cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

13 + 15 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • Yeni vegan olmuş 42 yaşındaki teyzeniz geldi

  merhabalar efendim. iki haftadır vegan olan kişilik olarak hayretler içinde hemen üye oldum. Neden hayretler içindeyim? 8 yıllık ekşi sözlük yazarı ben, böyle bir sözlükten haberim yoktu da, ondan. neyse zararın neresinden dönersen kardır derler. (boomer atasözü) benimki de böyle bir hikaye.


  gelelim hikayeye:

  Efendim 2000 den sonra doğan bir çocuğum var. ben sanki ondan sonra doğmuşum gibi, ona yetişmeye çalışıyorum. bana ne çok şey öğretti bilemezsiniz. homofobik olduğumu (artık değilim) solcu olmanın biraz salakça olduğunu (artık biraz liberal sayılırım) vs. vs.


  Neyse bu ayın başında, geldi ve "ben veganlık hakkında düşünüyorum. haberiniz olsun. eleştirilerinizi kendinize saklayın" dedi. vay başıma gelenler. bu çocuk süt içmeden, yumurta yemeden, bakteri cenneti yoğurdunu yemeden nasıl olacak? Önce aman ergenin fazla üstüne gidilmez desturu ile, sesimi çıkartmadım. ama sonra, (şuanda bana komik gelen, ama o an çok mantıklı bulduğum) tezlerimi yavaş yavaş sıraladım.


  - kızım tavuk vegan beslenmene engel değil ki,

  - yumurta yemenin hayvana nasıl bir zararı var anlamadım. hayvan zaten çıkartıyor.

  - tüm endüstriyi sen mi çökerteceksin, kent yaşamının zorunluğu bu.

  - bitkilerden aldığın protein, etten aldığın proteini karşılamaz.

  - sen bir dene tabii, ama çukulata yemeden nasıl duracaksın? Buzdolabında Milka var, ben yerim artık.


  neyse ama benim velet epey bir dirayetli (yetenekli, iş yapıcı) çıktı. tak tak cevapları veriyor.

  bende helikopter ebevenyn olmanın gerekliliği ile başladım vegan makarna hamuru, vegan makanra sosları, vegan köfte vb. tarifleri yapmaya.


  aman efendim evde bir şenlik havası. işin komik yanı, evde iki kedi var. normalde etler pişerken mutfakta senfoni olur. kan kokuları ateşle buluşunca iç güdüsel olarak harekete geçiyorlar. kedilerde şaşırdı.


  neyse kısa keseyim 2 haftadır evde yulaftan krema yapımına kadar herşeyi denedik. artık bokumuzun rengi değişti. eşim 100 kiloyu aşan obez biridir. adamın horlaması geçti. terleye terleye uyuyan adam terlemez oldu. yahu yemek yiyiyoruz, doyuyoruz. allah allah biz niye doyduk diye soruyoruz kendimize. normalde gece onbirlere kadar abur cubur yeriz (master chef seyrederek) yemekten sonra işte iki dilim karpuz, bir bardak çay yeter oldu. yok acıkmıyoruz.


  artık toparlıyorum. bizim çocuğun okulunu aradım. dedim "vegan yemek seçeneğiniz var mı? o kadar yemek parası ödüyoruz." el cevap "yok efendim" neaaaa yok haaa. "verin benim yemek paramı" dedim. çocuğum benim kendi yiyeceğini getirir. o geri aldığım para ile ben bir vegan donatırım ortamı. zaten evdeki koltukların minderleri kaz tüyü. onlar değişecek. resmen ceset parçaları ile yatıyormuşuz mirim.(efendim anlamında) montlar kaz tüyü. yatak yüzde yüz yün. para lazım. bense kırk yaşından sonra yeni bir hayata başladım. ateisttim yeni bir din, yeni bir tanrı buldum resmen. kilisem de burası olur artık. merhaba veganlar. hoşbuldum. :)))

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk