cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

16 + 11 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • veganizmi benimsemeyen hak savunuculuğu

  sanki ben doğuştan veganmışım gibi ahkam kesmek istemiyorum fakat birkaç yıldır gözüme iyice ilişen bu konunun gidişatını da merak ediyorum.

  herhangi bir kimliğin ayrımcılığa, öteki olmaya maruz bırakılmış tarafında isen veganizmi benimsemek zorundasın. vegan olamıyorsan dahi veganizme mutlak surette hak vermek ve konu üzerine eleştiri vermek zorundasın.


  birkaç ay önce queer bir feminist kesişimselliği böyle algılamadığını ve her alanda enerjisini harcayacak bir performans gösteremeyeceğini söyledi bir yerlerde. nasıl? kadın hakları tamam. çocuk hakları tamam . etnik ayrımcılık karşısında direnmek tamam. lgbti+ tamam, ezilen sınıf , fakirlikle mücadele tamam. ama türcülük? "orada yokum." sebep?


  işte bu noktada, vegan olalıberi, yapılan bütün mücadeleler eksik ve samimiyetsiz geliyor artık bana. evine et götüremeyen insanlar var bugün bu ülkede, diyen solcuyu görünce "sen solcu olma lan" diyesim geldi.

  kafa karışık biraz.  başlık sahibi yazara bu noktada hak veriyorum. odak noktası insan olan, "intersectionality" yani kesişimsellik kümesini benimseyen çeşitli sosyal hareketlerin veya ideolojilerin bu noktada hayvan zulmüne de karşı çıkması mantıklı. sen gidip bir feministe, bir lgbt bireye ya da bir solcuya her noktada zulme karşıysan hayvan zulmüne de karşı çıkman gerekir diyebilirsin.


  fakat eğer bu "intersectionality" yani kesişimsellik kümesi veganlığa da uygulanmaya çalışılırsa buna sonuna kadar karşı çıkarım. sen eğer gelip de bir vegana eğer vegansan feminist, solcu olman gerekir diyorsan veganlığın ne olduğunu anlamamış dümdüz bir gerizekalısın demektir. bunu diyen her vegan, veganlığın tanımını dahi bilmeyen zırcahil bir morondur. "vgnsn slcu ve fmnst de olmn grkr tmm mı .s.s çnkü intrsctnlty .s.s" tayfası değil daha onların babaları portakalda vitaminken daha 2. dünya savaşı devam ederken kurulan dünya'nın ilk vegan derneği bakın veganlığı nasıl tanımlıyor. önce tanımı verdim çünkü ""vgnsn slcu ve fmnst de olmn grkr tmm mı .s.s" diyen moron sürüsünün önce veganlığın tanımını öğrenmesi gerekiyor. veganlık, odak noktası insan olmayan hayvanlar olan ahlaki ve etik bir duruştur. veganlığın amacı sadece ve sadece insan olmayan hayvanlara uygulanan zulmün bitmesidir. insanlara uygulanan zulümle ilgilenmez. ha sen bir vegan olarak insanlara uygulanan zulmün yanlış olduğunu da söyleyebilirsin, ki ben de bunu söylüyorum zaten. fakat gelip de veganlıktan, insanların sorunlarıyla da ilgilenmesini beklersen et yiyenlerle nasıl mücadele ediyorsam aynı şekilde senin gibi bir gerizekalıyla da mücadele ederim. vegan olman umrumda değil. önce veganlığın ne olduğunu doğru anlayacaksın. bazı moronların kendi ideolojilerinin veya sosyal hareketlerinin reklamını yapabileceği bir şey değil veganlık.


  şöyle moron bir vegan olmayın:

  görsel


  böyle veganlığın ne olduğunu anlayabilen akıllı veganlardan olun:

  görsel


  edit: (bkz:feminizm ve solcuğu veganlıkla yan yana koymak) alın okuyun da bilgilenin.  Bir zamanlar benim de içinde bulunduğum... Şiddete karşıyım diyip, şiddet dolu yemekler ve giysiler giyen. Kör cahil dedikleri bu olsa gerek. Nefret ediyorum eski benden.

  Hayvanların acımasızca öldürüldüğünü, parçalandığını ve katledildiğini gören, türcülük kavramını benimsemeyen, sadece ben diyet yapıyorum diyen veganizm felsefesini anlayamamış ya da anlamak istemeyen kişidir. hayvan haklarını ve hayvan özgürlüğünü savunmak veganlıktır.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk