cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

6 + 15 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • ‘veganlar çok agresif’ sorunsalı

  /
  5
  Valla ben agresifleşiyorum.Evdeki hayvanlarından sevgi dolu bahsederken yada kurtarma videolarına canımlar yaparken bir yandan ben etsiz yapamam, yok veganlık çok uğraştırıcı her ürün içinde ne var ince eleyip sık dokumak lazım ben yapamam dediklerinde agresifleşiyorum.Evet ben de doğuştan vegan değilim ama elimde değil. Tabi nasıl vegan olmazsınız v.s diye bağıramıyorum onlar içimde kalıyor ama sesim yükseliyor gerçekten.
  yemek için boğaz kes, keyif için balık tut, kürkü için avla, tüyü için canlı canlı yol, keyif için ava çık, ayakkabı için deri yüz, spor diye ata bin, gezmek için yine ata bin, eşekleri köle gibi çalıştır, tavukları kafeslere kapat, süt için tecavüz et, üç günlük bebeği annesinden ayır, iki kaşık bal için arıların kanatlarını kes, aman ben zarar görmeyeyim, hayvanlar görsün diye deneyi destekle, midyeleri kaynar suda canlı canlı haşla, fareleri kovmak yerine zehirle, hayvan dövüştür, tüm bunları yap sonra gel "veganlar asabi" de, "doğanın kanunu" de. yazabileceğim o kadar fazla şey var ki buraya sığmaz.
  şu ana kadar büyük bir tartışma yaşamadım ve hiç agresif olduğum eleştirisi almadım. bu kanıyı beslememek için özellikle çaba da sarfediyorum ama bazen gerçekten çığlık çığlığa bağırasım geliyor. birgün kendimi kaybedip agresif veganlar kervanına katılacağım galiba.
  Ben vegan değilken de çok agresiftim. Mesela yanımda biri ırkçılık ya da cinsiyetçilik yaptığında agresifleşiyordum. Veganlıkla ne alakası var.
  Veganlar agresif mi? evet agresif güzel kardeşim ve sebebi etraftan gelen saçma sorular olabilir m? acaba, sen vegan olduğunu bildiğin bir insana off iskendere tereyağını dökünce çıkan o ses var ya onu nası canın istemiyor gibi cümleler ile insanı ger ve bunu 5 dakikada 50 farkı cümle ile yap sonra veganlar agresif
  linç yer miyim bilmiyorum ama düşündüm de çok agresif değilim, bu yapıyla ilgili sanırım. hislerimi çok fazla dışarıya vurabilen bir yapım yok. navegan insanlarda en çok kızdığım şey; veganlıkla ilgili hiçbir bilgisi olmayan insanların, biliyormuşçasına fikirlerini beyan etmeleri ve veganlığı sanki başa gelmiş bir hastalıkmış gibi görmeleri. insanlar gerçekleri görüyor ama herkes farkına varamıyor. bunu sabah diyete başlayıp akşamına bırakmaya benzetiyorum. diyetin devamlılığı için kafaya dank edip kişinin kendi iradesiyle başlaması gerek, birilerinin zoruyla sağlıklı ve uzun vadeli olmaz.
  agresif olduğum söylenemez ama şimdi diyalog veganlık üzerineyken, ben yıllarca okumuşum, araştırmışım, karşımda ise hayatında ilk defa vegan birisiyle karşılaşmış birisi bile olabiliyor. bu kötü bir şey diye demiyorum lakin karşı tarafta konuyu araştırma falan hiç bir şey yok ama öyle bir konuşuyor ki, sanırsın profesör mübarek. yok arkadaşcığım, o kişiye de sabır gösteremem, yine agresiflik yapmam ama net bir biçimde sınırlarımı çizerim. o kişiyle bu konuyu, kendisi bu tavırdayken konuşamayacağımı net bir biçimde belirtirim.
  bu durumun naveganlar, medya, et ve süt sektörü vb. tarafından veganlar kendilerini kötü hissetsin ve sussun diye oluşturduğu bir stereotip olduğunu düşünüyorum son zamanlarda. zira çevremde bir sürü vegan var ama nedense bu agresif olanlara ben bir türlü denk gelemedim, bunu söyleyenler nereden buluyorlar bu kadar agresif veganı acaba?
  bir de, insanlar zaten karakteri bakımından agresif olabilir. belki ben vegan olmadan önce de inanılmaz sinirli ve asabi bir insandım, sırf vegan oldum diye pamuk gibi birine dönüşmek zorunda mıyım?
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk