cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

15 + 7 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • evrim ağacı

  yeni vegan olmuş insanların bildiği bir kaç şey var


  örneğin etçil değil otçuluz , et in kanser/şişmanlık/kolestrol ile doğrudan bağlantısı var

  kırmızı et kansere sebep olur

  diyabetin başlıca nedeni

  ve klasik hepimizin bildiği bir bebeğin önüne elma ve tavşan koy hangisini yer....


  evrim ağacı et in bunlarla hiç bir ilişkisi olmadığını ' kanıtlıyor'


  ve cowspiracy belgeselinin yalan olduğunu en azından kaynak temelinin zayıf olduğunu söylüyor

  iyi bir şey olarak veganların sanılanın aksine protein ve her hangi bir amino asit eksikliği çekmemeleri


  tabi beslenmeye göre değişir ne kadar düzgün besleniyorsun ve ne yeteri kadar besin alıyor musun falan filan

  makalelerinden birkacini okudum. acikcasi benim icin bir sey ifade etmiyor. neticesinde post-truth bir donemde yasadigimiz icin alinti yaptiklari makalelerin guvenirligi tartisilir. bilimin, makalelerin, profesorlerin dedigini direkt dogru olarak almamaliyiz. bilim cogunlukla endustriye hizmet ettigi icin fazla guvenmemek gerek. vicdanlari susturmak icin yapilmis calismalardir benim gozumde.


  aslinda otcul degil hem etcil hem otculuz konusu da cok onemli degil. ben icgudusel olarak bir canliyi canli canli yiyemiyorsam mesele cozulmustur. su ya da bu makalenin bu konuda ne dedigi umrumda degil. gercegi kendi duygularimizda bulmamiz mumkun.


  bugun insan etinin faydalari seklinde bir yayin ciksa insan eti mi yemege baslayacagiz? bu yuzden etin soyle faydasi var boyle faydasi var gibi soylemler beni cok etkilemiyor. neticede dag koylerinde yillardir patates ile beslenen insanlar da yasayabiliyor.


  insan beyni et yiyerek gelisti safsatasina gelelim. evrimsel olarak insan beyninin gelisiminde rol oynayan dinamikler cok fazladir. insan beyni sundan dolayi gelisti demek cok gercekci degildir. insan beyninin gelismesinde cok fazla dinamik vardir.

  katki yapmasi olasi faktorler:

  - dilin gelisimi

  - ellerin serbest kalmasi

  - sosyal varlik oldugumuz icin grubun gelecegini dusunme, karar vermede kullandigimiz frontal korteksin kullaniminin artmasi

  - yanlislikla yiyilen psidesik mantarlarin beyinde yarattigi soyut imgelemler ile birlikte yaraticiligin ve hayal gucunun artmasi


  et yuzunden beyninin gelisemeyeceginden korkanlar, beyninize bu kadar onem veriyorsaniz teknolojinin, sosyal medyanin beyine verdigi zararlari konusalim. etin beyine faydasi oldugunu farzedelim, et yemediginiz takdirde yillarca sure gelen beyinsel gelisim, siz 10-20 yil et yemediniz diye mi gelismesi duracak. boyle dusunuyorsaniz evrimin mantigini hic anlamamissinizdir zaten

  kolin hakkında bir yazı yollamıştı arkadaşım et yemenin "önemini" arz eden!!! ilgili siteden şunu bulmuştum: link

  kelime=


  arkadaşım da katılmıştı bu yazıya. sadece buradan bildiğim tartışma. bitkisel besin değerlerine olumsuz yaklaşmamış bu makelenin yazarı.


  neticede etin besin değerlerini bitkilerden üstün gösteren her türlü makale sömürüyü övmeye yatkın, reklam kokan ve büyük bir safsatayı sürdüren makaledir benim için; çünkü besin tacirlerini haklı göstermenin ticari değerini kullanmaktan geri durmaz, tam anlamıyla buna sığınır.


  ayrıca böyle bir makale karşılaştırmalı bakış açısından yoksun, akademik değeri eksiye çeken, tek taraflı bir bakış açısından mülhemdir.


  söz konusu durumu savunan evrim ağacı değil, darwin olsa, ki bildiğim kadarıyla darwin bu tür tartışmalara pek girmez, geride kalmıştır benim için.

  eğer bir navegansanız;

  1. Google aç

  2. bitkiler acıyı hisseder mi ? yaz

  3. o up uzun yazıları okuma

  4. sonra bir vegan bul

  5. vegana bitkilerinde canın var olduğunu ve acıyı hissedebildiğini daha okumadığın bir makelede yazdığı için diret

  6. bitkilerle veganizmi çökerttiğini zannet

  7. (istisnadır ve herkesde görülmez bu davranış) tanrının mükemmel yarattığını ve bu sebeplede hayvanların insanlar için var olduğunu savun! ama tanrının mükemmel yarattığından sakın şüphe etme.

  8. artık bir navegan aktivistsiniz tebrikler

  Et yemekle insan gelişimi arasında bağlantı olduğunu hiç sanmıyorum. Böyle düşünme nedenim de okuduğum bir kitap. Bu kitap aynı zamanda Veganlığa yönelme e neden olan kitaptır.


  Evelyn Reed-Kadının Evrimi


  Bazı kitapları okuduğumda nedense Avcı-toplayıcı atalarımızın yalnızca avcılık kısmı ile ilgili ayrıntılı bilgiler vardı, ancak toplayıcılıkla ilgili kısıtlı bilgiler vardı. Sanki evrimimizde en önemli role sahip olanlar avcılar, et yiyenler iş gibi gösterilir. Bu kitapla birlikte bunun ne denli safsata olduğunu kavrayabilirsiniz.


  Dönüm noktamız toplayıcılardır. Neyi toplayanlar? Bitkileri. Bitkileri toplarken bilinçsizce o bitkilere evrim geçirten toplayıcı lar. Tarımın kaynağı, yerleşik hayata geçmenin kaynağı, yiyecek boşluğunun sebebi toplayıcı lar.


  Ayrıca inanılmaz değil mi, insan beyninin gelişimini tek bir nedene indirgemişler!

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk