cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

5 + 15 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • tofu

  Soya sütünün kestirilmesi ve kalıba bastırılıp süzülmesiyle elde edilen besin. Farklı sertliklerdeki çeşitleri, farklı farklı yemekler için kullanılabilir. Çiğ veya pişirilerek yenilebilir. Cheesecake, tiramisu gibi tatlılarda peynirsi bir doku verir. Kalsiyum kaynağıdır.
  Ülkemizde veganlar için peynir vegan peynir gibi bir algısı olmasına karşın geleneksel Japon peyniridir kendisi, hayvansal peynire nazaran yağ oranı çok çok düşük protein oranı ise çok çok fazla olan farklı markalarda çeşitli aromalarda piyasada yerini almaktadır.

  1 kg soya sütünden kaç gram tofu çıkıyor arkadaşlar tartısı olan bi bakarsa çok sevinirim sütü ziyan etmek istemiyorum 100 gram bi şi için

  Benim Yakın zamanda keşfettiğim fakat çoğu Veganın hali hazırda bildiği bir yerden bahsedeceğim. Son zamanlarda sürekli tofu tüketmeye başladım ve tadını dokusunu artıkk seviyorum. Yeni Vegan olduğum zamanlarda ilk olarak veggy'nin tofusunu denemiştim sonra birkaç kere veggy tütsülü tofu. İkisinide sevmedim. Ne scrambleda ne de menemen tarzında... Daha sonra Clearspringi ve everyfreshi (domatesli, baharatlı) menemen tarzında deneyince sevdim ama yine de bir şey bana uymuyordu ve düzenli kullanımda hayatıma dahil edememiştim.

  Instagram üzerinden 2 ay kadar önce indo gastronomy isimli yer karşıma çıktı tofuyu kendileri yapıyorlarmış.(burayı bilen vegan arkadaşların paylaşmamış olması çok kırıcı). şuan (haziran 2023) 1 kilo fiyatı 100 tl. Ankara'da Vegan kafelere sipariş götürürken benimkini bırakmalarını rica ettim. Normalde kargo ücretleri 50 tl. Bahsettiğim 3 markanın 5 çeşit tofusu dışında tofu denememiştim. Buranın tofusu hepsinden güzel. İlk siparişim 1 kg tofu ve yarım kilo zerdeçallı tofuydu (tadı aynı-iç kısmının rengi de aynı sadece dışı zerdeçallı).

  gelen paketleri açtım bir kısmını küp küp kesip tuzlu suda kavanozlara koydum. Bir kısmını da denemek amaçlı uzun uzun kesip, aralarına yağlı kağıt koyarak buzluğa bıraktım.

  İlk menemen, İlk scramble, İlk yoğurt (kesinlikle en iyi yoğurt tofudan oluyor) yapımım başarılıydı derken uzun süre tuzlu suda bekleyen tofuların tadına baktım bu haliyle de sevdim. Sonra Tofuları sade olarak kızartmaya başladım. Son 1 aydır evde ne zaman yemek yesem yanında tofu kızartıyorum. Bazen tuzlu sudan çıkardığım tofu oluyor bazen buzluktan direkt çıkartıp kızartıyorum. Yediğim yemeğin tadını hafifletiyormus gibi geliyor. Agar-agarla beyaz peynirimsi bir şey yapıldığında da çok çok iyi olacağını düşünüyorum fakat kendi kaju peynirime ihanet etmemek için onu denemedim. Lütfen tofusu güzel olan bir yer keşfederseniz diğer veganlarla paylaşın. Son öğrenen vegan ben değilsem, Benim bahsettiğim yerin instagram sayfası: indo gastronomy
  edit. 7-8 ay sonra güncelleme. Şuan 2024 ocak ayından sonra 1 kg fiyatı 170 tl olmuş. Kargo en son Ocak ayının başında 80 tl'ydi. Hala markette satılanlara göre 3-4 kat daha ucuz.

  Tofu şuan hayatımın neredeyse her gününde hayatımda. yemekle uğraşmak istemezsem sade tofuyu kızartıp, sandviç yapıyorum. piyasada 'vegan peynir' olarak satılanlarla yarışır o derece. Bunu söyledim ama kesinlikle tofu ile peynir kıyası yapılmasını desteklemiyorum. Tofu bambaşka bir şey. En en alakasız yiyeceklerin yanında bile tüketiliyor (örnek:Taze fasulye). Yemeğin yanında tüketince, yemeğin tadını hafifleten; içine konulduğunda yemeğin tadını arttıran kaç şey olabilir ki... internette vegan marketler'de satıldığını gördüm. Denemeyen varsa denemelisiniz. Ben çok çok nadiren marine edip kızartıyorum. Kendi haliyle daha çok seviyorum. Ürünü dondurduktan sonra kullanmak tadında farklılık yaratmıyor fakat yemeğin içinde kullanmadan ve ya kızartmadan yenildiğinde dokusunda değişim hissediliyor.

  Aslını asya ülkelerinde yemiş biri olarak marketlerdeki ile alakası yoktur. İstanbul'da gerçek taze toufu yu bulabileceğiniz tek yer Ichiban market etiler.

  5 kg. soya fasülyesinden 3 kg. tofu çıkar.

  50 lt. içme suyuna, 14 tane limona, yarım litre sirkeye, 2 lt. hazneli blender'a, 40 lt.'lik tencere ve 6 saate ihtiyaç duyulmaktadır.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk