cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

7 + 9 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • patates kızartması

  Restoranda yediğinizde vegan olmayabilen yiyecek.
  Tabii sos, baharat sorarak öğrenilebilinir fakat başka bir konu var.
  Çoğu yerde bu ürünler fritözde pişer, ve endüstriyel fritözlerde pişme aşaması bir prosedüre göre gerçekleşir. Bu prosedürde patates, soğan halkası, nugget gibi ürünler farklı bölümlerde pişirilir. Amaç çapraz bulaşmadan daha çok yağı kirleten partiküllerdir. Soğan halkası gibi kaplamalı ürünlerin partikülleri yağı daha fazla kirlettiğinden. Ayrı bölümlerde pişseler de, yağ filtreleme kazanı tektir. Yağdaki TPM (toplam polar madde) kritik derecede kirli seviyeye gelmeden değişmez, sadece restoran kapanışında ya da açılışında filtrelenir ve hayvan bedeni ile patatesin piştiği yağ filtrelenmek için cihaz kolları ile filtre kazanına aktarılır, sonrasında birbirine karışmış halde fritöz bölmelerine yeniden aktarılarak kullanılmaya devam edilir. Ertesi gün bu yağda pişmiş patates servis edilir.
  doğrusu ilk vegan olduğumda dışarıda tereddüt etmeden yiyordum. ancak şimdi piştiği yağ ile ilgili problemler yüzünden tercih etmiyorum. geçen hafta bir barda sobanın üzerinde pişiriyorlardı, hem fırında pişmiş gibiydi, yağsızdı.hem de çok lezzetliydi. böyle olduğunda da afiyetle yiyorum.
  aslında çoğu "kızartılan" gıda gibi fırında yapıldığında çok daha sağlıklı ve (bence) lezzetli olan yiyecek.
  fritöz olayını geçtim bazı yerler içerisine tat vermesi amacıyla tereyağı ya da margarin dahi katabiliyor. bu nedenle yerken dikkat etmenizi tavsiye ederim

  Dışarıda yediğimizde Kızartma yağlarında, "ördek yağı" var mı yok mu bunu da sormamız gerek.

  Patateslere aromatik tat verip, çıtırlık sağladığı gerekçesiyle kızartma yağlarına ekliyorlarmış.

  Edit: Kadıköy'de olan birçok mekan kullanıyormuş. Ankara'da da 3 mekanda denk geldim.

  İyi ki patates kızartması sevgim küçüklükte kalmış. Hasbel kader her yediğimde suçlu hissediyorum çünkü. Daha önce yazmış olan yazara katılıyorum fırında daha sağlıklı ama bence en güzeli salatası :))

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk