cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

8 + 6 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • naveganlara saygı duymak

  /
  2
  Naveganların sürekli biz sana saygı duyuyoruz sen de duy demesiyle oluşan ve bazı vegan arkadaslarimin da kabul ettigi durumdur. Naveganlara saygı duyulamaz.ahlaken yanlıs buldugumuz bi davranısı destekleyen bi insana saygi duyamayız bu bi oksimorondur. Naveganlar saygı duyulacak bi sey yapmıyorlar.
  çok zor.

  instagramda bunu paylaştım. beğenen insanların arasında vegan/vejeteryan olmayan kişiler de var tabii. ama bu iki yüzlülük neden? sen bu gönderiyi beğeniyorsun ama gidip veganlıkla alakası olmayan şeyleri yapıyorsun, bunu ikimiz de biliyoruz. amacın ne? sen gerçekten ne kadar karaktersiz bir kişisin böyle.

  hoş, onlarla bağlantım zaten yok, uzaktan uzağa ama aslında en iyisi direk hayattan çıkartmak böyle kişileri.

  Bir zorunluluktur. Bazı veganlar, naveganlarla sözlü hatta bazen fiziksel kavgaya tutuşuyor ve Bu yanlıştır. Buradaki saygı duymaktan kasıt, eylemlerine saygı duymak değil, birey olarak saygı duymaktır. Sergilenen bu düşmanca tavır, insanlar üzerinde ancak kötü bir izlenim bırakır ve veganlıktan soğutur. Soğukkanlı durmak bazen zor ama eğer bir şeyler değiştirilmek isteniyorsa bu tutum bırakılmalı. bir zamanlar sizler de o çok kızdığınız insanlar gibiydiniz, unutmayın.

  En çok dikkat ettiğim şeylerden birisi insan olarak kimseye saygısızlık etmemek. Navegan olsa da bu durum değişmiyor ama kalkıp veganlık konuşuyorsak ve veganlığı da geçtim, benimle ilgili bile bilgisi yokken çok rahat sağlığım, cinsel hayatım, sehayatlerimle ilgili çok rahat fikir belirtebilen insanları görünce karşımda pek saygı duyamıyorum. normalde sizi hiç ilgilendirmeyecek olan karşınızdaki insanın özel hayatı, "veganlık konuşuyoruz" çerçevesi altında çok rahat irdelenmeye başlanıyor, konu sağlık üzerinden gidiyor zaten genelde ve konuşma genellikle vegan olarak hayatınızda yaşadığınız gündelik problemlere dönüyor.
  ben bir naveganım bu durum beni içten içe bitiriyor, 10 gün kadar vegan olabildim sonunda bütün enerjim düştü çünkü psikolojik problemlerimden dolayı üşengeçlik hayatımda zirve yaptı, yemek hazırlamak düşünmekten öteye geçemiyor :( evde ne varsa onu yer yada sipariş verirdim. vegan olunca yiyebileceğim hiç bir şey kalmadı çünkü hazırlamıyorum. 10 günü elma domates hıyar 3lüsüyle geçirdim ve suan navegan hayatıma devam ediyorum :(
  SAYGILAR.
  Naveganlara saygı duyamıyorum. Evet belki duyulmalı bilmiyorum ama ben kendimce böyle düşünüyorum bu da beralde bize karşı verdikleri tepkilerden kaynaklı. Büyük bir gevşeklikle bırak ya bu vegan işlerini et ye et yada ölüceksin hastalanıyorsun kızım sürekli ne veganlığı diyen kitleye saygı duyamıyorum. Yada beni hafife alanları. Et yiyenlerde vicdansız değil demişti biri. Abi daha ne yapabilirsin? Allah öyle buyurmuş bizde yiyoruz diyorlar . Yazarken bile sinir krizi geçirdim. Saygı duymuyorum net.
  hayatımdaki benim için en değerli insanlar vegan değil. karşılıklı olarak birbirimize karışmama yolunu seçtik. saygı duymak mı denir buna pek emin değilim tabi. ama öylesine biri vegan olduğumu duyduğunda bu konu karnımı acıktırdı iskender yiyeyim diye lafımı kesiyorsa(biri gerçekten dedi bunu karşımda) o ortamdan sessizce kalkar giderim, sıkıntıya hiç gelemem.
  davranışlarına değil, varoluşlarına duyulan bir saygı olmalı elbette. ki her naveganın içinde potansiyel bir vegan var, tıpkı hepimizde bir zamanlar olduğu gibi. benim için bu saygının kırılma noktası veganlığın 'tercih' olduğunun üstüne basa basa söylenmesi. gerçekten bir canlıyı sömürmek ve acı vermek tercih mi yani? hangi mantıkla etik tanımından, adalet kavramından sıyırıp 'tercih' denebiliyor buna?
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk