cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

16 + 5 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • deniz kabuklarının takı olarak kullanılması

  merhaba, aklıma bir konu takıldı ama internette araştırdığımda tam istediğim net cevabı maalesef bulamadım. Sizce deniz kabuklarının takı vb. şekilde kullanılması etik midir?

  canlı bir deniz kabuğunu denizden çıkartıp, içindeki canlıyı öldürerek kullanmak etik değil. ancak deniz kıyısında içindeki canlının çoktan öldüğü, balıklar vs tarafından yendiği binlercesi oluyor bazen, onları kullanmakta sakınca olmasa gerek. Düş kapanı yaparken yere düşen kuş tüylerini kullanmak gibi geliyor bana.

  Bir inek kemiğini evinize süs eşyası yapmakla deniz kabuğunu yapmak arasında fark yoktur. Birisi iç iskelet diğeri dış iskelettir yani ölmüş bir hayvanın beden parçasıdır. Evine kuru kafa asmayı mantıksız bulanın bu konuya olumlu yaklaşması ancak kedi kopek sevip inek bedeni yiyen insanlardaki mantıkla karşılaştırılabilir. İsteyen takabilir ancak mantığını nasıl kurar dediğim durumdur.

  kabuğunu terk etmiş ya da etmemiş, ölü ya da canlı olsun bir hayvanın bedenini kullanmak etik değildir. Eceliyle hayatını kaybetmiş bir ineği yemek de aynı şeydir. hayvanların beden parçalarına saygı duymak onları kullanmamak veganlığın felsefesinden gelir. Bana kalırsa yanlıştır.

  satın almanın doğru olduğunu düşünmüyorum ama ölmüş canlılar her alanda kullanılabilir. yakıt vs gibi düşünebilirsiniz.

  vega biri mecburen b12 takvıyesi almaı gerekir ve bu b12 nın kaynagıda sadece hayvanlardır ve hayvanlardan üretilen bi takvıyedir. Veganların takviye b12 alması normaldir çünki hayvanları kullanmadan onlara zarar vermeden elde edilmektedir iş bu ki b12 takvıyesı dırekt hayvandan alınıyor ve veganların kullanması neakdar normalse denizden deniz kabuğu toplamakta normal ama canlı hayvanları öldürüp elde edilen yada zarar verilip elde edilen her turlu ürün vegan için uygun degıldır dıe dusunuorum

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk