cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

12 + 11 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • eser miktarda süt içerebilir sorunsalı

  /
  2
  İçerik okurken kafamı karıştıran cümle. Var demiyor ama yok da demiyor varsa da çok çok az diyor. Bence bu cümle "vegan günah"a davet gibi bir şey. "Şeytan ibaresi" diye de isim koyayım belki literatüre girer. *swh
  Piyasada nerede herşeyin üzerinde bulunan can sıkıcı uyarı firmaların dediğine göre aynı bantta üretildiği için bulaşma riski olabiliyormuş ne kadar bulaşır nasıl bulaşır neden bulaşır tabi ki anlamsız bir durum
  Alerjen uyarısı.Birine bir şey olursa dava falan açmasın diye firmanın kendini garantiye aldığı durum. Veganların 0 vicdan rahatlığıyla alamayıp insanı sürüncemede bırakan uyarı.
  aslında kullandığım hiç bir üründe yok bu uyarı, ancak bu uyarının gerçekten çapraz bulaşma için yapıldığı bir gerçek. örneğin x bir markanın ketçapını almayı düşünüyorsunuz ve aynı markanın mayonez üretimi de mevcut, ketçapta gördüğünüz bu uyarı şu anlama geliyor, biz bu ürünleri üretirken aynı bandı kullanabiliyoruz, ürünlerin paketlenmesi, şişelerin dolumu, aynı bant üzerinde yapılabiliyor. tabi ki insanın aklına hemen her tarafı mayonez dolu bir yerde, almayı düşündüğümüz ketçapların durduğu bir görüntü geliyor ama durum böyle de değil, üretim aşamasında bu bantlar sıklıkla temizlenmekle beraber, bu üretilen ürünün değişiminde kapsamlı temizlik yapılıyor. tüketilmesi halinde bazı insanlar hayati tehlike altında kaldığı için firmalar bu konuda çok dikkatli davranıyor.
  Eser miktar ne demek ? Yok denecek kadar az demek . Yine de bu durumdan rahatsız olan varsa yemesin. Rahatsız olmayan yesin. Gına geldi eser miktar sohbetlerinden ? keseceğim kendimi ? imdattt?
  Son zamanlarda fark ettim ki vegan çevrelerce fazlaca tartışılan bi mesele. Hatta veganları ikiye bölmüş nerdeyse o derece sıkıntılı mesele... Sahi siz ne düşünüyorsunuz?

  Bir taraf, eser miktarda sorun görmeyenleri navegan ilan etmiş. Diğer taraf eser miktar meselesini normal karşılayıp abartmamak gerektiğini iddia edip buna takılanlara siz neyin kafasını yaşıyorsunuz gibi yaklaşmış....
  Eser miktarda sorununu başlatan kesim, diğer veganlar için "Siz Vegan değilsiniz" diye ithamlarda bulundu, evet. Bunu birebir yaşamış biri olarak söylüyorum. Firmaları tek tek arayıp durumu izah edip öğrendiğimiz ve yurt dışında eser miktarda hakkında yazılıp çizilenleri okuyup, eser miktarda sorun değil diye açıklamaya çalışmamıza rağmen, karşımızdaki küstah düşünceler olayı (her zaman olduğu gibi) çarpıtmaya devam etti. Sonra birden (biryerlerden vahiy indi diyoruz ona) sanki daha önce öyle bir araştırma/gözlem olmamış gibi kendileri "Eser miktarda ürünler vegan" açıklamasını yaptı. "En iyisini biz biliriz"ciler tükürdüğünü yalamıştı anlayacağınız. Ancak; içinize sinmiyorsa, ürünleri hiç kullanmamak daha kesin bir çözüm her zaman.
  'Eser miktar'ın ne demek olduğunu bildiğim için sorun olmadığını düşünenlerdenim.
  Sorun eden yemesin, yiyeni de ötekileştirmesin.
  Veganın vegandan başka dostu yoktur anneem.yapmayın yavrum!
  Ben bunu geçen üretim yerlerinde çalışmış bir gıda mühendisine sordum. Ürün bantları üst üsteymiş mesela peynir altı suyu en üstte konuluyor. Alttaki ürüne damlama vs ihtimali olabileceğinden yazılıyor dedi. % 99,9 güvenebilirsiniz dedi.
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk