cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

14 + 14 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • vegan yiyeceklere verilen hayvansal yemek isimleri

  birçok insanın vegan yiyecekleri eleştirmesine sebep olan isimlerdir. bu isimler genelde "ya bak adını bile iskender koymuşsunuz demek ki canınız çekiyor kabul edin" tarzı güldürmeyen şakalara sebebiyet vermektedir. bu şakaları yapan insanlara damak tadına alternatif yaratmanın önemli bir ihtiyaç olduğunu anlatamazsınız.

  (bkz:vegan lahmacun)
  (bkz:vegan iskender)
  (bkz:vegan ayran)
  (bkz:vegan kokoreç)

  liste uzar gider.
  bana pek mantıklı gelmiyor aslında şu aşamada bu yaklaşım. evet dil, davranışı doğurur/destekler bu konuda hem fikiriz ama insanların ödü patlıyor yıllardır süren alışkanlıklarını yıkıp da vegan olmayı düşündüklerinde, biraz daha yastık görevi görüyor bu tür kavramlar ve gıdalar diye düşünüyorum.

  Biz her ne kadar bu isimlerden uzak dursak bile, etrafımızdaki navegan bireyler gerek sosyal medyada gerek gündelik yaşamda "veganların tükettikleri gıdalar" skalasını bizimle belirledikleri için, "aaa aynı döner ya abi o!" ya da "oha hakkaten sucuk yapmışlar" gibi reaksiyonlar veriyorlar. bu isimler biraz bizim istediğimiz ve tercihimizle değil, doğal bir yönelim gibi geliyor bana. "hayvanların sömürüsü bir an önce bitsin de yemeklere ne isim verilirse verilsin" tarafındayım ben.
  bu tarz yiyeceklere yeni isim vermenin sürdürülebilir olduğunu düşünmüyorum. bir dünya insanın yeni isimleri hatırlama gereksinimde bulunması çok zor gibime geliyor. onun yerine artık "kebap" dendiğinde insanların aklına hayvansal bir gıda yerine tofunun geleceği günlerin geleceğini düşünüyorum.
  Çoğunlukla pişirme tekniğinden kaynaklandığını düşündüğüm konudur. Akşam yemeği için pırasa İskenderi yaparak kendi kendime "haklısın"lar hediye edeceğim.
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk