cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

11 + 11 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • vegan dostu ülkeler

  vegan ve vejetaryen beslenme ülkeler arasında farklılıklar gösterir. kültürel, dini, hayvan hakları, çevre koruma ve sağlık sorunları gibi ülkeden ülkeye değişiklik gösterir.


  ineklerin tapıldığı dinen hindistan başta olmak üzere, abd, kanada, brezilya, italya, israil, batı avrupa devletleri, çin, japonya, güney kore ve avustralya gibi vegan ve vejeteryanlik oranı diğer ülkelere göre yüksektir.

  hindistan dinen ineklere tapar, mcdonalds gibi yerleri bile et olmayan burgerlerden yapılır.


  çin,japonya,güney kore gibi ülkeler soya ve soya ürünlerinde çok başarılıdır,


  israil falafel köfteleri cadde üzerinde çok meşhurdur... aynı zamanda israilde et içermeyen çok fazla dönercisi vardır.


  amerika birleşik devletleri her ne kadar etobur insanda olsada bir o kadarda vegan insan aşırı fazladır. sağlık örgütünün haritada Dünya nüfusunun yüzdesi olarak vegan ve vejetaryenliği gösteren renk kodlu haritayı ekledim... bu harita aynı zamanda vegan ürünlerin üretimini alış-satış gibi ekonomik durumunuda etkilemektedir.

  görsel
  görsel

  vejetaryenlerin et yiyenlerden bir farkı olmadığı için bu tablo bir şey ifade etmiyor. vegan nüfus önemli olan. o da yaklaşık dünya'nın yüzde 1'ine tekabül ediyor. 80 milyon civarında veganın olduğu tahmin ediliyor dünya'da.

  vegan / vejetaryen nüfus, toplam nüfusa oranı ve alım gücünü düşündüğümüzde marketi en çok sanırım ingiltere'de etkiliyor. haliyle vegan ürünlerin, mekanların daha sık olması pek şaşırtıcı değil. gordon ramsay bile restaurantlarında vegan seçenekler bulundurmaya başladı artık. gerçi nerede denk geldim hatırlamıyorum ama sadece new york'ta manhattan adasında 110 civarı vegan restaurant bulunuyormuş. bizde süreç yavaş işliyor olsa da aslında bunların hepsi çok ciddi değişimler.

  İngiltere'de, aslında birleşik krallık genelinde, durum bence gayet iyi... Restoranların, kafelerin neredeyse yüzde 80'inde vegan opsiyon mevcut (bazılarında 1 çeşit olsa bile)... bunun yanı sıra vegan mekan sayısı da fena değil; daha da çoğalacaktır. Marketlerde ürün çeşitliliği gayet güzel ve gün geçtikçe artıyor. burada alerjiye, içeriklere dikkat ediyorlar ve bunları uyarma konusunda yasalar çok katı; o yüzden vegan tercih edeceğiniz zaman da özenle dikkat ediyorlar... bunu çok seviyorum. tercihlere saygı var. ürünlerin üzerinde bile "veganlara uygundur" ya da "vegan"dır ibaresi bulundurmak zorundalar vs. giyim, kozmetik ve ev temizlik ürünlerinden bahsetmiyorum bile... vejetaryenlik daha da eskiden beri var olduğu için tüm yazdıklarım bu tercih için de geçerli. rahatlıkla İngiltere gayet vegan dostu bir ülke diyebilirim.
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk