cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

10 + 18 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • vegan olmak isteyenlere tavsiyeler

  sadece veganların değil, naveganların da sözlüğü okuduğunu düşünürsek; hayvanlar, doğa, sağlığımız vs. için veganlığın öneminin anlatılması ve teşvik edici tavsiyelerde bulunulması gerektiğini düşündüğüm başlık. vegan olmak için kendinize daha yakın hissettiğiniz bir alt başlık mutlaka olacaktır. benim için en önemlisi her hayvanın bir birey olduğunun farkına varmak ve aklımın almadığı bazı şeyler; başka bir canlıyı öldürmeyi, süt için tecavüz etmeyi (bkz:süt tecavüzdür), çığlıklar içinde yününü tüylerini yolmayı, daracık kafeslerde hayvanlardan yararlanmayı, hayvanlar üzerinde deney yapmayı insan kendine nasıl bir hak olarak görebilir? hayvanlar bir eşya ya da mal değildir, onlar hissetme duygusu olan canlılardır. insanların sağlıklı ve iyi yaşayabilmesi için bunların olmasına gerek yok, hayvanların bu işkencelere bu katliamlara maruz kalmasına gerek yok (ben tavsiyeden çok yürek dağladım).
  "zor, masraflı, sağlıksız" vs. gibi yalan yanlış iddialarda bulunanlara inanmak yerine kendiniz araştırın, veganlık hakkında okuyun buradan, filmler izleyin buradan, aklınıza takılan soruları çekinmeden bir vegana sorun. mideniz kalbinizden önde gelmesin.

  kendime not: tavsiye vermekte iyi değilsin.
  Başlamak için araştırma yapmanıza gerek yok. Başlayın ve bu sırada öğrenin. Kendinize vegan demeyin çünkü bunu demeden önce araştırma yapmanız gerekecek:) herkes bu konuda uzman kesileceği için. Eğer maddi olarak zorlanacağınızı düşünüyorsanız ve imkansız geliyorsa, her şeyi atıp yeni alamazsanız, yeni aldığınız her şeyin vegan olmasına dikkat ederek geçin. Toksik vegan tartışmalarına girmeyin. Çok tatlı veganlar da var unutmayın:)
  "ben bunu denemek istiyorum" diyerek denemeye başladığım, sadece kurban bayramlarında kuzucukların gözündeki yaşlara bakıp vejetaryen olurken, buzdolabına bakıp "neden biz onlara muhtacız?" diye yoğurt, süt ve peynirlere bakarak düşünürken kend irademle 6 aydır seçtiğim yol. Hayvanlar ve onları yemek hakkında düşünün; belki de sizin de veganlığı seçip deneyimleyerek zulümsüz bir hayata başlamak istersiniz. Etiğe uygun beslenme&yaşam hakkında aydınlanma yaşamak için lütfen araştırma yapın veya kısa videolar izleyin. Sadece vegan günler belirleyip hayvanları severek, yün&ipek&deri kullanmayarak, bitki odaklı (plantbased) yaşayıp karbon döngüsünü olumlu etkileyerek ve vegan&vejetaryen insanları dinlemeden yargılamadan yaşasak her şey çok güzel olur. #vegan #veganol #herşeyiçinvegan
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk