cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

11 + 13 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • veganlık ve din

  /
  3
  Dinler insanlara şefkati merhameti öğütler, bu nedenle veganlığın hiçbir din ile zıt düşeceğini sanmam. Hatta dinler iyi olmanı istiyorken vegan olman çok daha mantıklı olur.
  Herhangi bir semavi din ile günümüz dünyasında veganlığın çelişeceğini düşünmemekteyim, öyle ki günümüz dünyasında hayvancılığın bütün aşamalarının özellikle islam öğretileri ile taban tabana zıt olduğunun farkına biraz okuyup araştırınca herkes varacaktır. Örneğin bir hayvan boğazlanırken diğeri görmeyecek onun sesini duymayacak kan kokusunu almayacak deniliyor olmasına rağmen bu hayvanlar kancalarda yan yana kesiliyor e nasıl helal kesim oluyor şimdi bu.
  Hiçbir dinin veganlıkla çelişmediği düşüncesi, yahudilik ve hristiyanlıkta; kabil ve habil hikayesi, islamiyette ise ibrahim'in hikayesi ile çürütülebilir.
  İki kardeş kabil ve habil tanrıyı mutlu etmek için ona adak sunarlar.çiftçi olan sebze-meyvelerini çoban olansa koyununu adak olarak getirir.Tanrı birinin adağını kabul eder.bilin bakalım bu hangisidir?evet et sunulan adak.tabi diğer kardeş adağı kabul olmadığı için öfkelidir, kırılmıştır vs.bu hınç içinde büyür ve et sunan kardeşini öldürür.
  Bu da insanlık tarihindeki ilk cinayet olarak kayıtlara geçer "sözde."-kardeş katli.-
  Hikayeden anlaşılacağı gibi tanrı "kan istemektedir."
  İslamiyet ise yine diğer iki dinde de kutsal kabul edilen ibrahim hikayesini kendine uyarlar.
  İlk doğan erkek çocuğunu tanrıya armağan edeceğinin sözünü verir ibrahim.çocuk doğar ve erkek olur, yaşı geldiğinde ibrahim çocuğu tanrıya sunmak için dağa çıkarır.tam boğazına bıçağı dayar ki; tanrı yapmamasını emreder ve gökten koyun-koç vs indirir.bunları kes benim için der.bu da kurban bayramına evrilip yüzyıllar süren geleneği başlatır.yani tanrı mutlu olmak için yine "kan istemiştir."
  Bundan mütevellit dinler veganlıkla falan dost değildir.aksi şekilde düşünmek inançlı veganları rahatlatma hamleleridir.
  İnançlı insanları da veganlığa çekebilmek için kimi veganların da başvurduğu gerçek dışı bir söylemdir.
  Mutlu etmek için uğraştığım bir tanrı olmadığından,bu konuda kafam da çok rahat.olmayanlara şans diliyorum.
  Veganlıkla uyuşmayan bir din varsa Veganlık hatalı değil din hatalıdır...Hiçbir din böylesine bir zulmü yapması için insana güç vermemiştir İnsana Vicdan vermiştir ama kıymetini bilene
  İnsanı diğer canlılardan üstün gören, diğer bütün canlılarında insanın hizmetinde olduğunu söyleyen din veganlıkla çelişmektedir.

  Zaten bir veganın en çok maruz kaldığı muhabbetler din ekseninde gelişmiyor mu?

  -Ama allah onları bizim için yarattı.
  -O zaman sen kurban kesimini de karşısındır.
  -İslami usullerle kesildiğinde acı çekmiyorlar ki.
  Vb. Uzar gider..
  Veganlık ile kıyaslanmaması gereken bir kelime. Yukarıda, sağda, solda, aşağıda bir güç/yaratıcı olduğu sürece kölelik ve sömürü devam edecektir.
  facebookta müslüman vegan diye bir topluluk vardı, hala aktifler mi bilmiyorum.
  hiçbir insanın bir dine ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. iyi ahlaklı bir insan olmak bana göre yeterlidir.
  tanrı; mevlana ve ibn-i sina’nın tanrının varlığını kanıtlama arayışlarının sonunda tanrıyı kalplerinde bulduklarını söyledikleri inniyet yani benliğimizdir, kalbimizdeki iyi niyettir. din de veganlık gibi iç huzur arayışıdır.
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk