cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

12 + 11 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • Neden vegan

  veganizm hayvanların birey niteliğinden hareketle, hissedebilir canlıların yaşamlarına ve yaşam alanlarına saygı duyulmasını söyler. hissetmeyen canlı nasıl olur bilmiyorum. neyse kısacası vicdani bir yerden duygusal bir felsefesi de var veganizmin.

  beni veganizme demirleyen bakış açısı ise insanın doğal yiyeceğinin meyveler olduğuna ikna olmuş olmam. yaşa ve yaşama izin ver düşüncesiyle beraber bu farkındalık bana güzel bir zemin sunuyor. yani bir inekten nefret etsem de, ineğe gıcık olsam da onu öldürmek ya da yemek zaten bir seçenek değil benim için. fakat misal bir inek yeni doğmuş bebeğimi toynaklarının altında, kasten ezerse, ineği dövebilirim bilmiyorum. bunu bi insan da yapsa içimden engellenemez bir isyan fışkıracaktır.

  neyse çok kopmadan toparlıyorum. tamam veganlık sağlıklı, doğaya saygılı, sömürüden el çekmiş bir yaşam biçimi olabilir, evet ama bunlar sadece vegan olmanın getirileridir bence. neden vegan sorusunun yanıtı olarak çünkü zaten demek isteyebilir miyim?


  (bkz:insan neden vegan olur)

  Daha küçük yaşlardan itibaren bize öğretilen şey hayvanların etinden sütünden yararlanırızdi ders kitaplarında bile yazıyor.hayvanlar insanlar için var gibi bir algiyla yetistiriliyoruz ama düşünen araştıran sorgulayan insanlar olarak bir şeyler bir yerde yanlış geliyor.bu doğru değil dediğiniz an neden vegan sorusunun cevabı geliyor.insan bencil değildir bencil yetiştirilir.Kendimizi dinlediğimiz zaman doğruyu her zaman bulabiliriz.

  "neden vegan?" veya "insan neden vegan olur?" soruları veganlığı anlayamamış insanların sorduğu sorulardır. veganlığı tamamıyla anlamış insanlar "neden vegan değil?" veya "insan neden vegan olmaz?" diye sorar. gerçi veganlığı anlamış, veganlığa tamamıyla hak veren ama kendi zevkinden, kolaylığından vazgeçmek istemediği için vegan olmayan aşağılık insanlar da biliyorum.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk