cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

12 + 10 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • bitkilerin de canı var

  /
  4
  Veganlara sataşma sözü? gevrek gevrek gülerek bitkilerinde canı var o zaman onu da yeme dedikten sonra mantıklı bir açıklama bekleyerek yüzüne bakar, bunu ilk duyduğunda şok olmuşsundur, sonuçta bu şuursuz soruyu ciddi bir şekilde sorduklarını farkına vardığında.
  Bilinç sahibi bir canlıyla, sebze baklagil meyve aynı şey mi? ???
  Neyse VEGAN OL? ?
  “siz hiç yapraklarını yoldunuz diye acıdan çığlık atan, canının derdine düşüp de tası tarağı toplayıp kaçan bir kereviz gördünüz mü? görmediniz elbet. çünkü böyle bir bilinç gelişimi evrimsel süreçte yaşanmadı. saçmalamayın lütfen.” şeklinde savuşturulabilecek zırvalık.
  Adında biyo geçen her dersi almışımdır ve sınıfımdakiler bile bunu savunabiliyor :( Suçlu eğitim sistemi mi yoksa cani olduğunu fark etmekten korkan canım arkadaşlarım mı bilemiyorum
  İnsanlar, vegan olduğunuzu söyler söylemez birden bitki hakları temsilcisine, aktivistine dönüşürler. En son bunu bir Fen Bilimleri dersi hocasından duymuştum da öğrencilerine gerçekten doğru bilgiler verip vermediğini sorgulamıştım ve biraz da olsa utanmıştı. Böyle böyle bunu da aşacağız umarım.
  Savunduğu sömürüyü sürdürülebilir kılmaya çalışan naveganların, kendilerinin dahi inanmadığı ama her seferinde arkasına saklandığı bahane/yüzleşme sorunu.
  bu argüman vegan olma gerekçelerinden biridir. bitkileri önemseyenlerin öldürülmek için yetiştirilen milyarlarca hayvanın milyarlarca ton bitkiyle beslendiği gerçeğini içselleştirmelerine yardımcı olunuz :)
  Bitkilerin ve yeryüzündeki herşeyin muhakkak canı vardır eşya buna dahil hisseder, hissetmez üzülür arkasından ağlar filan bilmiyorum ancak bende insanlığın tepe noktasında yer alan seçilmiş kişi bir peygamber filan değilim benim bilgim, vicdanım kendi ahlak anlayışım bu kadar algılıyabildiği için olsa gerek veganım. Umarım günün birinde senin kadar duyarlı olurum ve su ile hayatımı idame ettirmenin bir yolunu bulurum diyerek başımdan gönderdiğim insan tipi.
  Bildiğimiz bitkilerin hayvanlar ve insanlardakine benzer sinir hücrelerinin olmadığı. Bu demek değil ki bitkiler uyaranlara cevap vermiyor. Güneşe yöneliyorlar, elektrik sinyalleri üretebiliyorlar, dopamin, serotonin gibi nörotransmiterler üretebiliyorlar ama hayvanlardaki gibi bir merkezi sinir sistemleri ve acı reseptörleri yok. Bir bitkiyi kopardığımızda bağırmaz, acı çekmez! Üstelik toprak sana geri verir.
  "Ama Bitkilerin de canı varrrr!"
  Hani çok önemsiyor ve seviyorsunuz ya bitkileri, çok daha fazla bitki tüketen hayvanı yemek yerine daha az miktarda bitkiyi direk olarak tüketmek daha az canlının zarar görmesi ve daha çok kişinin karnını doyurabilmesi demektir. Yani bu boş argümanınız size "Vegan Ol!" çağrısı yapıyor aslında :)
  Müstehzi bir sırıtışla söyler bunu söyleyen. Veganlığın bug'ını bulduğunu zanneder.

  Bir bunlar, bir de "madem evrim var neden maymunlar insan olmuyor" tayfası olmasa biz neye güleceğiz?
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk