cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

10 + 11 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • veganizm

  /
  2
  Veganizm bir besleme biçimi de değildir. Veganizmin arkasındaki yaygın prensip her türlü şiddete karşı çıkmaktan gelir. Hepimizin bildiği gibi balıklar da dahil olmak üzere, tüm hayvanlar, bir zamanlar insanlara özel olduğu düşünülen tüm duyguları farklı şekillerde de olsa taşır, bu yüzden veganlar hayvanlara zarar vermeden beslenmenin çeşitli yollarını aramaya koyulmuştur. Burada amaç hayvanları insanlardan üstün tutmak veya sempatiyi onlara çevirmek değil, her türlü şiddete karşı gelmek ve onlarla huzur ve birlik içinde aynı dünyayı paylaşmaya çalışmaktır. Veganlar merhametlerini sadece tabaklarındaki yemeklerde değil, kozmetik, temizlik, kıyafet gibi birçok alanda da gösterir. Ayrıca et ve süt ürünleri tüketiminin çevreye ve sağlığımıza verdiği zararlar da oldukça ciddi boyutlardadır.

  wikipedia'da veganizm "hayvan kullanımı yoluyla elde edilen gıdaları, giyecekleri ve diğer tüm yan ürünleri kullanmayı reddetmektedir" olarak tanimlanmaktadir. gunumuzde edindigimiz bilgiler ile bu tanimin eksik oldugunu dusunuyorum. neticede amac hayvanlarin somurusu ve yasam alanlarina verilecek zararin minimuma indirgenmesi. 1990 yillarinda ortaya atilan karbon ayak izi kavrami sayesinde, bireysel karbon ayak izini hesaplayarak yasam seklimizin dogaya verdigimiz zarari asagi yukari hesaplayabiliyoruz. cok sık ucakla seyahat eden bir vegan ne kadar hayvansal urun kullanmasa da bir ucak kullanmayan navegana gore dolayli yoldan dogaya cok fazla zarar vermesine sebep olabiliyor. bu yuzden veganlar olarak bilincli tuketim ile dogaya verecegimiz zarari minimuma indirgemenin sorumlulugumuz oldugu dusuncesindeyim. ayrica dogaya zarar veren her turlu kurum, siyasi olusum, ekonomik modellerin de karsisinda elimizden geldigince durmamiz gerekiyor.

  SAYGIDIR,SEVGİDİR,VİCDANDIR! sömürüye karşı etik bir duruştur! BAŞKA BİR DÜNYA MÜMKÜN' DİYENLERİN BİRLEŞTİĞİ NOKTADIR.

  bana garip gelen türetme. veganizm. ben veganistim demiyoruz.


  anarşızm üzerinden bir karşılaştırma yaparsak


  a-n - arş - i

  arş;


  çatı, kubbe anlamıyla yönetici üst zümreyi ifade ederken,


  a ise başına geldiği kavramı değilleyen bir ek olarak,


  aradaki n harfi de bağlaç olarak çalışıyor.


  anarşi-zm


  vegan kelimesi vejetaryen kelimesinin hunharca ikiye bölünmesinden, gramer hiçe sayılarak elde edildiği için yepyeni bir kelimedir. bir etik çerçeveyi ve ona uygun yaşamın uygulamasını imler. veganizm dediğimiz zaman manavcı demiş gibi oluyoruz sanki. bilemedim.

  sosyalizm değildir, anarşizm, feminizm yahut başka bir izm de değildir. bir kişi bu görüşleri benimsemeden de vegan olabilir, tıpkı vegan olmayan ve bu görüşleri benimseyen insanlar olduğu gibi.

  peki ben bunu neden yazdım? bazılarının veganlığı bir yerlere eklemleyip diğer görüşlerden insanları veganlıktan uzaklaştırdıklarını düşündüğüm için.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk