv mezunu olarak, reklamda çalistigim süre fazlasiyla maruz kaldigim durum.. malesef ekonomik gücünüz, bazi bariyerlere çarpiyorsa mecbur hissedip, kalabiliyoruz..
  Cafe/Restoran/Bar sektöründe çokça satmak zorunda kaldığım hayvansal parçalar ve üretimler beni derin bir hüzne ve çıkmaza sürüklese de; çaresizliği, (gücüm yettiği kadar) vegan aktivizm ve buna bağlı yaptırım ve fırsatlar yaratmam ile yendim. Çalıştığım yerlere vegan menüler hazırladım. Konu ile ilgili aktivizm yapıyorum.
  Bütün iş kolları doğrudan ya da dolaylı yoldan hayvan istismarı içerir.

  Ben kumaş çanta yapıyorum mesela deri vb bütün işleri eliyorum ama kumaş çanta vb kumaş ürünleri yaptığım halde mutlaka dolaylı yoldan hayvan istismarı olduğunu biliyorum.

  Eskiden aşçıydım ve o işi vegan olunca bıraktım ve yeni iş öğrenmek durumunda kaldım.

  O yüzden kapitalizm olduğu sürece hayvan istismarı doğa istismarı olacaktır elbette bazıları Vegan kapitalizm olarak ıslak rüyalar görüyorlar ama boş hayaller.

  Vegan anarşizm diyorum susuyorum.
  Eski işimden ayrılmak istediğimde patronum "sonuçta sen vegan olduğun için her yerde çalışamazsın" bence bırakma gibilerinden iknaya gitmişti.
  merhabalar,

  Öncelikle bu başlığı açana teşekkür ben de ne yazık ki japon restoranında çalışıyordum vejetaryen idim. Ölü hayvan parçalarının kokusu, dokunup hazırlamak zorunda olmam vb vegan olma sürecimi hızlandırmış olabilir. Vegan olduktan sonra daha acılı şekilde 2 ay daha o restoranda çalıştım ve ayrıldım. Bir daha öyle bir işte çalışamam sanıyorum, çalışan arkadaşlara da sabırlar diliyorum.
  zor olsa gerek. şansılyım hiç böylesi bir yerde çalışmak zorunda kalmadım, sanırsam artık kalmam da. ülkemizin ekonomik durumunu ve yaşam standartlarını düşündüğümüzde gayet olağan bir durum. bir dükkanım var orayı da aslında sözleşme sonrasında mümkün olursa sömürünün olmadığı bir işletmeye kiraya vermek istiyorum.

  bir amerika değil ki bir işten çıkıp ötekine giresin. böylesi işyerlerinde çalışan tüm arkadaşlara sabırlar diliyorum ve umarım ileride en azından doğrudan sömürünün olmadığı bir işyerinde kariyerinize devam edersiniz.

  Reklam/pazarlama ajanslarında (sahibi değilseniz) maalesef hizmet vereceğiniz müşterilerinizi siz seçemiyorsunuz ve eli kanlı birçok markaya bir şekilde iş yapmak ve sömürülerine destek olmak zorunda kalıyorsunuz. Vejetaryenken bir markanın hamburgerli bir etkinliğinin duyurusunu hazırlamıştım bütün gün. Ofiste profesyonel bir tavır takınmam gerektiğini hissetmiştim, sonuçta et yemediğimi bildikleri için bütün gözler benim üzerimdeydi ve her an kriz geçirip isyan etmemi beklediklerinden emindim ve bu sinir harbimi de kesin et yemediğim için b12 eksikliğine falan bağlayacaklardı. Dişimi sıktım, ofis kapısından çıkar çıkmaz bıraktım kendimi. Kalbim acıyordu suçluluktan. Şimdi 1,5 yıldır işsizim ve bunun en büyük sebeplerinden biri ülke ekonomisinin durumuysa diğeri de bu tarz işler yapmak zorunda kalmayacağım bir yer bulamamış olmam. Bence ülkenin tüm veganları birleşelim ve kendi işimizi kuralım :)

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk