cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

9 + 10 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • eser miktarda süt içerebilir sorunsalı

  /
  2
  eser miktar uyarısı olmayan vegan ürünlerin sayısı artsa ve normalin 3 katı fiyatta olmasa eser miktarlı olan ürünleri almam.
  Etikette gördüğümde eser miktarda içime şüphe düşse de satın alıyorum. Gönül ister ki paketli ürün satın almayalım. Bir “peynir altı suyu tozu” skandalı olmayan sorunsal.
  Bununla ilgili Türkçe en güzel anlaşılabilir bir araştırmayı (bkz:Yeliz Utku) mail grubunda yapmıştı. Kendisi kimyager ve bununla ilgili laboratuvar ortamında bir çikolatayı test etmişti. Benim kendi yorumum ise evinizde vegan olmayan aile bireyleriniz ile yediğiniz yemeklerde eser miktarda hayvansal gıda içeriyor. Evde veya dışarıda tabak çatal tencere vb gıda hazırlamada kullanilan aletlerde hayvansal eser kalmış olma ihtimali seri uretimde olan esere oranla daha yüksek olduğunu düşünüyorum.

  eğer eser miktara takılmamız gerekirse izole mutfaklarda her navegan üründen izole edilmiş aletlerle yemek yapmak zorunda kalırız. ben ailemin evindeyken ya da misafirliğe gittiğim bir yerde eser miktara takılsaydım yemek yiyemezdim, çünkü o aletlerle o mutfakta yapılmış yemeğin de içine karışmış olabilir... eser miktar biilinçli olarak yapılan bir şey değil şirketler bunu yazmak zorunda bile değil sadece alerjisi olan bireyler için özen gösteriyorlar tercih meselesi üzerine hararetle tartışmak gereksiz.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk