cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

10 + 3 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • YOBAZ VEGAN

  bana gore; ne yiyiyorsunuz sorusuna avokado, kinoa, kaju, chia, soya sutu gibi cevaplar veren vegandir. insanlar uzerinde veganligin yanlis algilanmasina sebep olurlar. olusturduklari bu algiyi yikana kadar 40 takla atmak durumunda kaliyoruz.

  (bkz:etiler veganı)

  bence asıl veganlar olarak insanlara "şöyle veya böyle vegan" tarzı etiketler yapıştırmayı bırakmalıyız, zaten şurada bir avuç insanız. yaşasın veganların kardeşliği.

  bazı insanların her konuda en iyisi olma hırsı ve kendi gibi olmayanları eleştirmeleri çok rahatsız edici geliyor bana. hepimiz bir şeyler yapmak için uğraşıyoruz zaten, mükemmel olmak zorunda da değiliz. birkaç vegan facebook grubunda rastladım buna, bir atıştırmalık paylaşan birine karşı yorumlarda nefret kusmuşlar. neymiş içerisinde palm yağı varmış, nasıl paylaşırmış bunu, bunu paylaşan bir insan kendine nasıl vegan dermiş. aynı şey eser miktar ve hindistan cevizi içeren ürünler için de yazılıyor. biraz sakin olunması gerektiğini düşünüyorum.

  Eğer bahsedilen aktivist vegansa bu yobazlık değildir. Başka ne yapacaktık hayvan sömürüsüne karşı çıkarken ama et yiyenlere de saygı duyuyorum demek en iyi tabirle ironik değil mi? Tabii ki gidip et yiyenleri dövelim demiyorum ancak en azından protesto etmek gerçekleio her fırsatta gözlerine sokmak gerekiyor çünkü onlar da hayvan yaşamına saygı duymuyorlar

  En sevdiğim vegan çeşitidir.

  -solcu olayım derken nasyonel sosyalist olmak

  -din yayalım derken kafa kesmeye başlamak

  -tarikata katılayım derken kediciğe dönüşmek

  -yüzüğü ayrıkvadiye getireyim diye yola çıkıp tee mordora gitmek

  -müslüm dinleyip kendini jiletlemek

  yobaz veganın geçirmekte olduğu kişilik bunalımlarına örnektir.

  Buradaki Yobazlık tanımı ile, TDK sözlükteki anlam kastediliyorsa, eğer,

  1. din konusunda başkalarına baskı yapmaya yönelen, dinsel bağnazlığı aşırılığa vardıran (kimse).

  2. bir inanca, bir düşünceye körü körüne, aşırı ölçüde bağlı olan, hoşgörüden yoksun (kimse).

  3. İncelik ve naiflik ile ilgisi olmayan (kimse).


  Veganlığı din gibi görme, bu konuda psikolojik baskı yapma, geçiş süreçlerini kabul etmeme, kendisi kadar (kendisi ölçüsünde) bağlı olarak görmediğine karşı hoşgörüsüz olma, üsttenci dil vb gibi naif olmayan duruş sergileme, ..... gibi olasılıklar geliyor aklıma. Konu, dr. Murat Kınıkoğlu ile yapılan bir YouTube diyaloğunu hatırlattı biraz. Yukardakilere benzer ifadelerle "veganlıkta yobazlığı" nasıl değerlendirdiğini sormuşlardı kınıkoğlu’na. Ben onlara yobaz vegan değil, veg-baz diyorum demiş ve gülümsetmişti kendisi:)


  (bkz:murat kınıkoğlu)

  YouTube: (Vegan doktor ile yüzleşme)

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk