cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

11 + 11 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • “pilavda et suyu var mı” sorunsalı

  Vegan olduktan sonra lokantalarda içerik kontrolü için sorduğum sorulardan biri. Zaman içinde şunu fark ettim, aynı soru lokantanın kalite kontrolü için de kullanılabiliyor. Bu soruya bazı aşçılar, gerçekten bozuluyor, “biz pilav yapmayı bilmiyor muyuz da et suyu koyalım” diyen oluyor. Kimisi de, “tabi var, lezzet katıyor” diyor. Şahsi deneyimim, lezzet ve kalite (yemekten sonra midenin yanmaması mesela) bakımından pilavında et suyu olmayanlar iyi lokantalar.
  Tabi bu testi geçenlere, ikinci soruyu, “peki tereyağı var mı?” diye de sormayı unutmamak lazım.
  sorunun muhattabının yüzünden anlaşılan sabrına göre, sonrasında "bulyon var mı?" sorusu da eklenebilir.
  Sorma şeklinize göre cevabı değişir. Karşıdaki istediğinizi düşünürse gururlanarak et suyu olduğunu söyler, istemediğinizi anlayınca yalandan sağa sola danışıp olmadığına karar verir. Genel geçer değil tabi ki ama benim yıllardır yaşadığım senaryo bu.
  Ha bi kere de "tabi var. Musluk suyuyla mı yapıyoruz bunu?" diye azarlanmıştım. Bir çeşit hakaret olarak algılayanlar da var yani.
  Ben dışarıda yenebilecek en güzel vegan yemek alternatiflerinden birinin nohut-pilav olduğunu düşünüyorum bu sebeple bu soruyu çok fazla kullanırım. Genelde seyyar olanlar kullanmıyor ama nohut pilav ile birlikte tavuk da satıyorsa, tavuk suyu koyabiliyorlar pilava.
  et suyu? tavuk suyu? kemik suyu? et bulyon? tavuk bulyon? tereyağı? margarin?

  BAKIN YOK Dİ Mİ EMİNSİNİZ, ALERJİM VAR HASTANELİK OLUYORUM???

  - every vegan ever
  ben dışarıda pilav yemeyi bıraktım. en son bir yerde sıvı yağ mı tereyağı mı sorusuna sıvı yağ cevabını aldığımda yemiştim. bir sonraki gidişimde başka bir adam vardı aynı soruyu sorduğumda ikisini de kullanıyoruz demişti ama sıvı yağ 3e 2 oransa tereyağ 3e 1 oranmış. kimin yalan söylediğini de anlamak zor bu tehlikeye atılamam bir daha.
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk