cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

15 + 3 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • peynir bağımlılığı

  ben de peynirci hatta ezine peynirini aşkla yiyen biriydim. sonrasında ineklerin sömürülmelerine tanık olunca düşünmeden hayatımdan çıkardım. artık parmesanlı vegan peynirden devam ediyorum.
  gerçek bir bağımlılıktır. hayvansal ürünleri bırakmadan önce ben de bağımlıydım her öğünde, sabahtan akşama kadar peynir yiyordum. peynir olmadan tamamlanmıyordu. en son peynir kokladığımda yaşadığım rahatsızlığı antamam. bir besin olarak değil de bir hayvan salgısının getirildiği hal beni üzüyor. aynı şey hayvanın kasının salam/sucuk/sosis haline getirilmesi gibi, oyun hamurundan farksız.
  Hayatım boyunca bende var olmamış bağımlılık, çocukluğumda gidilen pazarlarda o ekşi, rahatsız edici kokusu yüzünden hayatım boyunca tüketmediğim şey. ha peynir bağımlılığının asıl nedeni, peynirin ana malzemesinin süt olması. ama yoğurt, ayran gibi bağımlılıklar yerine daha çok peynirin bağımlılık yapıyor olması, peynirin (kalıplaştırılmış, sıkışmış) içerisinde bulunan kazein miktarı farkından olabilir.
  ben de kaşar ve mozarella peynirinin erimiş halinin bağımlısıydım sanırım. uzun zamandır yemediğimden artık canım bile çekmiyor ama ne yalan söyleyeyim ilk 3 4 ay çok fazla canım çekmişti. artık vegan eritme peynirler var orfa gibi, veganlıkta her şeyin çözümü var :)
  ben de olduğunu zannettiğim ama vegan olma aydınlanmasını yaşadığım günden beri hiç aramadığım şey. demek ki neymiş? her şey kafada başlıyormuş ya da bitiyormuş.
  envai çeşidini tüketmiş, yurt dışlarından olmayanını taşımış, hayatımın bir döneminde yurt dışında sadece 1. litrelik italyan sofra şarabı ve bilumum peynir çeşitleri ile bir yıla yakın beslenmiş biri olarak , 1 yılı aşkın süredir kendilerini kullanmıyorum. En ufak bir yoksunluk ta hissetmiyorum.
  Sahiden var öyle bi şey, onca şeyi umursamadım, ardıma bile bakmadım yani, şu meret acayip diye düşünürken bildiğin bağımlılık yapan bir meret olduğunu fark edince derin bir rahatlama ile veda ettim kendisine. En nefret ettiğim şey fikrim sorulmadan bağlanıvermek!
  kısaca sevgi sandığım peynir bildiğin bağımlılıkmış ya! Anında harcadım onu!
  beni vegan olmaktan alı koyan sayılı şeylerden birisi. aslında birden fazla vegan peyniri tattım ama hâlâ tatmin olduğum söylenemez. bir gün bu illetten kurtulmak ve vegan olmak dileğiyle🌱
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk