cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

12 + 5 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • zekayı hayvan avlamakta bir silah olarak kullanmak

  insanın insan olmayan hayvanları yemesi gerektiği, etobur, hepçil olduğu iddiasını savunan karnistlerin tabiatın etçil hayvanlarının sahip olduğu anatomik/biyolojik donanımdan (diş, pençe, hız, çeviklik, zehirli salgılar, görsel, işitsel hassasiyet, koku alma vs) yoksun olduklarına yönelik ileri sürdükleri ispat niteliğindeki "silah". ki sadece yemek için değil geriye kalan bütün sömürü eylemlerinin de temel aygıtı.


  zekası insanın vahşetinden kurtulmaya yetmeyen canlılar üzerinde, insanın kendi zekasını bir donanım olarak kurgulayıp işlevselleştirmesi aşağılıkça bir tutum. üç yaşındaki bir çocuğu satrançta alt etmek , bilek güreşinde yenmek ya da matematikte ondan daha iyi problem çözmekle övünmek ne denli aptalca, sevimsiz ve tiksindirici bir zavallılık emaresiyse, bir hayvanı katletmek ve sömürmek için zekayı bir donanım olarak ileri sürmek aynı emareye tekabül ediyor.


  tavuğu kaçamayacağı bir kafesE KOYMAK, bir balinanın avlanması için devasa zıpkınlar kullanmak, tüfekle bir geyiği metrelerce öteden ÖLDÜRMEK, kuşlara tuzak, ayıya , kurda kapan kurmak; bir köpeği zincirle tutsak etmek, bir ineğin domuzun aşamayacağı çitler, duvarlar inşa edip onları halatla, urganla zaptetmek, korkutmak vd.


  bütün bunlar, masumların bir sonraki hamleyi tahmin edecek bir zekaya, tecrübeye sahip olmamasının sonucu.

  seksen yaşındaki bastonlu bir ihtiyarı dövmek ve galip geldiğin için övünmekteki hastalıklı tavır ne ise hayvanı köle kılmaya göre dizayn edilmiş fakat vahşeti meşru kılmak için "işlevsel ve evrimsel bir araç olarak" tanımlanmış zekayla övünmek de aynı hastalıklı tavrın türevi.


  vahşi bir etoburun bütün donanımı nihayetinde doğada var olma çabasına paralel.

  avdan yuva yapmaya, kendini korumaktan üremeye kadar... daha ötesi değil. ama insanın "etçilliğine" mazeret olarak kullandığı zeka/akıl bu çerçeveyi epey aşıyor. aynı silah ne tuhaf ki aya gönderilen mekiği icat ederken, aynı zamanda şiir yazmaya, buzdolabı tamir etmeye, yazılıma, gökdelen inşa etmeye, resim yapmaya, hastayı tedavi etmeye ya da herhangi bir hatayı düzeltmeye de yarıyor.

  özetle bir ineğin sizden kaçamayacağı bir düzeni kurmayı olmadığınız bir varlığı haklı çıkarmanın ispatı olarak kullanmak hakikaten küstahça bir sahtekarlık. bu da zeka, akıl denen silahın bir diğer işlevi.


  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk