cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

13 + 17 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat

pet maması sorunsalı - #9089

veganların, tıpkı naveganların kendi tutarsızlıklarına (vicdan ya da etik bağlam içinde) bulduğu kılıflarla tutarlılık arayışı içine girdiği bir problem.


naveganlar gibi vicdanlarını çekecekleri ıstıraptan kurtarmak adına sebepler sıralıyor herkes.


kedileri ve köpekleri böyle beslemek zorunda kalıyor oluşumuz bizim en gaddar açmazımız. köpekler de vegan beslenebilir, kediler için de böyle besinler var, mamalar "zaten ölmüş hayvanlardan arta kalanlar" ve sair argümanların hepsi bu tutarsızlığın farkında olunduğunu gösteriyor zaten. Yoksa neden herkes bir diğerini ikna etmeye çalıştığı farklı gerekçeleri ileri sürsün? (veganın vegana propagandası) ikna etmek zorunda kalmamalıydık kendimizi. misal, b12 ya da neden süt içmediğimiz konusunda bir zihin karışıklığı yaşıyor muyuz?


vegan kedi, köpek maması küllüm endüstriyel bir girişimin sonucu. veganların kendi ideolojilerini hayvanlara dayatma çabasının girişimciler tarafından dikkate alınmasının sonucu daha doğrusu. imkanı varken eti bırakıp salatalığa koşan kedi ve köpeği maalesef bulamayacağız. köpekler eti sever, köpekler kemiği de sever, kedilerin gözü ciğer görünce döner, aç köpek bir anda tavuğu alır götürür, şaşırırsınız. kediler güvercinlere pusu kurar... bu kanunu bunca zamandır yanlış biliyorlardı da veganlar mı öğretecek doğrusunu onlara? ne haddinize?

"kedi, hayır! aslında vegan beslenebilirsin. yorma beni. köpek, sen? yanlış anlamışsınız beslenme meselesini arkadaş! ot, tahıl, bakliyat, meyve,sebze... artık etik perhiz olacak burada koyun senin dostun, civciv kardeşin. vegan kediler vardır keza köpekler de (kediyle köpeğin bundan haberi yok ama)"

ölmüş hayvanların "artıkları" olması da bir mazeret değil. ölmüş ineğin derisini giymiyoruz artık bilinçli olarak.


tekrarla söylemem gerekirse. bu bizim tutarsızlığımız. navegan tarzı mazeretler biraz daha sevimsiz kılıyor meseleyi. veganlar bu bahisteki suç ortaklığını kabul etmek zorunda kanımca.

23 entry daha var
vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk