cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

2 + 13 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • ilaç kullanımı

  ilaç sektörü hakkında çok fazla bilgi sahibi olmamam ile birlikte; bu sektördeki çoğu ilacın hayvanlar üzerinde çeşitli şekillerde denendiğini hepimiz biliyoruz.

  vegan olma planları bulunan bir vejetaryen olarak vegan yazarların ilaç kullanımı hakkındaki görüşlerini, alternatif yollarını merak ediyorum. bu sektöre karşı koymak ne kadar zor, tecrübeleriniz/deneyimleriniz nelerdir?

  kişisel olarak, çok az ilaç kullanan biriyim fakat ileri seviyede kedi alerjim olmasına karşın evde iki kedi ile yaşıyorum. semptomları az da olsa aerius veya allerset gibi ilaçlarla azaltabiliyorum. bu yüzden de biraz çaresizlik içindeyim açıkçası kullanmadığım zamanlar. ve iki ilacın üretiminde de malesef hayvanlar üzerinde teratojenik çalışmalar yapıldığını biliyorum.

  bu ve buna benzer sorunların üstesinden nasıl gelinir?
  benim ihtiyacım olmadı vegan olduğumdan beri, ufak tefek rahatsızlıklar, ufak tefek zedelenmeler yaşamadım değil tabi.

  grip gibi rutin hastalıkların semptomları ve etkileri çok azaldı zaten, bol meyve, sebze tüketimi ile destekliyorum bünyeyi bu tür durumlarda. burkmalar, zedelenmeler zaten vücudu dinlendirerek geçiyor.
  bunlar dışında ciddi tıbbi müdahele gerektiren bir sakatlık ve hastalık geçirmedim, cevaplara bende talibim. bunlar dışında bir ihtimal de (bkz:ayurveda).
  Sağlığımız politikamızdır diyerek ultra dikkatli olmaya çalışıyorum,çünkü başınıza ne gelse vegansın ondan hep vucut direncin düştü deniliyor ve bu can sıkıyor
  eskisi gibi başım ağrıyor ağrı kesici filan gibi basit alışkanlıklardan vazgeçtim. Grip vb rutin hastalıklar için ilaç hiç bir zaman kullanmadım zaten.
  Dişlerimi yaptırmam gerekmişti bir keresinde müdahale öncesi antibiyotik kullanmam gerekiyordu ve alternatifi yoktu malasef diş tedavisini vegan etik çerçevesinde ülkemizde uygulanmıyor malesef dünyada durum nedir bilmiyorum.
  İncinme ve burkulmalarda dinlenmeyi tercih ediyorum.
  Bunun dışında ciddi bir hastalığım olmadı olması durumunda önce araştırırım sanırım.
  Sağlığı geliştirmek ve hasta olmamak ilk adım elbette , fakat bazen yetersiz kalabiliyoruz. Bu noktada vegan bir hemşire olarak hemşirelik bakımını( ilaç tedavisi uygulaması dışındaki kısımları) ve fitoterapi (bitkisel tedavi) gibi tamamlayıcı terapileri (alternatif tıp) kullanıyorum. Hangi hastalık için ne yapılmalı, ne tür tamamlayıcı terapi nerede kullanılmalı listesi çok uzun. Her zaman soru sorabilirsiniz bana . Onun dışında zaman zaman alternatifleri bir başlık açıp atmaya çalışırım.

  Açıkçası önce koruyucu sağlık ve hekimlik diyerek ihtiyaç halinde mutlaka kullanmalısınız. Çünkü hem kendinize hem çevrenize zarar verebilirsiniz.malesef 4 faz ilaç çalışma basamaklarında hayvanlar üzerinde kontrollü deneyler yapılmak zorunda.şu anki teknoloji ilerleyip yapay zeka üzerinden üretime geçilene kadar olabildiğince uzak duracağız ama doktor tavsiyesi halinde kullanacağız.eskiden basit bir enfeksiyon yüzünden kitleler ölürken şimdi ilaçlar sayesinde çok hafif atlatıyoruz.Aynı şekilde aşılar için de mecburuz.toplum sağlığı her şeyden önce gelir.

  antidepresanların vegan muadili olabilecek bir ilaç = rick simpson oil (rso). hiçbir hayvan bu ilaç için öldürülmedi ve içeriğinde de hayvansal herhangi bir ürün kullanılmıyor. bu arada bu bir doktor tavsiyesi değildir. zaten rso da ülkemizde yasal değildir. bilgi amaçlı yazdım.

  ilaca ihtiyaç olmayan bir yaşama doğru ilerlemek en doğrusu olur ama her zaman bu gerçekleşmeyebilir;


  vegan olduktan sonra aşırı alerjim nüksetti bağırsak geçirgenliği de arttığı için ailemin de sık sık yaşadığı(genetik benzerlik) sorunu; bağırsaklarda bir tepkime sonucu sümüklü, balgamlı nezle oluyordum yaz demeden kış demeden alerjik nezle teşhisi kondu ömür boyu ilaç kullanmam gerekicekti


  çok da inanmayarak glüten i kestim, 21 günlük eliminasyon yapıcaktım öyle bi hızlı iyileşme gösterdim ki bi hafta sonra ilaçları kullanmama gerek kalmadı önce 6 aya uzattım; 2 yıldır glütensiz besleniyorum yılda 3-4 izin verdim kendime bi şey olmaz diyip kaçamakları arttırdığımda bi şey oluyo "ben hasta olmayı hiç özlememişim" diyorum tekrar tövbe ediyorum glütene


  benzer olaylarla 2 yıl boyunca hiç tükemeyip bağırsakları iyileştirme gibi bir durum var 2 yılın sonunda kimi diyetine geri sokuyo kimi de reaksiyon olduğu için kaçınıyo ömür boyu tüketmekten


  2 yıllık bi challenge yapar mıyım bilmiyorum kesin yaparım ama ne zaman .d


  (bkz:Glutensiz beslenme)  vegan olmayan bir komşumuz var haşşimato hastalığı için diyetinde glüteni tamamen çıkararak iyileşmiş

  alerjim var ve reaksiyon olarak hapşırıyorum gozum yuzum kaşınıyor ve mevsım gecislerinde evi temizledigimde hep tekrarlandigi icin bi nevi antihistaminik ilaclarla yasıyorum. ama su an elimde olan 4 alerji ilacimin dördünde de sıgır ve inek sütü mevcut. bu alerji ilaclarinda ŞART OLAN BİR SEY Mİ? kullandiginiz vegan alerji ilaci mevcut mu çünkü ben internette arattigimda bulamadim

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk