cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

12 + 7 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • vegan olmak isteyenlere tavsiyeler

  /
  2
  sadece veganların değil, naveganların da sözlüğü okuduğunu düşünürsek; hayvanlar, doğa, sağlığımız vs. için veganlığın öneminin anlatılması ve teşvik edici tavsiyelerde bulunulması gerektiğini düşündüğüm başlık. vegan olmak için kendinize daha yakın hissettiğiniz bir alt başlık mutlaka olacaktır. benim için en önemlisi her hayvanın bir birey olduğunun farkına varmak ve aklımın almadığı bazı şeyler; başka bir canlıyı öldürmeyi, süt için tecavüz etmeyi (bkz:süt tecavüzdür), çığlıklar içinde yününü tüylerini yolmayı, daracık kafeslerde hayvanlardan yararlanmayı, hayvanlar üzerinde deney yapmayı insan kendine nasıl bir hak olarak görebilir? hayvanlar bir eşya ya da mal değildir, onlar hissetme duygusu olan canlılardır. insanların sağlıklı ve iyi yaşayabilmesi için bunların olmasına gerek yok, hayvanların bu işkencelere bu katliamlara maruz kalmasına gerek yok (ben tavsiyeden çok yürek dağladım).
  "zor, masraflı, sağlıksız" vs. gibi yalan yanlış iddialarda bulunanlara inanmak yerine kendiniz araştırın, veganlık hakkında okuyun buradan, filmler izleyin buradan, aklınıza takılan soruları çekinmeden bir vegana sorun. mideniz kalbinizden önde gelmesin.

  kendime not: tavsiye vermekte iyi değilsin.
  Başlamak için araştırma yapmanıza gerek yok. Başlayın ve bu sırada öğrenin. Kendinize vegan demeyin çünkü bunu demeden önce araştırma yapmanız gerekecek:) herkes bu konuda uzman kesileceği için. Eğer maddi olarak zorlanacağınızı düşünüyorsanız ve imkansız geliyorsa, her şeyi atıp yeni alamazsanız, yeni aldığınız her şeyin vegan olmasına dikkat ederek geçin. Toksik vegan tartışmalarına girmeyin. Çok tatlı veganlar da var unutmayın:)
  "ben bunu denemek istiyorum" diyerek denemeye başladığım, sadece kurban bayramlarında kuzucukların gözündeki yaşlara bakıp vejetaryen olurken, buzdolabına bakıp "neden biz onlara muhtacız?" diye yoğurt, süt ve peynirlere bakarak düşünürken kend irademle 6 aydır seçtiğim yol. Hayvanlar ve onları yemek hakkında düşünün; belki de sizin de veganlığı seçip deneyimleyerek zulümsüz bir hayata başlamak istersiniz. Etiğe uygun beslenme&yaşam hakkında aydınlanma yaşamak için lütfen araştırma yapın veya kısa videolar izleyin. Sadece vegan günler belirleyip hayvanları severek, yün&ipek&deri kullanmayarak, bitki odaklı (plantbased) yaşayıp karbon döngüsünü olumlu etkileyerek ve vegan&vejetaryen insanları dinlemeden yargılamadan yaşasak her şey çok güzel olur. #vegan #veganol #herşeyiçinvegan

  Merhaba! Bu, siteyi yeni keşfettim ve araştırma içerisindeydim. Hemen kayıt oldum. Öncelikle şu sıralar çokça karşıma veganlık çıkıyordu, zaten daha öncesinde de merak ettiğim aklımda olan bir konuydu ama pek üstünde durmamıştım. Şu sıralar çokça karşıma çıkmasıyla aklımda olmaktan çok ciddi bir konuma bindi. Şuan çok ciddi bir şekilde vegan olmayı düşünüyorum.

  Bu yazımı görürseniz eğer bana nereden başlamam gerektiğine dair birşeyler ve ya tavsiyeler söyleyebilir misiniz.

  Hayvanları çok seviyorum veganlık ve vejetaryenliği araştırdım. Veganlıkta giydiğimiz kıyafete bile dikkat etmemiz gerekiyormuş. Acaba kıyafet bulmakta zorlanılıyormu aynı şekilde bakım ürünleri vb. Şeylerde de. Açıkçası çok kararsızım. Sağlık açısından da problem yaşamaktan korkuyorum(vitamin eksikliği vb.)

  Bana önerebileceğiniz şeyler ve ya tavsiyeler var mı?

  EĞER HAYVANLARI SEVDİĞİNİZİ SÖYLÜYOR EVDE KEDİ,KÖPEK BESLİYOR VE TABAĞINIZDA BİR HAYVAN YİYORSANIZ GERÇEKTEN BU HAYVAN SEVMEK DEĞİL HAYVAN SEÇMEKTİR. VEGAN BİR YAŞAM MÜMKÜn, ve daha sağlıklı.. BU SÖMÜRÜYe ORTAK OLMAYIN.

  14 yıl içtiğim sigarayı 1 günde bırakan, 34 yıl yediğim hayvansal ürünü 1 günde kesen biri olarak vegan olmak isteyip olamayanlara söyleyebileceğim bir şey yok. sadece "yeterince istemiyorsunuz galiba" diye bir tespitte bulunabilirim. illa bana bilgi lazım kanıt lazım ikna edilmem lazım derseniz sosyal medya üzerinden haberleşelim.

  ben vejetaryenken çoğu paketli ürüne erişimim vardı ama veganlığa geçişte aburcubur olarak baya boşluğa düşmüştüm. bu olayı şu şekilde aştığımı düşünüyorum, peynir-süt ve yoğurtu direkt hayatımdan çıkardım ki zaten vejetaryen olduğumdan beri yumurta yemeyen biri olduğum için bu beni zorlamadı. yoğurdu da pek sevmem. pms dönemini zor geçirdiğimde olabildiğince aç gözlü ve etik dışı olabiliyorum. bu kısımda evde ne bulduysam yemek yerine, ev yapımı bi şeyler istifledim, bu özellikle tatlılar oldu. evet birtakım kilolar alındı. alınır, verilir. ve bazen gözüm döndüğünde *evde navegan bireyler çok fazla* kendimi kısıtlamadan ve olabildiğince az bir şekilde çikolata yedim, bu veganlığımın 1-2 ve 3. aylarında yaptığım bir şeydi ve gerçekten gözüm döndüğünde evde ne bulduysam yemek yerine, bir kare çikolata emikledim. bu 3 ayda toplasam 1 kalıp çikolata etmezdi. ve bu olayı kendimi a101 damla çikolatasına alıştırarak bitirdim. evet bu etik bir şey değil ama 3 ay boyunca kendime hiç vegan demedim, sadece geçiş aşamasında olduğumu ve direkt bir peyniri, sütü içmek yerine, 1 kare çikolata yediğim için kendimi tebrik ettim. Çünkü eğer bu kadar sağlam ve etik bir vegan olmama yardım eden bir şey varsa o da geçiş sürecimde kendime baskı yapmamam oldu.

  daha iki haftalık veganım. veganım diyorum çünkü çok çabuk uyum sağladığım bir süreç oldu. ilk başta sağlık sebebiyle geçici olarak bitki bazlı beslenmeye karar vermişken, yapılan araştırmalarımda hayvanların bizim yüzümüzden nasıl eziyet çektiğini görüp tamamen vegan olmayı seçtim. kendimi inanılmaz iyi hissediyorum. her geçen gün daha çok şey öğreniyorum. özellikle beslenme konusunda alternatiflerim iyice artıyor. sandığımdan çok daha kolay. sürü psikolojisine alışmış bir toplumda veganlık akıntıya karşı yüzmenin ta kendisi. çoğunluk hayvansal ürün tüketiyor diye sağlıklı olan o değil. biz et, peynir yemeden gayet sağlıklı yaşarız ancak onları yediğimizde hyvanlar ya ölüyor ya da türlü işkence, istismar gibi durumları yaşıyor. bunu düşününce insanın peynir, et gibi tüm hayvansal besinleri yiyesi de gelmiyor.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk