cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

9 + 11 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • türk ailesinin veganlığa bakış açısı

  /
  3

  2019'un başlarında vegan olmaya karar vermiştim. annem özellikle bu duruma çok karşı çıktı. hem bilinçli değildim veganlık hakkında hem de annemin bu yaklaşımı beni veganlıktan çıkartmıştı. 1 ay zor dayanmıştım. annemle her sabah kahvaltıda ne yiceksin tartışması sürüyodu. beni çileden çıkartmıştı adeta ben de dayanamadım navegan olmaya devam etmiştim. fakat veganlık fikri hep aklımdaydı. ne yapsam da anneme bunu ikna etsem diye düşünürken zaten etten nefret eden ben vejetaryen olmaya karar verniştim. 5 ay kadar vejetaryendim. bu duruma annem de alışmıştı ben de veganlık hakkında durmadan araştırma yapıyordum. vegan tariflere bakıyordum, hayvan sömürüleri ile ilgili belgeseller izliyordum, vegan olan insanların fikirlerini okuyordum, youtube'dan vegan insanların hayatlarını izliyordum. 5 ay boyunca bu araştırma sürdü ve en sonunda bir akşam anneme ''ben vegan olmaya karar verdim'' dedim ve bana ''bakalım ne kadar dayanabileceksin'' gibi şeyler dese bile bu duruma çok alıştı. aileme de vegan tariflere alıştırmıştım ve karşılarına böyle güzel ve lezzetli vegan tariflerle gelmiş olmalıyım ki annemden ilk kez ''iyi ki vegan olmuşsun'' cümlesini işittim. ilk zamanlar ailem yüzünden zorlansam bile pes etmedim çünkü ben her zaman hayvan sömürüsüne karşı bir insandım. iyi ki pes etmemişim. sizler de pes etmeyin. sağlıklı yaşamaya ve her şeyden en önemlisi olan hayvan sömürülerine, emeklerine ve cinayetlerine sessiz kalmayın ve vegan olun!

  olur mu canım, bi peynir domates. onu da mı yemiceksin şimdi. bunun içinde yoğurt var ama çok az, bişey olmaz yani. rakının yanında peynir? o da olsa yemez misin? ohh bi iskenderciye gitmek vardı şimdi, korona da bir geçse.


  e ben de yiyorum iskender. yemenizin tek nedeni tadını sevmeniz.


  yaniii, sonuçta vermiyodur canım o iskender tadını. nasıl olacak ki, alamazsın yani.

  Annem ilk zamanlarda "hiç mi yemeyeceksin" diyordu. Şimdi "ben de mi vegan beslensem damar yollarını tıkıyormuş et yemek vitaminde alamıyorum böyle" diyor. Öte yandan 9 ay oldu abim hala "hayvanın otuna göz dikmiş" diyor. Geçen yengem mustafa karataşın veganlikla alakalı açıklamasını izletti. İnsanın nefsini kısıtlaması harammış falan filan

  Ben veganlığı açıklayınca dinleyip merak edenler daha anlayışlı davranıyor hatta ikna olanlar oluyor. Ama damak tadından vazgeçmek istemeyen de kulak tıkadığı gibi beni de dinle falan vazgeçirmeye çalışıyor xhcjjsjsjsjsj sanırsın örgüte girdik bu nasıl tavır yahu

  yaş ilerledikçe takmamaya başlıyorlar sanırım. vejetaryen olduğum zamanı hatırlıyorum çok streslilerdi balıktan mahrum kalacağım için. en basitinden cevizden de omega3 alınabileceğini idrak etmelerini sağlamak lazım. vegan olduğumu çok uzun süre söylememiştim anlamalarını bekledim. komplo teoristi babam bunun bir beyin yıkama tekniği olduğunu söylüyordu eskiden... artık onu da söylemiyor kanıksadı bu durumu.

  43 yaşında yirmilik dişlerimi çektirdim.

  "beslenmeden oluyor sanki" dediler.


  saçım çok uzamıştı ve kestirdim. her zamanki bukleler biraz daha sık bukleye döndü. tamamen saçın çok uzamasından ve berberin kesme tekniğinden kaynaklıydı.

  "beslenmene dikkat etmediğinden incelmiş saçın" dediler.


  "e 43 yaşında beşinci kata merdivenlerden 20 saniye civarında bir süreyle çıkıyorum" diyorum.

  "güzel" diyorlar.

  "e hiit yapıyorum zaman zaman" diyorum.

  "aferin" diyorlar.

  "hiçbir sağlık sorunum yok. değerlerim iyi" diyorum.

  "maşallah" diyorlar.


  e veganlıktan desenize. o neden vegan olmaktan değil. desenize aile.

  Vegan-vejetaryenliğe yönelmedeki en büyük sebebim hayvansal ürün sektörünün çevreye olan olumsuz etkisi olmuştu. Bu kararımla en çok dalga geçen de 'çevre mühendisi(akademisyen)' abim olmuştu. İronik.

  Gözlemlediğim kesimin çoğu veganlığa "bakmıyorlar". Geçici bir heves olarak gören var, aşırı duygusallık olarak gören var, "icat" olarak gören var. Ancak dönüp de "ya bu veganlık neymiş anlat da dinleyelim" diyenine rastlamadım henüz. Senin fikrini sorduklarında da sadece kendi karşı argümanlarını sana kusmak için soruyorlar: "şimdi sen bu hayvanları niye yemiyorsun?" Gerçekten merak eden, dinleyen yok.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk