cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

8 + 12 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • Neden vegan

  veganizm hayvanların birey niteliğinden hareketle, hissedebilir canlıların yaşamlarına ve yaşam alanlarına saygı duyulmasını söyler. hissetmeyen canlı nasıl olur bilmiyorum. neyse kısacası vicdani bir yerden duygusal bir felsefesi de var veganizmin.

  beni veganizme demirleyen bakış açısı ise insanın doğal yiyeceğinin meyveler olduğuna ikna olmuş olmam. yaşa ve yaşama izin ver düşüncesiyle beraber bu farkındalık bana güzel bir zemin sunuyor. yani bir inekten nefret etsem de, ineğe gıcık olsam da onu öldürmek ya da yemek zaten bir seçenek değil benim için. fakat misal bir inek yeni doğmuş bebeğimi toynaklarının altında, kasten ezerse, ineği dövebilirim bilmiyorum. bunu bi insan da yapsa içimden engellenemez bir isyan fışkıracaktır.

  neyse çok kopmadan toparlıyorum. tamam veganlık sağlıklı, doğaya saygılı, sömürüden el çekmiş bir yaşam biçimi olabilir, evet ama bunlar sadece vegan olmanın getirileridir bence. neden vegan sorusunun yanıtı olarak çünkü zaten demek isteyebilir miyim?


  (bkz:insan neden vegan olur)

  Daha küçük yaşlardan itibaren bize öğretilen şey hayvanların etinden sütünden yararlanırızdi ders kitaplarında bile yazıyor.hayvanlar insanlar için var gibi bir algiyla yetistiriliyoruz ama düşünen araştıran sorgulayan insanlar olarak bir şeyler bir yerde yanlış geliyor.bu doğru değil dediğiniz an neden vegan sorusunun cevabı geliyor.insan bencil değildir bencil yetiştirilir.Kendimizi dinlediğimiz zaman doğruyu her zaman bulabiliriz.

  "neden vegan?" veya "insan neden vegan olur?" soruları veganlığı anlayamamış insanların sorduğu sorulardır. veganlığı tamamıyla anlamış insanlar "neden vegan değil?" veya "insan neden vegan olmaz?" diye sorar. gerçi veganlığı anlamış, veganlığa tamamıyla hak veren ama kendi zevkinden, kolaylığından vazgeçmek istemediği için vegan olmayan aşağılık insanlar da biliyorum.

  bu soruya bir sürü yanıt verek, yıllardır sürekli güncellenen bir notu burada da paylaşmak isterim. yazarının elleri dert görmesin, çok insana ilham verdi.


  link

  benzer amacı taşıyan başlıklar sözlükte olsa da buraya da yazmak istedim.


  insanın kibrini gördüğüm, dünyanın efendisiymiş gibi etrafta gezinmesine tanık olduğum günden beri bir gariplik vardı içimde. insanın dünyada mutlulukla yaşamaya değil, hükmetmeye çalıştığını, diğer canlılarla hayatı paylaşmayı değil, tüm canlıları kendine hizmet etmeye zorladığını fark ettiğimde ise veganlığın kapıları açılmıştı benim için. bu dünyaya gelmeyi, var olmayı, yaşamayı ve ölmeyi insanlara, kendimize özel bildik ve bizden başka her canın doğmasına, hayatını nerede geçireceğine ve ne zaman öleceğine karar veren olduk. çok iğrenç bir kibir, kendini beğenmişlik bu.


  kendini allah'ın, tanrının kulu olarak görenler, diğer canlılara tanrılık, allah'lık taslar halde, kendini bilime adamış olanlar, bilimin açıkca söylediğini kendi konforundan dolayı görmezden gelir halde, kendine hayvan sever diyen, diğer hayvanın ölümünden, cesedinden keyif alma peşinde iken gidebileceğim tek yol olarak veganlığı gördüm hayatımda. bir de baktım ki, veganlar da vejetaryenlere üstünlük kurma peşinde, bir hata ile içinde "peynir altı suyu tozu" olan ürünü kullandı diye, başka bir vegana öfke kusma derdinde, aktivizm adı altında yola ilk çıkanlardan olduğu, bir meslek dalında yola çıkan ilk vegan olduğu için, kendinden sonra gelenlerin önünü tıkama, tüm kazancı, popülizmi kendi alma derdinde. ben desen zaten toplumdan kopmuş, izole bir köyde, dışarıdan hepinize çomak uzatır halde, ama merak etmeyin bu söylediklerimin çok daha ağırlarını kendime yöneltiyorum zaten.


  önden gelen not: kimseyi itham etmiyorum ha, kalkıp şimdi iftiracı falan da demeyin, sadece kendi gereksiz fikrimi belirttim.

  Bir çiftçi ve bir ziraat mühendisi olarak iklim krizinin bütün etkilerini havada, suda, toprakta görüyorum ve yaşıyorum. tüm canlılara yaşanabilir bir dünya ve sömürüsüz bir gelecek sağlayabilmenin ilk şartı veganlık olduğu için veganım.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk