cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

12 + 15 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • Yumurta ikamesi

  iḳāme: Yerine koyma/koyulan, yerine kullanma/geçen.


  — TDK  Veganlar, yumurta alerjisi olanlar veya düşük proteinli beslenmek zorunda olanların da kullanabileceği, yumurtayla aynı işlevi gören bir toz karışımı. Yaptığınız yemeklerde bir veya birkaç kaşık kullanabilirsiniz. Omlet de yapılabilir fakat çok az markanın yumurta ikamesi beklenen tadı verecektir. yumurta yemek istiyorsanız nutramor'un omlet karışımlarını deneyebilirsiniz fakat ben hiç tatmadım. Türkiye'de mader, vie life, tito, balviten ve mayalıhane gibi markaların yumurta ikameleri satılmaktadır. Hangisinin daha iyi olduğu konusunda ise bir bilgim yok. Ben vie life'ı kullanıyorum, internette 20 liraya bulunuyor. Migros marketlerde mader'in satıldığını duysam da, baktığım büyük migros şubelerinde bile yoktu. Tito markası ise büyük ölçeklerde bu karışımdan satmaktadır. Eğer daha profesyonel çözümler arıyorsanız puratos gibi markalara başvurabilirsiniz.
  yumurta katılan tariflerde(tatlılarda olmaz sanırım tuzlu tarifler için) patates kullanılabilir ikame olarak. patates nişastası sayesinde dağılmayı engelliyor. mücver gibi tarifler için denenebilir.
  vegan tarifleri az çok takip ediyorum. omletlerde nohut unu, mesela soya kıymasından köfte yapıyorsanız soya unu daha iyi bir tutucu. bazı tarifler için de yumurta yerine muz kullananı duydum.
  NutrAmor markasının yumurta ikamesi diye satılan ürününü kullanmıştım. omlet yapmaya çalıştım ama olmadığı gibi midemi de bozdu.


  Tariflerde yumurta yerine aquafaba da çok sık kullanılıyor. 1 yumurta = 3 çorba kaşığı çırpılmış aquafaba. Yine 1 yumurta yerine 3 çorba kaşığı suda 1 çorba kaşığı keten tohumunu bekletip kullanabilirsiniz.


  Omlet içinse ipeksi tofu ve humusu karıştırarak harikalar yaratabilirsiniz.

  Hazır satılan yumurta ikameleri çok pahalı ve gereksizdir, içerikleri ise nişasta ve sarı boya içeriyor başkada bi özellikleri yok... 1 yemek kaşığı nişasta 3-4 yemek kaşığı su, 1-2 damla sarı gıda boyasıyla, 1 adet yumurta elde edilir. o hazır satılan yumarta ikameleriyle birebir aynıdır.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk