cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

18 + 9 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • tek başına neyi değiştireceksin

  /
  2

  uzunca konuşup, çeşit çeşit navegan klişeleri nden sıyrılınca, karşıma çıkan en cılız argümanlardan birisi. halbuki insanlık tarihindeki tüm değişimler en başta sadece bir kişiyle başlar.

  bizi sinir eden, gıcık olduğumuz her insanı öldürelim o zaman nasıl olsa dünya'da sürekli insanlar diğer insanları öldürüyor. hem tek başımıza neyi değiştirebiliriz ki?

  bu soruyla sık sık karşılaşıyoruz bittabi.

  bu soruyla karşılaştığım zaman anlattığım mini bir hikâye var:

  günlerden bir gün, ormanın birinde yangın çıkmış. bütün hayvanlar kaçışırken, bir de bakmışlar ki güvercinin biri minik gagasıyla ormana su taşıyor.

  bunu gören diğer hayvanlar onunla alay etmeye başlamışlar: "aptal güvercin! tek başına neyi değiştireceksin ?"

  bunu duyan güvercin durur mu, yapıştırmış cevabı:

  "benim gagamdan gelen bu pzvn*k!"

  kişinin veganlığı bir şeyi değiştirip değiştirmemekle alakalı olmayabilir. hayvanların yaşama ve kaynak olarak görülmeme hakkını kendi adına teslim ederek huzurlu bir yaşam sürmek istiyor olabilir.

  yıllar önce bugün hemen her kahvecide bulunan bitkisel sütler ve peynirler, marketlerde bile bulunan falafel ve bitkisel hamburgerler yoktu. Bilumum vegan ikameye artık rahatça erişebilirken bu söylemin ne kadar da haksız olduğunu bizzat yaşadım. o yüzden veganizmin kazanacağına yürekten inanıyorum.

  her gün en azından bir hayvanın ölmesini veya acı çekmesini önleyebileceğinin farkındaysan tek başına kendini değiştirmen yeterlidir.

  Her ''tek başına neyi değiştireceksin'' diyen, kendini değiştirse her şey ne kadar kısa sürede değişirdi değil mi?

  “Dün akıllıydım, dünyayı değiştirmek istedim. Bugün bilgeyim, kendimi değiştiriyorum.” Mevlana

  Yakın bir arkadaşım vegan oldu ve bana önyargılarımı yıkacak ve masum gördüğüm yaşam tarzımın ne kadar kanlı ve zararlı olduğunu idrak ettiren bir konuşma yaptı , earthlings izlettirdi. o kadar sarsıldım ki vegan olmaya karar verip araştırmaya başladım. Ve ben de vegan beslenmeye ve vegan ürün kullanmaya çalışan birkaç arkadaşımı vegan olma yolunda destekliyorum. Bunun haricinde parkta 5 yaşındaki bir çocuğa vegan jelibon uzatıp ailesine vegan felsefeyi anlatıyorum. mahalledeki amcalara/teyzelere vegan beslenmenin sağlığa etkisinden su israfına etkisine kadar her şeyi anlatıyorum. yaşadığım yerde "vegan" kelimesini hiç duymamış insanlar var ya da vejeteryanlıkla karıştırıp bir moda akımı sanan insanlar. Bu insanları bazen ikna edebiliyorum ve vegan olmasalar bile daha dikkatli davranıyorlar belki kendi sağlıkları için belki gerçekten hayvanları düşündükleri için öyle ya da böyle bu insanların hayatlarında ufacık şeyler değişebiliyor. Değişmese dahi artık veganlığı duymuş oluyorlar. İşte bütün bu ufacık değişim benim vegan olmamı sağlayan arkadaşım sayesinde o tek başına benim dünyamı değiştirdi ve ben de tek başıma dokunabildiğim herkesin dünyasını değiştirmeye çalışıyorum çocuklarımıza hayvan sömürüsünün olmadığı , şiddetin olmadığı , temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için.

  bu argümanı sunan insanlar genellikle vegan olan insanlardan parmaklarını şıklatıp bir anda her şeyi değiştirmesini bekliyorlar. böyle bir şey hemen olamayacağı için, konuyu "madem böyle bir şeyi başaramayacaksın, o zaman bunun aktivizmini yapman çok saçma" diyerek hem söylediklerinizin ne kadar saçma olduğunu kanıtlayıp (!) tartışmayı kazandığını zannediyor, hem de kendinin de neden vegan olmadığı ile ilgili ahlaki ve mantıklı bir çıkarım yaptığını zannedip içini rahatlatıyor. bu "oy versem ne, vermesem ne? bir oy neyi değiştirir ki?" demek ile tamamen aynı şey. böyle bir şey söylediğinde bunu diyecek olan bir insanlar bile "bir oy, bir oydur" diyeceklerdir. bunun hemen ve tek bir kişi tarafından değiştirilemiyor olması hayvanlara yapılan zulmün yanlış olmadığını ve bu yüzden kişi bazındaki sorumluluklarımızın olmadığını bize göstermez. aynı zamanda konuştuğum insanlarla hayvan ürünlerini yemenin sonucunda hayvanların öldüğünü anlatırken insanları bir anda değiştiremiyor olabiliriz fakat bu duruma şiddetle karşı çıkılsa bile hayvan ürünlerini tüketmek ve bunun sonucunda daha fazla hayvanın öldürülmesini ve işkence görmesini finanse etmek arasında bu zamana kadar insanların hiç kurmamış olduğu bir bağlantıyı kurmuş oluyoruz. bu yüzden "hiçbir şeyi değiştiremezsin" şeklinde kestirip atılacak bir şey değil bu.


  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk