cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

13 + 4 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • antinatalist vegan

  /
  2

  Tek gerekçesi ekolojik olmayan insan üremesine karşı olma fikri.


  Kendimi bildim bileli antinatalistim. Benim gibi vegan olma gerekçesi; bilinçli bir canlının acı çekmesine, sömürülmesine, köleleştirilmesine ortak olmamaksa, her insan gibi acı çekmesi ve sömürülmesi ve köleleştirilmesi mutlak olan insan yavrularının da dünyaya getirilmemesi taraftarıyım.

  antinatalizmin ve veganizmin bir arada dünyanın tek kurtuluş yolu olduğunu düşünmekteyim. antinatalist tutumu diğer türler içinde genişletilebilir ancak önemli olan homo sapienslerdir. üremenin ne kadar yanlış bir şey olduğunu (ki etik olmaması için yeterli bir çok sebep var) insanlar artan nüfus ile isteselerde istemeselerde anlayacak ve uygulayacaktır diye düşünüyorum. üremek bir hak değil hak ihlalidir. ülkeler küresel çapta kısırlaştırma politikası izlemeli acilen.

  bir yanımin destekleyip öbür yanımin kösteklediği bir kavram.


  ormanlarda, dağlarda, ovalarda, çıplak, eğitimden, kültürden, normativiteden, izole benlik sanrısından özgür, frontal lobuna hapsedilmeden serpilecek, çevresinden ilham alarak ve deneyimleyerek öğrenecek çocukların doğabileceği bir dunya olsaydı yavrulamak böyle bir sorunsala dönüşmezdi benim için.


  belli olmaz, dünya ivmeli bir süratle değişmekte. belki üç gün mü desem, üç ay mı desem, bi noktada herşey tersine dönüverir.

  vegan olmadığı durumda dahi arkasında durabileceğim görüşe sahip insandır, insan türünün kanser hücresi gibi yayılıp, tüketip, yok etmekten başka bir boka yaramadığının bilincine varan güzel insanlardır.

  biz vegan olurken dünyadaki herkesin vegan olması gerektiğini savunuyoruz.

  peki antinatalist iken de dünyadaki tüm insanların antinatalist olması gerekliliği savunuluyor mu?

  bunun merakı içindeyim.


  çünkü cevap evetse tür olarak yok olmamız hedefleniyor. çok insan biyerden bakıyorum sanırım şu an.

  dünya için çok iyi olur detox olur ama bilemedim de

  Vegan oluşumdan bağımsız çok daha uzun süredir bu görüşü savunur, tüm insanların da aynı şekilde düşünmesini bazen empoze etmeye çalışırım. İyi ve güzel insanlar hiç mi üremesin peki? Yetimhanelerde bir sürü evlat yitip giderken onların hayatını değiştirmek (eğer evlat sahibi olmaya imkanı varsa) çok daha kıymetlidir. Günümüzde, bu haldeki bir dünyaya yeni bir insan getirmek çok egoist bir davranıştır.

  Disuncesine katıldığım insanlar, AA bende onlardan biriyim sanırım! Etiketler ve isimler bir yana mantıklı bir kişinin çevre bilinci ve etik ile yoğrulmasıyla veganlik bağımsız katalizörü etkisiyle mayalanmış düşünce sistemi. Elbette bir çok tez ve antitez aklımda dönüp duruyor. örneğin bizim gibi daha duygusallık ve iç güdüden bağımsız bir çerçeveden ebeveyn olma güdüsünü dizginleyen insanların sayısının azalması ve tüketim çılgınlığına kendisini kaptırmış, çevre bilinci olmayan, dünyanın kanseri sıfatını alnına kazımış insanların sayısının artması dünyaya nihayetinde ne kadar yarar getirir? Biz ne kadar azsak onlar o kadar çoklar çünkü. Bunu devlet politikası haline getirip insanları zorla kısırlaştırmanın çare olacağını savunmakta nereden baksanız faşistlik nereden baksanız antivegan bir düşünce gibi geliyor.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk